System I/O pracujący w trudnych warunkach

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

System I/O pracujący w trudnych warunkach

Postprzez Mellon » Pn, 28 mar 2011, 14:12

Chciałbym zbudować system diagnostyczny pracujący on-line na ciągniku rolniczym, zbudowany z komputera z Windowsem XP/XPE z ekranem dotykowym oraz układów wejść /wyjść. Są to trudne warunki. Spore wibracje i udary. Podczas prac polowych występują duże zapylenia oraz zawilgocenia. Ponadto w upalne dni kabina ciągnika się nagrzewa do dużych temperatur. W przypadku zastosowania elektroniki w samochodach to warunki są znacznie łagodniejsze (brak dużych drgań, udarów, brak pyłów)
Myślałem o zastosowaniu komputera TREK 775 z zainstalowaną utworzoną przeze mnie aplikacją obliczeniową oraz sterującą systemem I/O. Niektóre sygnały mogą być szybkozmienne np. pomiar prądu rozruchu. Dlatego myślałem o zastosowaniu kontrolera ADAM-5510E/TCP połączonego kablem ethernetowym do TREK-a. W kontrolerze byłyby zainstalowane moduły I/O.
Zastanawiam się czy taki sprzęt wytrzyma takie warunki pracy? Jak go prawidłowo zamontować, aby dobrze go chłodzić i jednocześnie chronić od pyłów? Kontroler 5510 ma moduły podłączane na złącza. Czy one wytrzymają takie obciążenia mechaniczne?
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.
Mellon
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 28 mar 2011, 13:13

Re: System I/O pracujący w trudnych warunkach

Postprzez Kamil Grzeszczak » Śr, 30 mar 2011, 11:04

Seria komputerów TREK przeznaczona jest to pracy w pojazdach mobilnych (nie tylko samochody), które z definicji są narażone na pracę pod wpływem silnych wibracji. Zapylenie nie jest problemem dla tych komputerów, ponieważ są one chłodzone pasywnie, a co za tym idzie pozbawione są wentylatorów, które wdmuchiwałby pył do wnętrza obudowy.
Moim zdaniem w Pana zastosowaniu lepszym wyborem wydaje mi się zestaw TREK-550 + TREK-303. Zalety takiego rozwiązania to:
- Możliwość pracy w zakresie temperatur od -30 do 70° C (TREK-775 może pracować w zakresie temperatur -20°C ~ 60°C).
- Wbudowany wydajny procesor Intel Atom XL Z510PT 1.1 GHz (TREK-775 pracuje pod kontrolą procesora Pentium M 1.1 GHz lub Celeron M 600 MHz).
- Rozdzielenie komputera od wyświetlacza pozwala na zamontowanie komputera w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wyświetlacz w takim rozwiązaniu zajmuje bardzo mało miejsca.
Niestety jest też wada takiego rozwiązania – ekran o przekątnej 7” (TREK-775 posiada ekran o przekątnej 10,4”).

Jeżeli chodzi o temperaturę pracy ADAM-5510E/TCP to jest ona w przedziale od -10 do 70 st. C przy wilgotności od 5-95%. Czy moduł wytrzyma takie wibracje to niestety Panu nie odpowiem bo żadnych, dedykowanych ku temu atestów nie posiada – ale przypuszczam że nie.
Pozdrawiam
Kamil Grzeszczak
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Kamil Grzeszczak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2008, 12:43


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron