Wykorzystanie specjalnie przygotowanych i w pełni dostępnych kodów źródłowych zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu, oraz znacznie ogranicza czas przeznaczony na napisanie danej aplikacji.
Obecnie w wielu przypadkach budowania aplikacji, inżynierowie korzystają z gotowych, dostępnych kodów źródłowych lub też bazują na uprzednio wykonanych projektach. Tworzenie aplikacji w oparciu o dotychczasowe doświadczenie własne, czy też innego programisty jest popularnym zwyczajem w świecie przemysłowego IT. Taka praktyka niesie ze sobą znaczne korzyści. Dzięki temu instalator/programista jest w stanie zrealizować swoją aplikację w znacznie krótszym czasie niż miałoby to miejsce przy budowaniu aplikacji od podstaw, co przekłada się na atrakcyjność jego oferty dla klienta. Ponadto takie rozwiązanie pomaga uczynić aplikację wolną od błędów. W praktyce, kiedy programiści stają przed zadaniem napisania aplikacji zupełnie nowego dla nich typu – przykładowe kody źródłowe stanowią znaczne ułatwienie, zmniejszając przy tym stres i nerwy jakie często w takich sytuacjach występują. Podstawową zaletą, dla której warto stosować gotowe kody źródłowe jest fakt, że umożliwiają one szybkie uzyskanie pełnej funkcjonalności i sprawności tworzonej aplikacji, niezbędnej do zakończenia projektu, np. implementacja interfejsów. Jest to odpowiedź na problem wydłużonego czasu budowania skomplikowanego systemu dla infrastruktury przemysłowej.
Producent komputerów wbudowanych Moxa przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych, wychodząc naprzeciw ww. wymaganiom co do zaplecza programistycznego sprzętu, w swojej ofercie opracował zestaw przykładowych kodów źródłowych do zastosowania. Zestaw ten nazwany został platformą RCore. Podstawą tej platformy jest oczywiście pełen zestaw bibliotek, kompatybilnych z wszystkimi modelami komputerów wbudowanych. Dodatkowo znajdują się tu również przykładowe aplikacje, obsługujące wszelkie funkcjonalności tych komputerów (np. obsługa interfejsów). Są to aplikacje sprawdzone i gotowe do wykorzystania w własnym projekcie. Całość podsumowana jest w dokumentacji, która zawiera min. definicje funkcji oraz struktur, instrukcje i przykłady zastosowań.
Co dokładnie można znaleźć w platformie RCore ?
Zaplecze RCore udostępnia nam przykłady pokazujące jak napisać aplikację wykorzystująca porty szeregowe, ethernet, czy realizującą zaprogramowaną logikę na wejściach i wyjściach cyfrowych. Znajdziemy w niej również informacje dotyczącą tego jak wykorzystać w swojej aplikacji przyciski funkcyjne oraz wyświetlacz LCD czy też wbudowany interfejs GPRS.
Aby zapewnić pełną integrację komputerów Moxa z konkretnym systemem, RCore wyposażona została również w obsługę aplikacji tzw. warstwy pośredniej (middleware – ang.), które mogą być tworzone na komputerach przemysłowych firmy Moxa. W skład platformy wchodzą bardzo dokładnie instrukcje wyjaśniające jak je realizować i integrować z istniejącymi systemami takimi jak np. WebSCADA.
Moxa Device Manager
Producent Moxa udostępnia również narzędzie w postaci MDM. Manager ten daje nam możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi komputerami znajdującymi się w systemie.
Platforma RCore powstała jako inicjatywa producenta Moxa w dążeniu do zapewnienia pełnego wsparcia dla swoich klientów. Celem firmy Moxa jest oferowanie jak najlepszych produktów i serwisu w około nich zorientowanego, dlatego też wciąż stara się doskonalić swoją ofertę. Oczywiście sama platforma z narzędziami to nie wszystko. Na stronie www.moxa.com znajduje się zarówno forum tematyczne jak i bezpośredni support od specjalistów.
Maciej Kifer
Elmark Automatyka Sp. z o.o.