ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Lucas286 » Pt, 31 sie 2012, 09:59

Witam,
Planuję wykorzystać moduły ADAM5000 TCP do systemu pomiarowego, szukam wygodnego sposobu komunikacji z kontrolerem. Bardzo zainteresował mnie sposób komunikacji opisany jako DataStream po UDP. Jednak w Manualu nie mogę znaleźć opisu tego protokołu. Nie zamierzam korzystać z dołączonych DLL, kod będzie napisany od podstaw. Zrobiłem odbiór dwóch ramek, które przesyła sterownik (w załączeniu). Sterownik to ADAM5000L/TCP (4 sloty) z obsadzonym jednym modułem 5017P. Mogę liczyć na podpowiedź gdzie szukać opisu tego protokołu ?
Pozdrawiam
Załączniki
datastream.jpg
Log DataStream
(142.69 KiB) Pobrane 1057 razy
Lucas286
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 8 wrz 2008, 07:48

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Jacek Bonecki » Pt, 31 sie 2012, 10:20

Witam

Poszukam, a jak nie znajdę to oczywiście spytam producenta.
Tylko proszę jeszcze o potwierdzenie: rozmawiamy o sprzęcie kupionym u nas?
Proszę o podanie numeru seryjnego (IAA...) kasety lub modułu.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Lucas286 » Pt, 31 sie 2012, 10:23

Dziękuję, sprzęt oczywiście kupiony w Elmark. Numer seryjny kasety IAA7307409. W planach jest duże zamówienie na ten sprzęt. Pozdrawiam
Lucas286
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 8 wrz 2008, 07:48

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Jacek Bonecki » Pt, 31 sie 2012, 12:54

Dziękuję - już wiem o jaką transakcję chodzi.

Jeśli chodzi o dokumentację do "UDP Data Stream" to niestety nie udało mi się jej odnaleźć.
Istnieje takowa do "ADAM -5000/TCP Event Trigger Protocol", ale to niestety nie to samo.
http://download.advantech.com.tw/download/downloadsr.aspx?File_Id=1-20C3WV

Napisałem w tej sprawie do producenta - musimy poczekać na odpowiedź.
Aczkolwiek wyciągnięcie wartości poszczególnych wejść analogowych nie powinno tu stanowić większego problemu.
I myślę, że w oczekiwaniu o dokumentację (jeśli uda się takową zdobyć) może Pan już działać.

Każdy moduł analogowy (tu 5017P) to 8 wejść. Co daje 8x2 bajtów.
Pojawiają się w ramce UDP począwszy od bajtu nr 22 (zaczynając od 0). I po kolei 16 bajtów dla slotu1, 16 bajtów dla slotu 2, itd.
Każda dwubajtowa paczka danych (WORD) odpowiadająca danemu kanałowi w danym slocie odpowiada zmierzonej wartości,
w odniesieniu do ustawionego zakresu pomiarowego i rozdzielczości modułu.

Mój screenshot dotyczy 5017H o rozdzielczości 12-tu bitów (akurat taki miałem pod ręką) pracującego na zakresie -10..10V.
I tak na przykład pierwsza wartość 0x0C41 daje -10+3137/4096*20=5.32V.
Druga 0x0934 daje -10+2356/4096*20=1.50V.

W Pana przypadku dla kanału 0 widzę 0x0414.
Ale żeby i tu wyliczyć rzeczywistą wartość zmierzonego napięcia/prądu należałoby znać ustawiony zakres.

To tyle co mogę pomóc na tą chwilę.
Dam Panu znać jak tylko otrzymam odpowiedź od producenta.
Załączniki
adam-5000-tcp-udp-data-stream.gif
(12.32 KiB) Pobrane 1038 razy
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Lucas286 » Wt, 4 wrz 2012, 07:52

Dziękuję za odpowiedź, ale okazuje się że i tak nie mogę skorzystać z tego sposobu transmisji, ponieważ mierzone dane przesyłane są bezpośrednio w woltach (po przeliczeniu), natomiast moja konfiguracja pomiarów obejmować będzie dodatkowe dzielniki napięcia, tak więc potrzebuję danych bezpośrednio z przetworników A/C. A takie dane dostępne są tylko w protokole Modbus TCP.

Dodatkowo podczas eksperymentów zauważyłem pewną rozbieżność i nieścisłość dotyczącą rezystancji wewnętrznej kanału pomiarowego modułu 5017P. Według danych producenta powinna ona wynosić ok. 20MOhm. Jednak z moich pomiarów i obliczeń wynika że wynosi ona ok. 0,7Mohma. W załączeniu rysunek poglądowy. Czy jest to możliwe aby była tak duża rozbieżność, czy mój eksperyment nie do końca jest prawidłowy ? Pozdrawiam
Załączniki
RW.jpg
Dzielnik napięcia
(65.16 KiB) Pobrane 1044 razy
Lucas286
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 8 wrz 2008, 07:48

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Jacek Bonecki » Wt, 4 wrz 2012, 13:24

...okazuje się że i tak nie mogę skorzystać z tego sposobu transmisji, ponieważ mierzone dane przesyłane są bezpośrednio w woltach (po przeliczeniu), natomiast moja konfiguracja pomiarów obejmować będzie dodatkowe dzielniki napięcia, tak więc potrzebuję danych bezpośrednio z przetworników A/C. A takie dane dostępne są tylko w protokole Modbus TCP...

Przyznam, że nie za bardzo to rozumiem.
Z zapytania Modbus'owego też Pan przecież dostanie 16-to bitowy rejestr odpowiadający zmierzonemu napięciu (lub prądowi).
Gdzie Pan widzi różnicę?

Jeśli zaś chodzi o tę impedancję wejściową to na pierwszy rzut oka wygląda na to, że rzeczywiście coś jest nie tak.
Ale słuszności tej metody jej wyznaczenia na 100% pewien jednak nie jestem.
Odezwę się jeszcze w tej sprawie.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Lucas286 » Cz, 6 wrz 2012, 08:08

Jacek Bonecki napisał(a):
...Z zapytania Modbus'owego też Pan przecież dostanie 16-to bitowy rejestr odpowiadający zmierzonemu napięciu (lub prądowi).

Faktycznie trochę się zapędziłem w tych zmianach zakresów. Oczywiście to są te same dane. Pozdrawiam
Lucas286
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 8 wrz 2008, 07:48

Re: ADAM-5000/TCP - protokół DataStream

Postprzez Jacek Bonecki » Pn, 10 wrz 2012, 10:28

Jeśli zaś chodzi o tę impedancję/rezystancję wewnętrzną wejść to nie mam jeszcze ostatecznego potwierdzenia od producenta.
Proszę o informację na ile istotny jest to parametr?
W jaki dokładnie sposób będzie wyglądało podłączenie sygnałów?
Jakie dzielniki napięcia ma Pan na myśli?
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości