moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Serwery portów szeregowych, serwery terminali

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez maksymilian_2005 » Śr, 10 lis 2010, 23:36

witam
problem pewnie banalny - ale niestety nie mogę go przeskoczć:
moxa 5110 podpięta do routera sieci LAN ze stałym adresem IP: 192.168.1.250 w trybie Real Com Mode,
pingi idą w obie strony (do moxy i do komputera), działa telnet i http,
zainstalowany bez problemów NPort Administrator - tutaj też konfiguracja działa,
do moxy pdpięty tymczasowo miernik (Protek 506) oczywicie z rs'em-232 kablem prostym (nie null-modem)
zarówno na mierniku jak i na moxie ładnie miga TX/RX ale niestety program uruchomiony na komputerze
nie widzi nic na porcie Com3 - bo taki ustawiłem w COM Mapping (zapisałem zmiany oczywiście)
ustawienia samego portu w moxie takie jak w kompie na porcie Com1 kiedy miernik jest podpięty bezpośrednio i działa czyli:
bitów: 9600,danych: 8,parzystość: brak,stopu: 1,sterow przepł: brak, fifo: tak/nie (próbowałem obu opcji)
w menadżerze urządzeń nie ma portu Com3 i podejrzewam że dlatego program nie widzi podłączonego miernika
- proszę o pomoc i wyjaśnienie co robię nie tak bo brakuje mi pomysłów
pozdrawiam
maksymilian_2005
maksymilian_2005
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 10 mar 2009, 20:23

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez Cezary Ziółkowski » Pt, 12 lis 2010, 09:08

Witam Pana,

Proszę spróbować ustawić "Packing Lenght" (w ustawieniach trybu pracy RealCOM) np. na 10.
Jeśli to nie pomoże, proszę spróbować zainstalować driver do NPort 6000 (można pobrać ze strony producenta: http://www.moxa.com/support/search_resu ... _type=soft ).
Następnie należy usunąć mapowanie portów w NPort Administrator i zamapować porty z wykorzystaniem programu Windows Driver Manager.
Po tej operacji zamapowane porty będą widoczne w Menedżerze Urządzeń.

Jeśli mimo wszystko nadal nie uda się Panu skomunikować z miernikiem, poproszę o podesłanie pliku konfiguracji NPort'a (można ją wyeksportować za pomocą NPort Administrator).

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Cezary Ziółkowski
 

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez maksymilian_2005 » So, 13 lis 2010, 18:12

obie możliwości przetestowane - niestety miernik nadal nie działa,
postęp: com3 - pojawił się m menadżerze urządzeń i program od miernika przestał pisać że: "Missing hardware..."
wyeksportowałem pliczek z NPort Administratora oraz z NPort Windows Drive Manager'a - pliczki w załączniku
(eksport z Drive Managera zmieniłem na .txt ponieważ forum nie przyjmuje .ini)
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
pozdrawiam
masymilian_2005
Załączniki
Nport windows driver manager_wyeksportowane.txt
(420 Bajtów) Pobrane 1082 razy
moxa moja konfiguracja export.txt
(1.3 KiB) Pobrane 1247 razy
maksymilian_2005
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 10 mar 2009, 20:23

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez Cezary Ziółkowski » Pn, 15 lis 2010, 09:59

Witam Pana,

W ustawieniach Operating Mode->Real COM Mode, wartość Max Connection ma Pan ustawioną na 2. Jeżeli port szeregowy będzie mapowany tylko na jednym komputerze, proszę zmienić tą wartość na 1. Natomiast jeżeli planuje Pan zamapować port szeregowy na 2 komputerach - proszę sprawdzić, czy ustawienia portu szeregowego (zakładka Serial), są identyczne, jak ustawienia z jakimi port szeregowy jest otwierany przez oprogramowanie współpracujące z miernikiem.

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Cezary Ziółkowski
 

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez maksymilian_2005 » Pn, 15 lis 2010, 21:20

witam ponownie i bardzo dziękuję za pomoc
wystartowało :-)
ustawiłem 2 w "Max Connection" bo myślałem że to tylko ilość komputerów które może się na raz podłączyć
nie sądziłem że przy ustawieniu 2 i jednym podłączonym komputerze może występować jakiś problem
ale to na szczęście już z głowy
- jest jeszcze tylko jeden mały problem - działa ale jakby za wolno - tak jakby rs232 załączał się tylko co jakiś czas - dużo rzadziej niż przez "prawdziwego" com'a - nawet zmiana szybkości na 57600 tego nie zmienia (zmiana oczywiście i w Administratorze i w Drive Managerze) - pingi do NPorta - 1ms (podłączony do tego samego routera)
dodam że w programe do mernika mogę tylko zmienić port :-( nie ma żadnych innych ustawień
dlaczego tak się może dziać i czy da się coś z tym zrobić ?
pozdrawiam
maksymilian_2005
maksymilian_2005
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 10 mar 2009, 20:23

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez Cezary Ziółkowski » Wt, 16 lis 2010, 09:22

Witam,

Proponuję na początek przywrócić wartość "Packing Lenght" (ustawienia dla trybu RealCom) na wartość domyślną, czyli "0".
Jeżeli to nie pomoże, proszę poeksperymentować z ustawieniami "Force Tx Timeout" oraz "Packing Lenght" - opis działania tych parametrów, znajdzie Pan w Manualu: http://support.elmark.com.pl/moxa/produ ... ual_v3.pdf (strona 5-11 i 5-12)

Pozdrawiam,
Cezary Ziółkowski
Cezary Ziółkowski
 

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez maksymilian_2005 » Wt, 16 lis 2010, 21:32

witam ponownie i dziękuję za okazaną pomoc
po przywróceniu "Packing Lenght" na 0 działa świetnie - dokładnie tak jak powinno być
jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
:-)
maksymilian_2005
maksymilian_2005
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 10 mar 2009, 20:23

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez buli83 » Pn, 17 lut 2014, 11:09

Witam!
Podpinam się pod posta i chciałbym opisać swój problem.
Otóż mam nPort-a 5150 i nie umiem się połączyć z moim sterownikiem MWA812 po protokole Modbus rtu używając rs485 2 przewodowego. Ustawienia rs-a to 9600, 8 bitów, 1 bit stopu, brak parzystości. Łącząc się za pomocą konwertera usb-rs485 mam odpowiedzi za każdym razem, niezależnie od ustawionych czasów. Docelowo chciałbym tą moxę wykorzystać do odczytu licznika ciepła Landis Gyr ultraheat 50 używając funkcji TCP serwer, ale póki co nawet zwykłego sterownika nie umiem obsłużyć za pomocą mapowania portów RealCom. Jedyne co uzyskałem to miganie diody Tx/Rx na zielono.
Do nportu łącze się wszystkimi możliwymi sposobami (nport administrator, telnet-putty, www)
Do komunikacji używam programu Modscan32

Przesyłam swoją konfigurację nport-a
Załączniki
moxa.txt
(1.3 KiB) Pobrane 846 razy
buli83
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 17 lut 2014, 10:47

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez buli83 » Wt, 18 lut 2014, 09:22

Znalazłem już jeden błąd. według opisów na sterowniku i instrukcji do moxy kabel trzeba podpiąć odwrotnie czyli A na sterowniku z B na moxie i B na sterowniku a A na moxie. Teraz działa mi komunikacja RealCom.
Przy tej samej konfiguracji rs485 przełączam operating mode na Serwer tcp i tu komunikacja nie działa. Zmieniam różne opcje w zakładce operating mode dla Serwer tcp i nic. Uważam ze jeżeli konfiguracja portu rs jest dobra dla trybu RealCom to taka sama powinna być prawidłowa dla Serwer tcp.
buli83
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 17 lut 2014, 10:47

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez Moxa-PiotrG » Wt, 18 lut 2014, 10:38

Dzień dobry,

W trybie Real COM, takie połączenie będzie funkcjonować, ponieważ wykorzystywany jest protokół Modbus RTU w każdym urządzeniu.
Nie wiem jakiego Modbusa Pan używa, czy RTU czy TCP w programie Modscan32, ale oba nie będą działać gdy ustawiony jest TCP server. Dzieje się tak dlatego ponieważ NPort nie jest konwerterem z Modbusa TCP na RTU, nie sporządza odpowiedniej ramki RTU. Zamapowane porty COM działają tylko gdy ustawiony jest Real COM mode w NPorcie.
Urządzenie z oferty firmy Moxa które posiada tą funkcjonalnośc to np. MGate MB3180:
https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa/mgate-mb3x80
Pozdrawiam,
Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka
Moxa-PiotrG
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 11:13

Re: moxa 5110 - problem z uruchomieniem

Postprzez buli83 » Wt, 18 lut 2014, 12:31

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Będzie trzeba używać funkcji Real COM.
buli83
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 17 lut 2014, 10:47


Powrót do Konwertery RS-232/422/485 – Ethernet



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość