Czym się różni światłowód wielomodowy od jednomodowego?

Switche przemysłowe, media konwertery ethernetowe

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

Czym się różni światłowód wielomodowy od jednomodowego?

Postprzez Lukasz Szymczak » Cz, 8 maja 2008, 20:09

Za wykorzystaniem światłowodu w systemach transmisji danych przemawiają dwie podstawowe zalety:

- transmisja przy użyciu światłowodu umożliwia transmisję na znacznie większe odległości niż to miało miejsce w przypadku zwykłej „skrętki”
(maksymalny zasięg transmisji poprzez skrętkę jest równy 100m, podczas gdy przy skorzystaniu ze światłowodu zasięg ten może się wydłużyć nawet do 80km !)

- transmisja przy użyciu światłowodu nie jest wrażliwa na zmiany pola elektromagnetycznego
(np. okolice silników elektrycznych, kabli z wysokim napięciem; w takich warunkach transmisja przez skrętkę może być obarczona dużą ilością błędów lub wręcz nie być w ogóle możliwa)


Czym się różni światłowód wielomodowy od jednomodowego?

Z punktu technologicznego podział ten wygląda następująco:
Światłowód wielomodowy to światłowód który umożliwia rozchodzenie się w nim wielu modów światła. Niestety wraz z propagowaniem wielu modów światła w światłowodzie dochodzi do dyspersji modowej, czyli rozmycia sygnału. Zjawisko to rośnie wraz z długością transmisji. Przeciwstawienie się temu stanu rzeczy doprowadziło do powstania światłowodów jednomodowych, w których propagacji ulega tylko jeden promień świetlny, co pozwoliło na wyeliminowanie negatywnego zjawiska dyspersji modowej.

Natomiast z punktu widzenia użytkownika systemu, różnica pomiędzy tymi typami światłowodów przedstawia się następująco:

- światłowód jednomodowy i wielomodowy to dwa różne światłowody różniące się pomiędzy sobą technologią wykonania. W przypadku oznaczenia portów urządzenia jako porty do światłowodu jednomodowego (SM – ang. single mode) należy stosować światłowód jednomodowy, natomiast w przypadku portów wielomodowych (MM – ang. multi mode)– należy korzystać ze światłowodów wielomodowych.

- urządzenia przewidziane do współpracy ze światłowodem wielomodowym (urządzenia z portami światłowodowymi wielomodowymi) zwykle są tańsze od urządzeń przeznaczonych do współpracy ze światłowodem jednomodowych

- maksymalny zasięg transmisji 100Mb/s przy użyciu światłowodu wielomodowego to zwykle ok. 4-5 km, podczas gdy światłowód jednomodowy umożliwia transmisję nawet na odległość 40 lub 80km

- kupując włókno światłowodu należy zwrócić uwagę na: jego typ (światłowód jednomodowy/ wielomodowy), średnicę (zwykle wielomodowy: 50/125 lub 62.5/125 mikrometra natomiast jednomodowy: 9/125 mikrometra), typ złącza (najczęściej: SC, ST lub LC) oraz szerokość pasma lub dyspersję (w przypadku transmisji większej bądź równej 1Gb/s)



Jeśli chcemy więc zapewnić komunikację pomiędzy naszymi urządzeniami lub sieciami np. z prędkością 100Mb/s na odległość do 5 km – lepiej skorzystać z urządzeń wielomodowych, gdyż takie rozwiązanie zwykle jest tańsze i niczym w praktyce, oprócz wspomnianej ceny, nie będzie się różniło od rozwiązania z wykorzystaniem światłowodu jednomodowego. Natomiast w przypadku konieczności transmisji na większe odległości powyżej 5 km lub takiego planu w najbliższej przyszłości, należy wykorzystać już urządzenia wyposażone w porty jednomodowe.
Pozdr.
Łukasz Szymczak
Elmark Automatyka S.A.
Lukasz Szymczak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:03

Re: Czym się różni światłowód wielomodowy od jednomodowego?

Postprzez loczkins » Pn, 28 maja 2012, 20:55

Można tylko dodać dla nowicjuszy, że 9/125 oznacza 9um średnicy rdzenia i 125um średnicy płaszcza ;) odpowiednio dla MM 50um i 62,5um śerdnicy rdzenia :)
loczkins
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 20:29

Re: Czym się różni światłowód wielomodowy od jednomodowego?

Postprzez Piotr Sabak » Wt, 29 maja 2012, 07:07

Dokładnie tak.
Pozdrawiam
Piotr Sabak
Elmark Automtyka Sp. z o.o.
Piotr Sabak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:17


Powrót do Przemysłowy Ethernet



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron