Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Serwery portów szeregowych, serwery terminali

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Postprzez darek » Śr, 4 sty 2017, 10:02

Dzień dobry

Potrzebuję pomocy w konfiguracji Nport 5150.
Sytuacja wygląda następująco:
-sterownik PLC Fatek ma odpytywać poprzez sieć lokalną z konwerterem Moxa Nport 5150 Moduł pomiarowy ADA-401WP (protokół Modbus RTU)

-Na chwilę obecną moduł ADA jest połączony z Moxa. Moxa ustawiona jest na Real Com Mode. Po instalacji na komputerze Nport Administrator uruchomiłem wirtualny port COM. Zainstalowałem dedykowane oprogramowanie ADAUtil do modułu ADA-401. Komunikacja po protokole Modbus działa. Odczytuje prawidłowo wartości i nie wyrzuca błędów. Zakładam więc ,że jeżeli chodzi o połączenie kablowe to jest ok.

I teraz dalej: Komunikacja PLC-MOXA-ADA

Ustawienia PLC
-Protokół ModBus RTU Slave 502
-Prędkość 19200 / 8 /1
-komunikacja odbywa się na porcie 2 sterownika(sterownik ma kilka portów komunikacyjnych i port 2 odpowiada za komunikację ModBus po sieci LAN)

Ustawienia ADA-401WP
-Protokół ModBus RTU Slave
-Adres modułu: 64
-Prędkość 19200 / 8 /1

Jak ustawić MOXA 5150 aby prawidłowo funkcjonowała komunikacja?
darek
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 4 sty 2017, 09:35

Re: Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Postprzez Moxa-PiotrG » Śr, 4 sty 2017, 12:10

Dzień dobry Panu,

Jakiego typu protokołu Modbus używa Pana sterownik? Modbus RTU (RS-485), Modbus TCP (Ethernet) czy może Modbus RTU tunelowany w protokole TCP/IP (Ethernet)?
Nport może działać z takim sterownikiem z Modbus RTU tunelowanym w TCP/IP. Należy ustawić Nporta w tryb TCP Server, a w sterowniku podać adres IP oraz port 4001 (domyślny port tego trybu).
Pozdrawiam,
Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka
Moxa-PiotrG
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 11:13

Re: Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Postprzez darek » Śr, 4 sty 2017, 13:03

Dziękuję za szybkie informacje.

Niestety nie jestem zbyt biegły w tych sprawach ale postaram się odpowiedzieć co i jak:

-Sterownik PLC Fatek nie posiada fizycznego złącza RS-485
-Mam zabudowany w sterowniku moduł FBS-cbe http://www.multiprojekt.pl/Oferta/Stero ... e/FBs-CBE/

który według danych producenta:

Charakterystyka
Fbs-CBE
Interfejs sieciowy: 10 Base T
Protokół sieciowy: TCP/UDP/IP, ICMP, ARP
Protokół aplikacji: Fatek klient i serwer,MODBUS-TCP serwer
Interfejs: PLC Port 1, Port 2
Prędkość komunikacji PLC: 115.2 kbps
Interfejs kominikacyjny: Nie dotyczy
Numer portu IP dla aplikacji :Numer portu FATEK 500, Modbus- TCP 502 lub według wymagań
Zabezpieczenie: Kontrola dostępu oparta na IP
Wskaźniki:Wskaźnik LED: RX, TX, LINK
Mechanizm okablowania:RJ-45
Miejsce instalacji:Gniazdo rozszerzające jednostki głównej (front sterownika)

I z tego co rozumiem patrząc na powyższe ja chcę aby PLC komunikował się z ADA po protokole ModBus TCP ale sam moduł ADA komunikuje się po ModBus RTU.
Natomiast w samym sterowniku PLC dla ustawień parametrów portu nr 2 mam możliwość ustawienia protokołu ModBus RTU lub ModBUS AACII.
darek
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 4 sty 2017, 09:35

Re: Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Postprzez Moxa-PiotrG » Śr, 4 sty 2017, 14:47

Nporty nie potrafią konwertować Modbus TCP na RTU. W Pana przypadku widzę 3 możliwości:

-Jeśli sterownik może wysyłać zapytania Modbus RTU w protokole TCP/IP to wtedy nport musi działać w trybie TCP server, i wszystkie zapytania będą przez niego przechodzić, jak był przeźroczysty.

-Jeśli sterownik ma port szeregowy i tylko na nim obsługuje protokół Modbus RTU, to wtedy można dokupić jeszcze 1 Nporta i zrobić most Modbus RTU przez sieć LAN. Jedno urządzenie pełniłoby funkcje serwera TCP a drugie klienta TCP.

-Jeśli sterownik wysyła tylko zapytania Modbus TCP to wtedy trzeba użyć innego urządzenia, tzw. konwerter protokołów, np. MGate MB3180/EU:
https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa ... modbus-tcp
Pozdrawiam,
Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka
Moxa-PiotrG
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 11:13

Re: Nport 5150 , ADA-401 WP, PLC-Fatek

Postprzez darek » Cz, 5 sty 2017, 12:19

Dziękuję bardzo za pomoc i przekazane informacje. Na chwilę obecną zostanie zakupiony do sterownika PLC moduł komunikacyjny z portem RS-485.
Zabudowany teraz w PLC moduł ethernetowy niestety pozwala na pracę PLC tylko jako serwer ModBus stąd nie ma możliwości wysłania zapytania do konwertera ADA.
darek
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 4 sty 2017, 09:35


Powrót do Konwertery RS-232/422/485 – Ethernet



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości