JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Cz, 10 gru 2009, 09:04

WITAM.

OD JAKIEGOŚ CZASU PRÓBUJE STWORZYĆ KOMUNIKACJE PO MODBUSIIE RTU PORZEZ RS485,
GDZIE JAZZ UNITRONICS BYŁBY MASTEREM W STOSUNKU DO INNEGO URZĄDZENIA PODRZĘDNEGO.
WYDAJE MI SIĘ ZE WYCZERPAŁEM WSZYSTKIE MOŻLIWOŚCI KONFIGURACJI, KOMUNIKACJI NIE UZYSKAŁEM.

DODAM TEŻ ŻE WCZEŚNIEJ UDAŁO MI SIĘ ZROBIĆ PODOBNĄ MAGISTRALE,
TYLE ZE JAZZ BYŁ JAKO SLAVE I NIE BYŁO Z TYM WIĘKSZYCH PROBLEMÓW.

PROSZĘ O WSPARCIE.
ZAŁĄCZAM TEŻ SCREENA Z PROGRAMEM KONFIGURUJĄCYM.
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Cz, 10 gru 2009, 09:49

zalacznik
Załączniki
modbus_master.jpg
1
(153.83 KiB) Pobrane 1255 razy
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 10 gru 2009, 09:56

Witam,
W załączniku ma Pan przykład programu dla Jazza: Modbus Master(odczytuje on 1 rejestr ze slave'a: MI0 o ID 3).
Załączniki
ModbusRTUJazzsmaster.zip
(73.45 KiB) Pobrane 1110 razy
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Cz, 10 gru 2009, 11:18

DZIĘKUJE ZA SZYBKĄ ODPOWIEDZ.
PROGRAM DZIAŁA B.DOBRZE,
CHOCIAŻ ZASTANAWIAM SIĘ DO CZEGO JEST BLOK ZE ZMIENNĄ MI146(PRZEDOSTATNIA LINIJKA PROGRAMU),
PO JEJ USUNIĘCIU I WYZEROWANIU ZMIENNEJ PROGRAM DZIAŁA TAK SAMO, A W HELPIE TEZ NIE MA O NIEJ WZMIANKI.
TAK CZY INACZEJ PROBLEM ROZWIĄZANY,
JESZCZE RAZ DZIĘKUJE I POZDRAWIAM.
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 10 gru 2009, 11:23

Cieszę się, że wszystko działa.
Ten przedostatni blok z SI146 znalazł się tam przypadkiem, nie powinno go tam być.
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Pt, 11 gru 2009, 15:16

PO DOKŁADNIEJSZYM PRZEŚLEDZENIU KOMUNIKACJI, KTÓRĄ REALIZUJE PROGRAM Z ZAŁĄCZNIKA STWIERDZIŁEM ZE JAZZ PRACUJE JAKO MASTER PO RS485 I JEDNOCZEŚNIE SLAVE PO 232(KOLEJNOŚĆ DOWOLNA).
POCZĄTKOWO EFEKT WYDAWAŁ MI SIĘ REWELACYJNY, DOPÓKI NIE PODEJRZAŁEM PAKIETÓW, KTÓRE "LECĄ" PO LINII 232 , A KTÓRE NIE SA POTRZEBNE.
DODAM ZE DO KOMUNIKACJI SCADA-OBIEKT WYKORZYSTUJE GPRS, WIEC KOSZTY ZWIĄZANE Z PRZESYŁEM TYCH PAKIETÓW TEŻ BYŁYBY ODPOWIEDNIO WIĘKSZE.
ZASTANAWIAM SIĘ NATOMIAST, CZY ISTNIEJE PROGRAMOWA MOŻLIWOŚĆ WYŁĄCZENIA PORTU RS232 ( Z INSTRUKCJI WYNIKA ŻE NIE).
ROZUMIEM ZE TAKIE ROZWIĄZANIE NIOSŁOBY RYZYKO CAŁKOWITEGO ZABLOKOWANIA DOSTĘPU DO JAZZA, JEDNAK MOŻLIWOŚCI PRACY W PEWNYCH WARUNKACH MOGŁYBY BYĆ WIĘKSZE.
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez Agnieszka Siewiera » Pt, 11 gru 2009, 15:50

Co dokładnie znajduje się w tych ramkach? W specyfikacji producenta podana jest informacja, że portów tych nie można wykorzystywać jednocześnie.
W razie problemów proszę kontaktować się bezpośrednio przez mail: sterowniki@elmark.com.pl
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Pn, 14 gru 2009, 14:08

TE DODATKOWE RAMKI TO ZAPYTANIA JAKIE WYSYŁA JAZZ DO URZĄDZENIA SLAVE, NIE JEST TO JEDNAK ISTOTNE.
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez AndrzejB » Pn, 14 gru 2009, 21:31

Witam
Z tego co przeczytalem w kolejnych Pana postach komunikacja po RS485 sterownika Jazz jako modbus master powiodła sie.
Co do domniemanej pracy portu RS232 jako slave to jest Pan w błędzie. Jazz jest sprzętowo wyposażony tylko w jeden port (jednokanałowy) który może być skonfigurowany a raczej "jakby dostawiony" tez jako RS 485. Ze specyfikacji producenta wynika że RS232 jest zawsze włączony. Odpowiedzialnym za konfiguracje tego portu jest zmienna SI144, i poprzez wpisanie odpowiedniej wartości ustawiany jest port. I tak
0- RS232 bez kontroli przepływu
1-RS232 z kontrolą przepływu
2-RS232 i RS485 właczone
(Tutaj prawdopodobnie tkwił błąd w Pana pierwszej konfiguracji. W Pana screenie w tym rejestrze wpisana jest cyfra 3 więc port RS485 nie był włączony)
Teraz apropos pracy portu RS232 jako slave. Jezeli sterownik jest skonfigurowany do pracy jako RS485 to ten port jakby był tylko dostawiony do portu RS232 zmieniając tylko format danych. Jezeli używał Pan portu 485 do pracy z innym urządzeniem jako modbus master to ramki zapytań pojawią sie tez na 232 tylko w innym formacie. To są te same informacje tylko w dwóch różnych protokołach sprzętowych. To jest jeden i ten sam port i producent opisuje go tak.
A single communication channel that serves one RS232 port and one RS485 port. The module cannot communicate via RS232 and RS485 simultaneously.

Następna sprawa
DODAM ZE DO KOMUNIKACJI SCADA-OBIEKT WYKORZYSTUJE GPRS, WIEC KOSZTY ZWIĄZANE Z PRZESYŁEM TYCH PAKIETÓW TEŻ BYŁYBY ODPOWIEDNIO WIĘKSZE.
ZASTANAWIAM SIĘ NATOMIAST, CZY ISTNIEJE PROGRAMOWA MOŻLIWOŚĆ WYŁĄCZENIA PORTU RS232 ( Z INSTRUKCJI WYNIKA ŻE NIE).

nie bardzo rozumię po co wyłączać rs232 i dlaczego koszty miałyby być wieksze??? Czy mógłby Pan opisać zastosowane rozwiązanie w kilku zdaniach??

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez oland » Pn, 21 gru 2009, 14:17

Witam. Mam problem podobny. Sterownik Jazz jako master, jako slave pracuje moduł wejsc PT100. Zczytuje dane z modułu ale tylko w momencie odwolania. Pozniej wartosc rejestru MI nie zmienia sie mimo zmian wartosci temperatur. Pomaga reset sterownika.
oland
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 09:22

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez Agnieszka Siewiera » Pn, 21 gru 2009, 14:22

Witam,

Proszę wysłać swoją aplikację na adres:
sterowniki@elmark.com.pl

Postaramy się Panu pomóc
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez AndrzejB » Pn, 21 gru 2009, 21:36

Witam
Tak działa protokół Modbus. Modbus Master wysyła zapytanie do odpowiedniego urządzenia Modbus Slave i otrzymuje odpowiedź. Jeżeli inicjuje Pan zapytanie jednym z bitów systemowych typu np. SB41(key#1 is pressed) to za każdym naciśnieciem klawisza 1 otrzyma Pan nowe dane. Wystarczy w programie zrobić tzw. odpytywanie cykliczne, czyli zamienić np. SB41(key#1 is preset) na SB3 (1 sekundowy puls) i co sekunde sterownik bedzie zapisywał nowe dane. Sądze że to powinno pomóc, jeżeli nie proszę "wrzucic" programik na forum, coś zaradzimy.



Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez RAFAŁ » Śr, 23 gru 2009, 09:21

WITAM PONOWNIE.
SĄDZĘ ZE DO KOŃCA SIĘ NIE ZROZUMIELIŚMY, PROBLEM KTÓRY STARAŁEM SIĘ OPISAĆ NIE JEST ŁATWY DO PRZEDSTAWIENIA W KILKU LINIJKACH TEKSTU.

WIĘC TAK:
KOMUNIKACJA: SCADA(JAKO MASTER) -OBIEKT(JAZZ JAKO SLAVE) KOMUNIKUJĄ SIĘ POPRZEZ GPRS I PORT RS232 W JAZZIE , I RÓWNOCZEŚNIE(W TYM SAMYM CZASIE) JAZZ PRACUJE JAKO MASTER ODPYTUJĄC INNE URZĄDZENIE (LICZNIK) SLAVE PO RS485.
W TAKIEJ STRUKTURZE KOMUNIKACJA DZIAŁA, JEDNAK JAZZ WYSYŁAJĄC ZAPYTANIA DO LICZNIKA WYSYŁA JE RÓWNIEŻ DO SCADY, A CO ZA TYM IDZIE WYSYŁA PAKIETY NIEPOTRZEBNE. TUTAJ WŁASNIE ZASTANAWIAŁEM SIĘ CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ KRÓTKOTRWAŁEJ NAPRZEMIENNEJ PRACY PORTU( 232 NA ZMIANĘ Z 485).
WIEM JUŻ JEDNAK ZE NIE MA FIZYCZNIE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. DZIĘKUJE JEDNAK ZA ZAINTERESOWANIE.

MAM NADZIEJĘ ŻE NIE ZAGMATWAŁEM JESZCZE BARDZIEJ.

POZDRAWIAM.
RAFAŁ
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz, 10 gru 2009, 08:43

Re: JAZZ JAKO MODBUS MASTER

Postprzez solidchip » Pt, 7 maja 2010, 09:30

A może wykorzystać jedno z wyjść cyfrowych do rozłączania sygnału RS z modemu GSM,
Jeśli komunikacja nie będzie dotyczyła SCADY, to wyjście cyfrowe rozłączy mikro-przekaźnik i informacje nie będą przekazywane do terminala - operator nie będzie naliczać kosztów.

Jeśli jest do obsłużenia większa ilość modułów MODBUS SLAVE to pomocne może być opisane w PDF z załącznika rozwiązanie.
Opisany tam moduł WIRE-CHIP posiada wyjścia cyfrowe, które można wykorzystać do sterowania przekaźniczkiem :idea:
Tomasz Kozłowski
www.SolidChip.eu programowanie sterowników UNITRONICS
solidchip
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 15 maja 2008, 08:26
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron