zasilacz buforowy DRC-60A

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu MeanWell

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez piotr » Pt, 20 mar 2020, 23:19

Witam,
mam pytanie o obwód pomocniczy zasilacza, mianowicie funkcję: Alarm signal for AC OK.
Czy nie powinno to działać w ten sposób, że w przypadku zaniku napięcia na zasilaniu zasilacza, np z sieci 230V, na wspomnianym obwodzie, następuje zmiana stanu stycznika, stycznik zamyka obwód pomocniczy.
Ale ta opcja tak nie działa, mianowicie, stycznik rzeczywiście zamyka obwód, działa, ale po odłączeniu dodatkowego akumulatora podtrzymującego, czy jest to prawidłowe działanie wspomnianego zasilacza?
Proszę o pomoc,
pozdrawiam,
piotr
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 20 mar 2020, 22:58

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez Wojciech_G » Pn, 23 mar 2020, 08:31

Witam,
prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że napięcie na wyjściu zasilacza jest niższe niż napięcie akumulatora. Sytuacja która Pan opisał wynika z konstrukcji zasilacza.
Funkcja AC OK informuje o tym, że energia dostarczana jest do obciążenia tylko z AC. Przekaźnik umieszczony jest na wyjściu i zasilany jest z tego samego źródła co Vcc dla strony wtórnej. Po włączeniu AC startuje PWM, IC zaczyna przełączać i dopiero jak energia zostanie podana na drugą stronę zasilany jest przekaźnik AC OK. W momencie, gdy napięcie na wyjściu spada poniżej poziomu na baterii, wtedy energia do obciążenia dostarczana jest z tylko baterii a nie z AC i dlatego AC OK przestaje być aktywny.
Założenia projektowe były takie, że napięcie na wyjściu powinno być większe lub równe temu co na baterii, ponieważ tylko wtedy funkcja UPS będzie w pełni realizowana. Jeśli DRC będzie miało na wyjściu 12V, a podłączona bateria 13V, to DRC nie będzie nigdy w stanie jej w pełni naładować. Wystarczy ustawić napięcie wyjściowe na fabryczne 13,8V (lub w okolicy tego napięcia) i funkcja AC OK powinna działać prawidłowo.
Obrazek
Wojciech_G
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 28 sty 2015, 10:40

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez florencepugh » Pn, 26 cze 2023, 16:46

Cześć, contexto
Funkcja „Sygnał alarmowy AC OK” w obwodzie pomocniczym zasilacza ma na celu sygnalizację obecności lub braku zasilania AC. Stycznik w obwodzie zwykle zamyka się, gdy dostępne jest zasilanie prądem zmiennym, sygnalizując prawidłowe działanie. Jeżeli odłączenie akumulatora pomocniczego spowoduje otwarcie stycznika, może to wskazywać na brak zasilania rezerwowego i służyć jako alarm lub sygnał.
florencepugh
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 26 cze 2023, 16:42

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez baracha » Cz, 4 sty 2024, 11:49

Witam,

przepraszam za odkopywanie starego watku, ale mam pytanie co do tego zasilacza i odczytu stanu AC OK i Battery Low.
Jak to zrealizowac przy pomocy popularnego ESP32 na przyklad? Chodzi mi o elektryczna czesc.

https://www.meanwell-web.com/content/fi ... 0-spec.pdf

Z gory dzieki za wszelkie sugestie.
baracha
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 4 sty 2024, 11:45

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez Elmark - MEAN WELL » Cz, 4 sty 2024, 12:36

DRC-60A posiada wyprowadzenia w postaci styków bezpotencjałowych.Wystarczy zatem w mikrokontrolerze odczytywać stan logiczny (wysoki lub niski) danego pinu / portu.

Przykład dla AC OK : - Fizycznie realizuje się to poprzez połączenie pinu 5 DRC-60A do napięcia zasilania kontrolera (3,3 lub 5V), a pin 6 DRC-60A - do pinu w mikrokontrolerze którego wartość ma być odczytana. PS - po drodze warto pamiętać o dorzuceniu małego kondensatorka ceramicznego kilka uF między masą a pinem, oraz o dodatkowym rezystorze w szeregu tak by na wszelki wypadek zabezpieczyć pin.

Jest to tylko przykład - jedna z kilku opcji jak fizycznie zrealizować takie połączenie. Można oczywiście odwrócić polaryzację, lub skorzystać z ADC choć raczej tutaj byłoby to bezcelowe.
Elmark - MEAN WELL
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 4 sty 2024, 12:18

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez baracha » Cz, 4 sty 2024, 14:47

Super.
Dziekuje serdecznie.
baracha
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 4 sty 2024, 11:45

Re: zasilacz buforowy DRC-60A

Postprzez Elmark - MEAN WELL » Śr, 7 lut 2024, 08:05

jeffreestar napisał(a):Jeśli obwód pomocniczy jest nadal aktywny po odłączeniu akumulatora, może to wskazywać na problem z detekcją braku napięcia zasilania lub na błąd w konstrukcji zasilacza. Spend Elon Musk Money


W razie problemów prosimy o kontakt z naszymi inżynierami którzy udzielą wsparcia technicznego : https://www.elmark.com.pl/kontakt/
Elmark - MEAN WELL
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 4 sty 2024, 12:18


Powrót do MeanWellKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron