Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez andrzej-a » Pn, 7 maja 2012, 16:15

W komputerze PCM-9361 próbowałem uruchomić moduł GPIO PCA9554 w systemie Linux 3.2.6. Ponieważ nie znalazłem w dokumentacji odpowiedniego adresu i2c, usiłowałem skomunikować się z elementami wyszukanymi przez program i2cdetect. Niestety ani pod adresem 0x44, ani 0x50 nie znalazłem właściwego układu, ale po restarcie komputer przestał się uruchamiać. Po włączeniu zasilania wydaje długie piski z interwałem jednosekundowym. Użycie zworki czyszczenia ustawień CMOS oraz odłączenie baterii podtrzymującej nie przyniosło efektu.
andrzej-a
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 7 maja 2012, 16:05

Re: Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez Kamil Grzeszczak » Wt, 8 maja 2012, 09:06

Niestety nie jest łatwo stwierdzić, co było bezpośrednią przyczyną, że aktualnie płyta nie chce wystartować. Proponuje odesłanie produktu do naszego serwisu. Dopiero, gdy płytka trafi w ręce naszego serwisanta będziemy mogli powiedzieć, co się stało.

Odnośnie obsługo GPIO najwygodniej jest skorzystać z przykładowego oprogramowania (wraz z kodami źródłowymi), które u producenta występuje pod nazwą SUSI. Oprogramowanie to dostępne jest za darmo ze strony producenta (LINK), jak również z naszego serwera (LINK). Jedyne ograniczenie jest takie, że SUSI przeznaczone jest dla systemu Windows XP. Myślę jednak, że jeżeli opanuje Pan GPIO pod Windows przepisanie programu pod Linux nie powinno być już większym problemem.

Więcej informacji na temat SUSI dostępne jest w manual’u: http://www.elmark.com.pl/forum/grafiki/adv/309/susi_manual.pdf
Pozdrawiam
Kamil Grzeszczak
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Kamil Grzeszczak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2008, 12:43

Re: Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez andrzej-a » Pt, 11 maja 2012, 11:45

Komputer wrócił do mnie po naprawie, zatem chciałbym kontynuować pracę nad wykorzystaniem modułu GPIO. Ponieważ biblioteka SUSI nie jest dostępna dla systemu Linux, muszę sam uruchomić sterownik układu PCA9554. Czy mógłbym od Państwa otrzymać fragment schematu płytki komputera PCA-9361 zawierający ten element? Jego adres i2c/SMBus jest ustalany sprzętowo, zatem wiedza o podłączeniu odpowiednich wyprowadzeń może pozwolić mi prawidłowo skonfigurować sterownik będący częścią systemu Linux.
andrzej-a
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 7 maja 2012, 16:05

Re: Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez andrzej-a » Pt, 11 maja 2012, 12:57

Aktualizacja: dokumentacja układu PCA9554 oraz narzędzie i2cdetect pozwoliło mi znaleźć właściwy adres SMBus: 0x27. Linie GPIO są dostępne w systemie Linux przy użyciu sterownika gpio-pca953x.
andrzej-a
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 7 maja 2012, 16:05

Re: Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez Kamil Grzeszczak » Wt, 15 maja 2012, 08:27

Fragment schematu przedstawiający połączenia PCA9554 z CN12 widoczny jest poniżej:
Obrazek
Pozdrawiam
Kamil Grzeszczak
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Kamil Grzeszczak
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2008, 12:43

Re: Komputer nie startuje po użyciu SMBus

Postprzez andrzej-a » Wt, 15 maja 2012, 10:48

Dziękuję bardzo za schemat. Potwierdza on moje doświadczenia z użyciem układu PCA9554. Problem został rozwiązany.
andrzej-a
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 7 maja 2012, 16:05


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron