ADAM-4017 i kontrolka ActiveDAQ

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

ADAM-4017 i kontrolka ActiveDAQ

Postprzez marcinstec » Wt, 24 sie 2010, 11:57

Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące odczytu danych z modułu ADAM-4017 przy pomocy kontrolki Advantech ActiveDAQ AI Control. Nie mam problemu z odczytem danych z Advantech DEMO I/O albo Advantech simulate device - dane odczytwane są poprawnie.

Ale pytanie jak odczytać dane z modułu na porcie szeregowym? Według tego opisu jest to możliwe http://www.elmark.com.pl/products/advan ... odukt=1226, ale w jaki sposób zaadresować poszczególne moduły ADAM? Jeśli korzystam z metody SelectDevice kontrolki to pojawia mi się okno:
Obrazek

i nie widać tutaj wyboru poszczególnych modułów ADAM podłączonych do portu COM. Tak wygląda konfiguracja w DeviceManagerze:

Obrazek

Niestety nie mam pod ręką modułów aby móc to sprawdzić na żywo i chcę się upewnić, że mogę skorzystać z kontrolki w takim przypadku.
marcinstec
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt, 24 sie 2010, 11:39

Re: ADAM-4017 i kontrolka ActiveDAQ

Postprzez Jacek Bonecki » Wt, 24 sie 2010, 12:54

Witam

Z modułów da się skorzystać. Tylko bez wykorzystania metody "SelectDevice" - wartość "DeviceNumber" trzeba wpisać/podać ręcznie.
Pozostaje pytanie jaka to być powinna wartość. I tu się sprawa trochę komplikuje - bo nie pokazuje jej w sposób oczywisty okno DeviceManager'a.
Jak na mój stan wiedzy "algorytm" jej obliczenia jest następujący:

DeviceNumber=DeviceNumberADAM'a*1000+DeviceNumberCOM'a

I tak w Pana przypadku (dla przykładu) byłyby to wartości:

- dla <ADAM-4017 Address=5 Dec.>: DeviceNumber=000*1000+002=2
- dla <ADAM-4017 Address=6 Dec.>: DeviceNumber=001*1000+002=1002


Powinno zadziałać - wartości AI powinny zostać prawidłowo odczytane przez RealInput().
Aczkolwiek z tego co pamiętam kontrolka nie zwróci tu niestety prawidłowej nazwy urządzenia.
Proszę spróbować i dać znać czy się udało.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: ADAM-4017 i kontrolka ActiveDAQ

Postprzez marcinstec » Cz, 26 sie 2010, 08:23

Dziękuję za informację, jak tylko sprawdzę to dam znać. Swoją drogą ciekawe, że w każdym pliku pomocy dołączonym do pakietu DAQ, ani słowem nie wspomina się, że kontrolka z ADAM-ami działa. Dlaczego?
marcinstec
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt, 24 sie 2010, 11:39

Re: ADAM-4017 i kontrolka ActiveDAQ

Postprzez Jacek Bonecki » Cz, 26 sie 2010, 08:32

Tak szczerze mówiąc, to trudno mi powiedzieć dlaczego. Być może po prostu tak sobie przewidział - kontrolki ActiveX jako dodatek dedykowany tylko do kart pomiarowych, z których "wyciągnąć" można (większa funkcjonalność, szybkie próbkowanie itp) dużo więcej. A że są one tak na prawdę nakładką nad dll'ki to przypadkiem i tu mają po prostu szanse zadziałać (ale oczywiście tylko w ramach możliwości sprzętowych samych modułów).
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości

cron