konfiguracja modemów oncell G3150

Komunikacja Wi-Fi, GSM/GPRS/EDGE/HSDPA itd.

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez student » Pt, 3 lut 2012, 20:57

Witam,
Mam problem z konfiguracją dwóch modemów firmy moxa (konkretnie oncell G3150). Dążę do tego aby modemy łączyły się ze sobą poprzez GSM bądź GPRS. Konfiguruje je poprzez przewody sieciowe (RJ45), w modemach są umieszczone karty sim sieci plus - karty są odpowiednio doładowane.
Moje pytania:
Czy możliwy jest przesył danych do modemu poprzez przewód sieciowy czy tylko poprzez złącze RS? Do tej pory próbowałem stawiać serwer na jednym modemie a drugi traktowałem jako klient poprzez program Oncell Central Manager i PComm Terminal Emulator.
Jeśli programy których używam nie przynoszą efektu w jaki inny sposób mogę stwierdzić że modemy się komunikują ze sobą?
Co mam wpisać w pola APN czy DNS?
Jak dobrać porty aby komunikacja była możliwa?

proszę o pomoc
student
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 3 lut 2012, 20:28

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez CZ-moxa » Pn, 6 lut 2012, 15:35

Witam Pana,

OnCellG3150 umożliwia transmisję danych zarówno z interfejsu szeregowego jak i interfejsu Ethernet. W obu przypadkach jest kilka możliwości transmisji. W przypadku interfejsu szeregowego, dostępnych jest kilka trybów pracy - np. ReaLCOM (umożliwiający tworzenie wirtualnych portów COM), TCP/Client/Server, Pair Connection itd. W przypadku Ethernetu, OnCellG3150 możemy wykorzystać jako punkt dostępowy do Internetu, klient VPN, port forwarding i NAT (umożliwiające komunikację z urządzeniami Ethernetowymi - np. sterownikami).
APN - zależy od operatora komórkowego i jest konieczne w przypadku połączenia GPRS, dla PlusGSM APN to: internet
DNS - ustawienie przydatne w przypadku wykorzystywania OnCellG315 jako punktu dostępowego do Internetu, jest wiele publicznych serwerów DNS (np. firmy Google: 8.8.8.8)

Poproszę o przysłanie dokładnego opisu działania aplikacji wykorzystującej OnCell'e i konfigurację obu OnCell'i - wówczas spróbuję pomóc we właściwym skonfigurowaniu.

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
CZ-moxa
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 6 lut 2012, 15:18

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez student » Śr, 8 lut 2012, 15:00

Udało mi się skonfigurować modemy przez interfejs Ethernet. Modemy łączą się z siecią poprzez GPRS'a, ja natomiast w celu wykazania komunikacji między urządzeniami stworzyłem miedzy nimi sieć poprzez program Hamachi.

Dziękuje bardzo za pomoc :)
student
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 3 lut 2012, 20:28

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez student » Śr, 15 lut 2012, 14:24

Mam jeszcze pytanie odnośnie łączenia się modemu z siecią. Jeśli pod OnCell'a jest podpięte urządzenie pomiarowe poprzez złącze szeregowe bądź poprzez przewód ethernetowy to w jaki sposób można wyniki pomiarów odczytać z dowolnego miejsca łącząc się do internetu? Rozumiem że modem należy ustawić jako serwer, a do przeglądarki należy wpisać odpowiedni adres ip w celu zobaczenia odczytu pomiarów. Czy wspomniany adres ip w celu połączenia sie z nim ma być adresem samego urządzenia czy operatora sieci w której dane urządzenie pracuje? Gdzie można taki adres przypisać w oknie WEB Console aby możliwy był zdalny odczyt pomiarów poprzez sieć internet?
student
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 3 lut 2012, 20:28

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez CZ-moxa » Cz, 16 lut 2012, 16:09

Witam,

Jeżeli urządzenie podłączone jest podłączone przez interfejs szeregowy i wykorzystujemy trym pracy 'Real COM' - to na komputerze PC z dostępem do sieci Internet wystarczy zamapować wirtualny port COM (za pomocą oprogramowania OnCell Windows Driver Manager) podając adres IP karty SIM (WAN IP). Musi być to adres publiczny, musi odpowiadać na funkcję PING. W aplikacji, która komunikuje się z urządzeniem wystarczy otworzyć zamapowany port COM. Jeżeli korzysta Pan z trybu pracy TCP Client lub TCP Server, wówczas nie mapujemy portu COM, a aplikacja musi pracować odpowiednio jako TCP Server lub TCP Client.

W przypadku podłączenia urządzenia pomiarowego przez interfejs Ethernet, należy skorzystać z funkcjonalności 'Virtual Server' i przekierować wykorzystane w transmisji porty TCP (jeżeli miernik ma wbudowany serwer www, to najprawdopodobniej wykorzystywany jest port 80 - w takim przypadku, w przeglądarce www wystarczy wpisać adres IP karty SIM, ewentualnie dodając po dwukropku numer portu TCP (w przypadku ustawienia wartości 'Public Port' innej niż 80).

Gdyby miał Pan dalsze pytania, proszę o kontakt.

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
CZ-moxa
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 6 lut 2012, 15:18

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez sterbit » N, 17 lut 2013, 21:47

Witam mam pytanie.
Czy możliwa jest konfiguracja modemów OnCell 3150 w taki sposób aby urządzenie ze złaczem RS 232 generowało pytania o dane z innych modemów OnCell 3150.
Mój problem polega na odczycie 5 wezłów w których są zamontowane regulatory posiadające łącze Ethernet a dokładnie ModBUS TCP (port 502). Chodzi mi o możliwość zastosowania sterownika odpytującego poszczególne węzły tak aby nie obciążać długimi timeuot'ami systemu wizualizacji. Wówczas system wizualizacji pytał by rejestry sterownika. Na chwilę obecną ma poszczególne modemy poustawiane w tryb TCP Server oraz przekierowanie portów z sieci publicznej w sieć prywatną.
Pytanie moje jest takie - jak skonfigurowac modem przy systemie wizualizacji aby sterownik odczytywał poszczególne węzły.

z góry dzieki za pomoc
sterbit
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 17 lut 2013, 21:34

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez CZ-moxa » Pn, 18 lut 2013, 12:34

Witam,

Za pomocą OnCell G3150 można wysyłać to co pojawi się na interfejsie RS-232 na zdalny OnCell G3150, ale tylko na interfejs RS-232 zdalnego modułu. Należy do tego wykorzystać do tego tryb pracy TCP Client/TCP Server. W tym trybie maksymalnie można wysyłać dane do 4 zdalnych modułów OnCell.
Natomiast OnCell nie ma możliwości wysyłania danych z interfejsu RS-232 na port Ethernet zdalnych modułów, tym bardziej nie ma dodatkowej możliwości konwersji między Modbus RTU/ASCII a Modbusem TCP. Tak więc najprawdopodobniej musiałby Pan w swojej aplikacji zastosować dodatkowy konwerter protokołów Modbus RTU/ASCII na Modbus TCP - np. MGate MB3180: http://www.elmark.com.pl/products/produ ... php?id=310

Gdyby miał Pan dalsze pytania, proszę o kontakt.

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
CZ-moxa
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 6 lut 2012, 15:18

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez sterbit » Wt, 19 lut 2013, 07:50

Dziekuję w zasadzie to kładzie moją koncepcję gdyż mam 5 węzłów.

Jeszcze raz dziekuję za konkretną odpowiedź

pozdrawiam
sterbit
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 17 lut 2013, 21:34

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez spoon » Śr, 28 sie 2013, 09:08

Witam.

nawiązując do początkowego pytania
-podobna sytuacja 2 modemy onecell G3150
-transmisja pomiędzy portami rs232 (rx-tx) - prawdopodobnie ustawiam tryb Real COM,
-sieć Plus, (wybrałem tryb gprs)

jak, gdzie, ustanawia się "widoczność tych konkretnych dwóch modemów? co i gdzie należy podać ,by zaistniało połączenie między nimi? - ( czy jest konieczne zestawienie VPN?)

Proszę o informację i Pozdrawiam
spoon
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 28 sie 2013, 09:03

Re: konfiguracja modemów oncell G3150

Postprzez CzarekZ » Śr, 28 sie 2013, 15:04

Witam,

Aby skonfigurować taką konfigurację należy:
- w ustawieniach Network Settings-> Cellular Settings-> GPRS należy podać APN oraz PIN (jeżeli jest wymagany)
- dla jednego urządzenia należy ustawić tryb pracy TCP Client (Serial Port Settings-Port1->Operation Modes; Application -> Socket; Mode: TCP Client; w destination IP należy podać adres IP karty SIM drugiego OnCell'a)
- dla drugiego OnCell'a należy ustawić tryb pracy TCP Server
- należy ustawić takie same parametry portu szeregowego: Serial Port Settings-Port1-> Communication Parameters
- karty SIM muszą mieć możliwość komunikacji ze sobą (muszą wzajemnie odpowiadać na funkcję ping)

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
CzarekZ
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 28 sie 2013, 14:14


Powrót do Przemysłowe rozwiązania bezprzewodowe



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość