Nport 5110 a HMI Weintek

Serwery portów szeregowych, serwery terminali

Moderatorzy: Marek Sikora, Lukasz Szymczak

Nport 5110 a HMI Weintek

Postprzez Jacek31 » Pn, 27 lis 2017, 18:03

Dzień dobry.
Na początku chciałbym podkreślić że jestem niedoświadczonym użytkownikiem MOX.
Mam takie pytanie czy za pomocą MOXy typu nport5132 lub 5110 jest możliwe nawiązanie komunikacji protokołem MODBUS TCP/IP z panelu WEINTEK po ethernecie z urządzeniem docelowym wyposażonym w RS485 i protokół MODBUS RTU?
Tak wiem panele weintek mają sprzętowy Rs485, ale mi chodzi o wykorzystanie już istniejącej infrastruktury na sieci LAN na której obecnie na MOXIE 5132 wisi komputer PC, który zastąpiłby panel HMI.
PS. Dla czego w tekście są dwie różne MOXY ?
5110 mam w domu do testów. Jak się uda to rozwiązanie przeniosą na ta drugą.
5132 wisi fizycznie w firmie, a nie chce eksperymentować na działającym systemie.
Jacek31
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 27 lis 2017, 16:39

Re: Nport 5110 a HMI Weintek

Postprzez Moxa-PiotrG » Wt, 28 lis 2017, 09:08

Dzień dobry,

Da się zastosować takiego Nporta, ale warunkiem jest że Pana panel Weintek posiada system operacyjny wspierany prze Moxę, czyli że dostępny jest sterownik dla niego. Można je pobrać tutaj:
https://www.moxa.com/support/sarch_result.aspx?type=soft&prod_id=237&type_id=9
Jeśli dla Pana urządzenia niema sterownika to istnieje jeszcze jeden wariant, można zastosować jeszcze 1 Nport i ustawić oba w trybie Pair Connection. Wtedy tworzy się tzw. most połączenia szeregowego przez sieć Ethernet. Ale panel do komunikacji używałby interfejsu szeregowego, czyli Modbus RTU.

Dedykowanym urządzeniem do konwersji protokołu Modbus TCP na Modbus RTU (lub w drugą stronę) jest MGate MB3180, i jest to najprostsze rozwiązanie:
https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa/mgate-mb3180-3280-3480-konwertery-modbus-rtu-ascii-na-modbus-tcp
W tym przypadku wystarczy że panel Weintek wspiera Modbus TCP, a dodatkowe sterowniki nie są wymagane.
Pozdrawiam,
Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka
Moxa-PiotrG
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 11:13

Re: Nport 5110 a HMI Weintek

Postprzez Jacek31 » Wt, 28 lis 2017, 20:12

W sumie potwierdził pan moje przypuszczenia.
Jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy to skorzystanie z opcji Free Protocol w panelach Weintek. Wtedy na dowolnym porcie panelu w tym Ethernet mogę wysyłać dowolnie sformatowane dane, czyli stworzyć własny protokół. Wtedy nport byłby tylko konwerterem z LAN na RS232/485 i odwrotnie, ale to oznacza pisanie własnych sterowników (makr) dla HMI.
Tak udało by się stworzyć Modbus RTU IP. Tylko jak skonfigurować nporta i której bramy(portu) używać ?
Jacek31
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 27 lis 2017, 16:39

Re: Nport 5110 a HMI Weintek

Postprzez Moxa-PiotrG » Śr, 29 lis 2017, 09:28

Dzień dobry,

Za pomocą Nporta da się tunelować ruch Modbus RTU w protokole TCP. Należy wtedy ustawić Nporta w trybie TCP server, domyślnie Nport nasłuchuje na porcie 4001, co można też zmienić.
Trzeba też pamiętać aby ustawienia portu szeregowego były zgodne z ustawieniami tego slave (Modbus RTU), chodzi baudrate, bity danych, bity stopu, parzystość, kontrola przepływu.
Zadziała to tylko wtedy jeśli zapytania wysyłane przez panel HMI przez protokół TCP będą w formacie Modbus RTU.
Pozdrawiam,
Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka
Moxa-PiotrG
 
Posty: 56
Dołączył(a): Pn, 28 maja 2012, 11:13


Powrót do Konwertery RS-232/422/485 – Ethernet



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość