Karta PCI-1680U i LabVIEW

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Pn, 2 kwi 2012, 22:32

Czy udało się komuś dotrzeć do przykładów dla środowiska LabVIEW wykorzystujących możliwości tej karty?
Próbowałem kiedyś stworzyć bibliotekę z DLL dla tej karty ale bez sukcesów.
Czy jest ktoś kto nie poddał się i wykonał aplikację w LabVIEW dla tej karty?
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Wt, 3 kwi 2012, 12:23

Witam

A z jakiego drivera Pan korzysta? Dopiero ostatnio pojawił się taki, który wspiera LabView. Osobiście doświadczeń z nim nie mam ale z tego co widzę jest dość dobry opis tych bibliotek i również kilka przykładów ich wykorzystania.

Driver i manual znajdzie Pan w zasobach:

http://support.elmark.com.pl/advantech/ ... %20003.exe

http://support.elmark.com.pl/advantech/ ... Manual.chm
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Pn, 11 cze 2012, 18:24

Witam,
Zainstalowałem driver podany przez Pana. Uruchomiłem przykładowy program do wysyłania danych w labview i uruchomiłem program producenta karty CANTest. Niestety, nie udało mi się przesłać danych pomiędzy tymi aplikacjami. Nie wiem w czym tkwi problem.
Jak mogę sprawdzić czy karta widziana jest przez labview? Measurement & Automation służy do ustawień produktów tylko firmy National Instruments tak?
Póki co trudno mi określić jakie informacje są potrzebne aby ktoś mógł mi pomóc dlatego proszę o wsparcie.
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Śr, 13 cze 2012, 11:12

Witam

Przetestowałem dostarczany przez producenta przykład can_send.vi i komunikacja z aplikacjami CANMonitor oraz CANTest działa poprawnie. W moim przypadku korzystałem z wersji LanView 10 ( przykłady są pisane do wersji 9 i wyższych). Tak więc pytanie czy w ogóle u Pana komunikacja pomiędzy portami działa poprawnie np. w przypadku użycia programu CANTest? Czy wgrał Pan zainstalowane drivery z C:\Program Files\Advantech\AdvCAN\LABView do katalogu z programem LABView (u mnie C:\Program Files\National\Instruments\LabView 2010\usre.lib\). Proszę również pamiętać o ustawieniu prędkości na 125k w obydwu programach.
Załączniki
CANTest.jpg
(207.17 KiB) Pobrane 1743 razy
CANMonitor.jpg
(231.88 KiB) Pobrane 1692 razy
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Wt, 26 cze 2012, 09:11

Mam pewien problem z kartą. Otóż po włączeniu CANTest lub CANMonitor nie mam możliwości wyboru portu, nie ma ani CAN0 ani CAN1. Prawdopodobnie coś poprzestawiałem nie świadomie w konfiguracji. Wydaje mi się, że przed zainstalowaniem sterowników do LabView była możliwość ustawienia portów, ale nie było komunikacji między portami np. w CANTest. Proszę o pomoc.
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Wt, 26 cze 2012, 10:57

Co Pan przestawił nie dojdę. A czy widzi Pan porty CAN w Windows Managerze? Myślę że najrozsądniej będzie odinstalować kartę i drivery i zainstalować ponownie.
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Wt, 26 cze 2012, 11:57

Odinstalowywałem i instalowałem ponownie kilka razy i nadal nie wiem co jest grane. Raz użyłem starszej wersji sterowników, które były dodane do karty na płycie, a drugim razem instalowałem najnowsze sterowniki. W załączniku screeny po zainstalowaniu najnowszego sterownika (pci1680-nowyster) i sterownika starszego (pci1680-nowyster). Przed problemami było podobnie jak na załączniku pci1680u-staryster z tą różnicą, że w CANTest były dostępne porty CAN0 i CAN1. Wtedy komunikacja ze sterownikiem PLC po CAN z CANTest przebiegała bez zarzutu.
Załączniki
pci1680-staryster.JPG
(123.87 KiB) Pobrane 1694 razy
pci1680-nowyster.JPG
(121.73 KiB) Pobrane 1716 razy
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Wt, 26 cze 2012, 16:49

Co może być przyczyną tego, że w menadżerze urządzeń w windowsie widzi kartę, ale nie widzi portów CAN? Jak można rozwiązać ten problem?
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Śr, 27 cze 2012, 08:31

Po zainstalowaniu driverów i włożeniu karty PCI-1680U powinna się ona wykryć w systemie automatycznie - pojawią się dwa dodatkowe porty CAN, które będą widziane w wymienionych przez Pana aplikacjach. Jeżeli porty nie są wykrywane w systemie to mam obawy że karta jest uszkodzona. Może niech Pan spróbuje na innym komputerze. A pod jakim systemem Windows Pan to instaluje? Ja osobiście testowałem to pod XP ale teoretycznie powinno działać również pod Windows Vista i 7.
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Śr, 27 cze 2012, 09:20

Pracuje pod XP (service pack 3). Postanowiłem zrobić przywracanie systemu bo kolejne odinstalowywanie i instalowanie standardowych sterowników producenta zgodnie z manualem nie pomagały. Wczoraj zainstalowałem (odruchowo kliknąłem) jakiś nieznany sterownik i on namieszał. Karta jest sprawna i wszystko działa poprawnie. Następnym razem będę uważał co instaluje. Przepraszam za zamieszanie i dziękuję za pomoc.
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Pt, 29 cze 2012, 12:04

Witam,
Sprawdziłem przykładowe programy od Advantecha pod LabVIEW i zarówno wysyłanie jak i odbieranie danych ze sterownika PLC poprzez kartę działa poprawnie.Próbowałem zrobić z tych dwóch programów (pliki w załączniku) jeden program uniwersalny, który wysyłałby i odbierał ramki ale niestety bez sukcesu. Niestety, ale nie można uruchomić jednocześnie obu programów pod tym samym portem CAN. Czy istnieje zatem możliwość połączenia tych dwóch programów w jeden? Widziałem przykładowy program Advantecha do takiej komunikacji niemniej jednak chciałbym aby programy z załączników mogły ze sobą współpracować w jednej aplikacji. Proszę o pomoc
Załączniki
can_sendCluster1.zip
(17.4 KiB) Pobrane 1665 razy
can_receive1.zip
(18.63 KiB) Pobrane 1684 razy
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Śr, 4 lip 2012, 10:49

Witam

Połączenie dwóch programów w załączniku.
Załączniki
can_send_receive.zip
(23.07 KiB) Pobrane 1676 razy
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Śr, 4 lip 2012, 22:28

Dziękuję bardzo za pomoc. Póki co nie mam możliwości sprawdzenia programu, ale z pewnością działa bez zarzutów.
Pozdrawiam
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Cz, 5 lip 2012, 17:35

Pracuję na LabVIEW 2009 a plik od Pana jest zapisany dla wersji 10. Proszę o zapisanie pliku dla mojej wersji programu i dołączenie jeszcze raz.
Pozdrawiam
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jarosław Molenda » Pt, 6 lip 2012, 07:19

W załączeniu wersja 9.
Załączniki
can_send_receive_9.zip
(134.81 KiB) Pobrane 1650 razy
Jarosław Molenda
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Jarosław Molenda
 
Posty: 36
Dołączył(a): Pn, 29 wrz 2008, 13:07

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Pn, 16 lip 2012, 09:40

Mam takie pytanie.
Z jakiego powodu może mi się pojawiać błąd w 'Error out' zaraz po kliknięciu na 'Run' (około 500ms jest status ok)? Zmieniłem tylko parametry takie jak numer portu do którego podłączony jest sterownik, prędkość, standard ramki i podałem ID. Najdziwniejsze jest to, że zaraz po uruchomieniu programu wszystko działało poprawnie tylko po jakimś czasie, po kilkunastu próbach zaczął pojawiać się problem.
Błąd, który wyrzuca program to:
source 5
CanOpen Operation Error acCanOpen.vi)
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez Jacek Bonecki » Pn, 16 lip 2012, 09:46

Na odpowiedź będzie Pan musiał niestety poczekać do przyszłego tygodnia.
Wtedy kolega prowadzący tą sprawę (Jarosław Molenda) wróci do pracy i spróbuje odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Wt, 17 lip 2012, 11:30

Problem, który opisałem wyżej jest już rozwiązany.

Mam kolejną prośbę. W tym momencie żeby wysłać jakąś ramkę danych do sterownika muszę podać (wpisać/wybrać) )standard ramki, ID oraz dane. Chciałbym aby te parametry były wysyłane (ustawiane/wpisywane) tylko przez wciśnięcie konkretnego przycisku dwustanowego dla danego zdarzenia. Przykładowo, zapalenie żarówki jest realizowane przez standardowy format ramki (wartość 0 w programie), ID=5 i wartość danych 1. Żarówka gaśnie dla ramki o wartości danych równych 0 (ID i standard ten sam). Należy przypisać konkretne zdarzenia do konkretnego przycisku z tym, że powinna istnieć nadal opcja edycji tych parametrów z klawiatury. Program wysyła ramkę zdefiniowaną w polu 'MSG' (po wciśnięciu ENTER). Jeśli sterownik odbierze ramkę to wysyła automatycznie ramkę zwrotną do programu 'Received MSG'. Definiuję pola 'Flags', 'ID(Hex)' oraz 'Data' dla różnych zdarzeń. Pozostałe pola są ustawiane przed wywoływaniem zdarzeń. Wydaje mi się, że wykonanie opcji z przyciskami na strukturach 'case' nie jest zbyt skomplikowane. Problem jest w tym, że nie wiem jak się za to zabrać. W jaki sposób wyłuskać parametry (zmienne), które chcę zmieniać w zależności od naciśnięcia dowolnego przycisku.
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05

Re: Karta PCI-1680U i LabVIEW

Postprzez goldi » Śr, 18 lip 2012, 12:45

Udało mi się zrealizować zadanie na przyciskach za pomocą zmiennej lokalnej 'MSG', rozbicia pierwszego klastra tablicy, trochę struktur 'case' i podstaw algebry Boola.
goldi
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn, 2 kwi 2012, 20:05


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości