problemy z EKI 1224

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Advantech

Moderatorzy: Jacek Adamski, Marek Sikora

problemy z EKI 1224

Postprzez bart_v » Śr, 14 lis 2012, 13:00

Witam,

czy mogę prosić o pomoc w poniższej kwestii:

w czasie użytkowania instalacji spalania odpadow, pojawiają się następujące błędy w pracy systemu:
- wartości odczytów z analizatorów spalin osiągają chwilowe wysokie wartości dla parametrów odbieranych z kilku analizatorów. W tym samym czasie wartości dla wszystkich odczytów skaczą do góry równocześnie, natomiast po sekundzie wracają do poprzedniej wartości.
Analizatory działają poprawnie, są stale monitorowane od strony sprzętowej i programowej. Co więcej, powtarza się to dla dwóch niezależnych linii.
Na życzenie moge podesłać wykres z systemu SCADA.

jednym z elementów instalacji jest urządzenie EKI1224, które przetwarza sygnał z analizatorów do mostków gw7552. Od operatorów instalacji dowiedziałem sie, że po wymianie EK1224 problem zniknął, niestety pojawił się z powrotem po kilku 5-6 dniach.

Z gory dziekuje za pomoc.
bart_v
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2012, 10:55

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez Jacek Bonecki » Śr, 14 lis 2012, 14:04

Witam

Na podstawie Pana opisu trudno oczywiście postawić jedyną słuszną diagnozę.

Przede wszystkim proszę o informację co to za chwilowe "wysokie" wartości.
Osiągają górną granicę zakresu? Czy są jakieś pośrednie (a jeśli tak to czy powtarzalne)?
Pisze Pan, że wracają do normy po sekundzie - więc chodzi o pojedyncze odczyty?
Pojawiają się jakoś cyklicznie?

I proszę o jakiś uproszczony schemat połączeń - po kolei od analizatora do serwera SCADA.
Z uwzględnienim udziału GW-7552 (bo nie rozumiem czy jest jakoś bezpośrednio powiązany z EKI).
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez bart_v » Cz, 15 lis 2012, 08:46

Witam,

Prosze o podanie maila, nie zalacza mi zrzutow wykresow pracy systemu, sa za duze.

schemat dla dwóch linii wyglada nastepujaco:

LINIA 1: analizator-> komputer DENS -> konwerter EKI 1224 -> mostek GW7552 (Profibus gateway) -> EC (emission computer) -> SCADA

LINIA 2: analizator-> komputer DENS -> konwerter EKI 1224 -> mostek GW7552 (Profibus gateway) -> EC (emission computer) -> SCADA

Przy czym, wspolnym elementem dla obydwu linii jest konwerter EKI1224 oraz komputer SCADA







Jacek Bonecki napisał(a):Witam

Na podstawie Pana opisu trudno oczywiście postawić jedyną słuszną diagnozę.

Przede wszystkim proszę o informację co to za chwilowe "wysokie" wartości.
Osiągają górną granicę zakresu? Czy są jakieś pośrednie (a jeśli tak to czy powtarzalne)?
Pisze Pan, że wracają do normy po sekundzie - więc chodzi o pojedyncze odczyty?
Pojawiają się jakoś cyklicznie?

I proszę o jakiś uproszczony schemat połączeń - po kolei od analizatora do serwera SCADA.
Z uwzględnienim udziału GW-7552 (bo nie rozumiem czy jest jakoś bezpośrednio powiązany z EKI).
bart_v
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2012, 10:55

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez Jacek Bonecki » Cz, 15 lis 2012, 09:35

Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez Jacek Bonecki » Cz, 15 lis 2012, 13:47

Patrzę w przesłane przez Pana wykresy i niestety do żadnych konkretnych wniosków dojść nie mogę.
Dokładniej na wykres zbiorczy i ten skok z godziny 14:20:05.
Widzę, że występuje na wszystkich (a przynajmniej większości) parametrach.
Ale co ciekawe na niektórych w górę, a na niektórych w dół.
I jak mi się zdaje nie są to żadne min/max zakresowe.

Jeśli ma Pan taką możlwiość to proszę jeszcze o podesłanie powiększenia (czasowego) - powiedzmy mniej więcej 2-3 minuty przed i po skoku.
A najlepiej dla porównania dla dwóch jego wystapień.
Może nasunie mi się jakis pomysł, ale zagwarantować nic nie mogę.

Oraz koniecznie o podanie numeru seryjnego kowertera (IAA....) - muszę stwierdzić czy moduł był kupowany u nas.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez bart_v » Śr, 21 lis 2012, 03:06

Numer urządzenia to: IAA 6940761

prosze o informacje, czy kontroler ma wbudowany bufor bledow, gdzie mozna by sprawdzic logi z bledami.
aktualnie jestesmy w trakcie 2-tygodniowego trialu i chcialbym przygotowac sie na ewentualna mozliwosc sprawdzenia kontrolera w czasie zaplanowanego postoju intstalacji.

zalaczam wykresy surowego sygnalu z modbusa dla obydwu linii spalania. anomalia powstaly po przejsciu w tryb pracy hot-standby. po stronie procesu i analizatorow nie bylo zaklocen.
4-20mA mf line2.pdf
(37.73 KiB) Pobrane 1005 razy

4-20mA mf line1.pdf
(35.57 KiB) Pobrane 995 razy


mam jeszcze kolejne pytanie - czy kontroler przy odbieraniu zbyt duzej ilosci danych moze sie zawieszac, przeklamywac podawane wyniki?
otoz 2 dni temu sprawdzilem logi w komputerze obslugujacym analizatory i obliczylem, ze ok 130000 razy dziennie wysyla on sygnal o bledzie funkcji. sa to nieuzywane kanaly pomiarowe. dzieje sie to zarowno w 1 jak i w 2 linii.
bart_v
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2012, 10:55

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez Jacek Bonecki » Śr, 21 lis 2012, 13:23

Bufora (loga) błędów w EKI nie ma - trzeba w razie czego we własnym zakresie analizować "traffic". Wg informacji podawanych przez producenta rozmiar kolejki zapytań (TCP) jest ograniczony i wynosi 32 - należy oczywiście zadbać o to, żeby nie następowało jej zapychanie. Z tego względu trzeba zawsze dobrze dopasować (wzajemnie ze sobą): częstotliwość odczytów, ustawiony timeout i rzeczywiste czasy odpowiedzi slave'ów. W obydwu trybach/kierunkach. Maksymalny rozmiar pojedynczej ramki to 288 bajtów - co ogranicza oczywiście dostęp do zbyt wielu rejestrów w jednym zapytaniu. Jakieś zawieszanie się może występować - przy przepełnieniu kolejki zapytań. Ale żadne przekłamania nie powinny oczywiście występować.

Wróćmy na chwilę na początek. Schemat układu przedstawił Pan jako:

LINIA 1: analizator-> komputer DENS -> konwerter EKI 1224 -> mostek GW7552 (Profibus gateway) -> EC (emission computer) -> SCADA
LINIA 2: analizator-> komputer DENS -> konwerter EKI 1224 -> mostek GW7552 (Profibus gateway) -> EC (emission computer) -> SCADA
Przy czym, wspólnym elementem dla obydwu linii jest konwerter EKI1224 oraz komputer SCADA.


I teraz moje pytania:

Po drodze jest na pewno Ethernet, RS-232/485, Profibus i coś jeszcze.
Kto jest tu dla kogo masterem czyli jak idą zapytania?
I w związku z tym w jakim trybie (kierunku) pracuje EKI?
Mostki GW7552 są dwa oddzielne?
Wyeliminował Pan jakoś możliwość ich wpływu na występowanie tych błędów?

Pisze Pan o 130000 „sygnałów o błędzie funkcji”.
Co to dokładnie za błędy? I których zapytań dotyczą?

Przede wszystkim proszę też o informację:
Jak dużo danych (rejestrów) pobieranych jest za pośrednictwem EKI w pojedynczym cyklu z pojedynczej linii?
I jak jest to rozłożone na zapytania?

Na wykresie linii "1" wyraźnie widzę tylko sieczkę na wartościach pyłu.
Linię "2" trudno mi ocenić - niech Pan się wypowie.
Ale przede wszystkim nie widzę tu korelacji „1” z „2” – a są z tego samego okresu.
Jak to rozumieć?
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła

Re: problemy z EKI 1224

Postprzez Jacek Bonecki » Pt, 23 lis 2012, 13:35

Bez odpowiedzi na moje pytania dalej nie pójdziemy - bo trzeba się jakoś ukierunkować.
Na początek proszę chociaż o jedną bardzo tu istotną informację - odnośnie samego schematu.
Obydwa urządzenia pośredniczace w komunikacji pomiędzy "DENS" i "EC"- zarówno EKI-1224 jak i GW-7552 - mogą pracować w dwóch trybach:
- Modbus Master Mode
- Modbus Slave Mode
Ponieważ odbydwa (czyli jeden w jednym, drugi w drugim) - to bez takiej informacji od Pana nie wiem jak w końcu jest.
Tzn w którą stronę idą w rzeczywistości zapytania.

W pierwszej kolejności proszę więc o odpowiedź na to pytanie.
A w miarę możliwości także na pozostałe.
Pozdrawiam
Jacek Bonecki
Elmark Automatyka S.A.
Jacek Bonecki
 
Posty: 53
Dołączył(a): Cz, 8 maja 2008, 13:14
Lokalizacja: Elmark Automatyka - Warszawa Wesoła


Powrót do Advantech



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

cron