nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Serwery portów szeregowych, serwery terminali

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Michal Podpora » Wt, 11 sty 2011, 00:27

witam,

potrzebuję pomocy z uruchomieniem NPorta 5110.

NPort siedzi w sieci lokalnej za routerem, natem, firewallem i wszystkimi innymi nieszczęściami.

Na komputerze w sieci lokalnej dodając w WindowsDriverManager com mapping mój program komunikuje się prawidłowo.
Na komputerze w sieci zdalnej - nie.
Ping, www, telnet, - działa ; telnet innych portów np 950 działa (otwarte).
NPortAdmin mówi, że nport jest Alive.
Natomiast mój program (podobnie jak kilka innych) twierdzi że Com Port Not Available.
Sprawdzane na kilku komputerach, wszędzie to samo, czyli coś źle ustawiam.
W MenedżerzeUrządzeń istnieje port com z nporta.

stały IP lokalny, własny stały IP globalny, reguły proxy i nat = przekierowanie wszystkich portow, reguły proxy i nat zarówno dla tcp jak i udp,
Rodzaj portu - RealComMode
Rodzaj zastosowania - Modbus RTU
Port - 9600N,8,1,N
Pingi - 60ms

z góry dziękuję za pomoc
Michal Podpora
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 11 sty 2011, 00:11

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Cezary Kalista » Wt, 11 sty 2011, 09:54

Witam,

Oprócz portu 950 trzeba jeszcze otworzyć TCP 966, 4900; UDP 4800. W konfiguracji NPorta trzeba podać adres bramy.
Jeśli to nie pomoże, najlepiej gdyby przysłał Pan konfiguracje: Nporta oraz COM Mapping. Jakiś zrzut z konfiguracji routera też mile widziany.

Pozdrawiam
Cezary Kalista
Cezary Kalista
 

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Michal Podpora » Wt, 11 sty 2011, 10:41

otwarte regułą 'wszystko-wszystko' (mam nadzieje poprawną, dwóch informatyków tydzień nad tym pracowało ;-) ) zrzuty w załączniku.
Bramę ma ustawioną tak jak w pliku. IP ma ustawione inne niż w pliku - ma ustawione lokalne czyli 192.168.0.130 (konfigurację pobrałem zdalnie i widocznie IP przesłoniło na IP globalne - 78#133#203#170).
Konfigi w zał.

z góry dziękuję za poświęcony czas, Michał
Załączniki
a2.jpg
nat rule 2
(150.07 KiB) Pobrane 998 razy
rvr nport commapping.ini.txt
commaping cfg
(384 Bajtów) Pobrane 892 razy
rvr nport5110 cfg.txt
nport 5110 cfg
(1.57 KiB) Pobrane 866 razy
Michal Podpora
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 11 sty 2011, 00:11

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Michal Podpora » Wt, 11 sty 2011, 10:44

fotki uzupełniające
Załączniki
a4.jpg
firewall rule
(144.49 KiB) Pobrane 925 razy
a3.jpg
mangle rule
(145.44 KiB) Pobrane 938 razy
a1.jpg
nat rule 1
(126.26 KiB) Pobrane 931 razy
Michal Podpora
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 11 sty 2011, 00:11

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Cezary Kalista » Wt, 11 sty 2011, 13:40

Wygląda na to, że konfiguracja Nporta i routera jest poprawna. Dodałem na swoim komputerze wirtualny COM i bez problemu otworzyłem port w Pańskim NPorcie.

Problemem jest raczej samo tworzenie wirtualnego portu. W zakładce Alias wpisał Pan COM4 i Windows Driver Manager też jest COM4. Czy program Windows Driver Manager zaproponował Panu ten nr portu COM ? Może jakieś inne urządzenie jest na COM4.
Jeśli wirtualny port dodał Pan również w zakładce COM mapping w programie NPort Administrator to też może być problem.
Ostatnia sprawa to jaki ma Pan system operacyjny ? Może pod Windows ma Pan jakiegoś firewall'a ? Jeśli jest to Windows7 to przy uruchamianiu programu Windows Driver Manager trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszki i uruchomić jako administrator.

Pozdrawiam
Cezary Kalista
Cezary Kalista
 

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Michal Podpora » Wt, 11 sty 2011, 14:24

Problemem jest raczej samo tworzenie wirtualnego portu. W zakładce Alias wpisał Pan COM4

tak, w alias było 1, wpisałem 4 tak jak numer com-u pod którym mam w kompie, bo myślałem że może to coś zmieni. nie zmieniło.

i Windows Driver Manager też jest COM4. Czy program Windows Driver Manager zaproponował Panu ten nr portu COM ?

WindowsDriverManager różnie proponował mi na różnych kompach, zawsze jakiś 'numer' wolny, ja czasem zostawiałem, a czasem zmieniałem na com4, jeżeli był wolny.

Może jakieś inne urządzenie jest na COM4.

nie.

Jeśli wirtualny port dodał Pan również w zakładce COM mapping w programie NPort Administrator to też może być problem.

próbowałem z adminem, próbowałem z wyczyszczonym adminem, próbowałem bez admina.

Ostatnia sprawa to jaki ma Pan system operacyjny ? Może pod Windows ma Pan jakiegoś firewall'a ? Jeśli jest to Windows7 to przy uruchamianiu programu Windows Driver Manager trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszki i uruchomić jako administrator.

WindowsXPsp2, WindowsXPsp3, WindowsXPsp3
oraz pod wirtualną VirtuaBox WindowsXPsp2 na MacOs10.5
firewalla owszem mam, na wszystkich kompach jakiegoś, już sprawdzam bez.....

ZUPEŁNIE inaczej:
+ połączyłem się z wirtualnym portem COM
- nie mam odczytów, tzn. wyskakują na zmianę: 'Bytes missing error' i 'CRC error'
nie bardzo wiem w czym problem

Dodałem na swoim komputerze wirtualny COM i bez problemu otworzyłem port w Pańskim NPorcie.

tylko otwarcie portu czy dało się czytać? a co z hasłem? można czytać z nporta bez podania hasła?

PS2 - dziękuję za rozwiązanie mojego pierwotnego pytania - to był faktycznie firewall komputera zdalnego

Michał
Michal Podpora
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 11 sty 2011, 00:11

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Cezary Kalista » Wt, 11 sty 2011, 15:11

ZUPEŁNIE inaczej:
+ połączyłem się z wirtualnym portem COM
- nie mam odczytów, tzn. wyskakują na zmianę: 'Bytes missing error' i 'CRC error'
nie bardzo wiem w czym problem


- prawdopodobnie w tym, że w zakładce Operating Mode parametr Packing Length ustawił Pan na 10. Oznacza to że wielkość bufora została zmniejszona z 1024 do 10 bajtów. Proponuję wrócić do ustawień fabrycznych, czyli wpisać 0.
Jeśli używa Pan protokołu Modbus to dobrze jest w ustawieniach wirtualnego portu parametr TX Mode przestawić na Classical (domyślnie jest Hi-Performance)

Dodałem na swoim komputerze wirtualny COM i bez problemu otworzyłem port w Pańskim NPorcie.
tylko otwarcie portu czy dało się czytać? a co z hasłem? można czytać z nporta bez podania hasła?


Odczytać mi się nic nie udało, bo nie wiem co jest podłączone do Nporta. Bez hasła nie da sie nic odczytać, ale przysłał mi Pan hasło w pliku konfiguracyjnym.

Pozdrawiam
Czarek Kalista
Cezary Kalista
 

Re: nport 5110 - problem w WindowsDriverManager

Postprzez Michal Podpora » Wt, 11 sty 2011, 19:08

WIEEEEELKIE podziękowania za skuteczną i fachową pomoc.
Cieszę się, że mogę liczyć na pomoc Waszej firmy w sytuacjach podbramkowych (i nie tylko).
Wdzięczny (pracownik) Wasz(ego) klient(a),
Michał Podpora.
Michal Podpora
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 11 sty 2011, 00:11


Powrót do Konwertery RS-232/422/485 – Ethernet



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość