Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez gruku » Cz, 18 mar 2010, 19:27

Witam
Mam pytanie odnośnie określenia w programie który element został dotknięty na panelu, czy istnieje taka możliwość?. Na jednym ekranie mam zadawanie wysokości walców a także ich prędkości. Walce mają się opuścić lub unieść w momencie kiedy zadam wartość i nacisnę enter. Walce wykonają ruch tylko raz po osiągnięciu zadanej wartości zatrzymają się i operator może dowolnie zmieniać tą wysokość. Walce wrócą do poprzedniej lub innej zadanej wysokości dopiero po następnym zadaniu lub naciśnięciu entera. Jak pisałem wcześniej na tym samym ekranie ustawiam też prędkość obrotową walców. Z tego względu jeśli operator doreguluję wysokość walców i będzie ona inna niż wartość wcześniej zadana na panelu to w momencie zmiany prędkości walców zmieni się także wysokość walców z powrotem na zadaną, co jest nieporządane co można z tym zrobić? Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez GrzegorzK » Cz, 18 mar 2010, 21:31

Powiny być dwa odzielne rejestry zadawania, jeden do zadawania wysokości drugi do prędkości walcy.
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez gruku » Pt, 19 mar 2010, 17:11

Hmm. Są dwie oddzielne zmienne jedna do zadawania wysokości druga prędkości ale zatwierdzenie odbywa się za pomocą wpisania wartości i naciśnięcia przycisku enter jeśli wcześniej miałem ustawioną wartość wysokości np 20mm i operator doregulował np na 25mm to jeśli zmieni wartość prędkości i wciska enter rejestry pamiętają wartość 20mm i wysokość ustawi się na 20mm. Jeszcze jedno pytanko nie działa mi przykład z VisiLogic-a alarm w moim programie. Jak działają te zdarzenia, zauważyłem, że jest tylko w tym przykładzie odwołanie do podprogramu jednego dwa kolejne podprogramy działają mimo, że nie ma odwołań do nich w głównym programie. Czy event koliduję jakość z podprogramem interupt. Czy program interupt 2.5ms trzeba wywoływać w programie głównym czy bez wywołania wykonuję się co 2.5ms?.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez GrzegorzK » Pt, 19 mar 2010, 19:10

Jaki to mpdel sterownika V570, V350.? Jakie wyjścia sterowane są do pozycjonowania walcym a jakie do regulacji prędkości i skąd jest brany pomiar pozycji walcy ? Wracając do tematu to prawdopodobnie jest błąd w programie.
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez gruku » Pt, 19 mar 2010, 20:17

Zaczynając od początku. Sterownik Vision V280. Zadawanie prędkości walców wykonane zostało w oparciu o wyjście analogowe, zaś sterowanie wysokością opiera się na zastosowaniu enkodera inkrementalnego. Ciężko mi trochę wyjaśnić mój problem, ale postaram się jakoś nakreślić go bardziej. Program zadawania wysokości wykonany jest w taki sposób,że zadaję wartość na panelu. W momencie zatwierdzenia wartości następuję ustawienie się wysokości walców na tej wartości. Podobnie jest z regulacją prędkości. Na jednym ekranie mam zadawanie wartości dla wysokości i prędkości są oddzielne zmienne. Cały szkopuł polega na tym, że chciałem zrobić tak aby zarówno wysokość jak i prędkość była ustawiana w momencie w którym operator wpisze zadaną wartość do konkretnej zmiennej i ją zatwierdzi (zatwierdzenie wartości wykonywane jest przez naciśnięcie entera). Załóżmy teraz, że operator wpisał wartość zadaną wysokości na 30mm po wpisaniu tej wartości aby została ona zapisana wciska enter w tym momencie walce ustawiają się na zadanej wysokości (tu wszystko jest ok). Następnie operator doregulowuje wysokość za pomocą ręcznego pokrętła. Powiedzmy, że wysokość została ustawiona na 35mm. Cały czas należy pamiętać że wartość 20mm zapisana jest do zmiennej (została ona zapisana w momencie zadawania wartości wysokości), program jest tak stworzony że po wykonaniu jednego cyklu podnoszenia lub opuszczania zatrzymuję się i operator może dowolnie regulować ręcznie wartość wysokości (ręcznie tzn. bez użycia panelu tylko regulacją mechaniczną). Teraz w momencie kiedy operator zechce zmienić wartość prędkości tak samo jak dla wysokości podaję jakąś wartość do zmiennej na ekranie i ją zatwierdza naciskając enter. Ta wartość jest ustawiana do odpowiedniej zmiennej i odpowiednio ustawia prędkość problemem jest właśnie ten enter. Obie wartości zatwierdza się enterem a warunkiem rozpoczęcia ustawienia wysokości lub prędkości jest właśnie ten enter. Jak rozróżnić że operator potwierdza wartość tylko wysokości zaś prędkość go nie interesuje w tym momencie. Pewnym rozwiązaniem okazała się zmienna systemowa SI41. Na jej podstawie określam którą zmienną dotknął operator i którą zatwierdza, jednakże nie zawsze konieczne jest dotykanie panelu by zmienić wartość w momencie przechodzenia pomiędzy ekranami kursor ustawia się na zadawanie wysokości i operator ma możliwość zadania wysokości bez dotykania. W moim rozwiązaniu zmienna wysokości musi być dotknięta inaczej nie zostanie odblokowane ustawianie wysokości. Wiem że to jest zawiłe ale ciężko coś opisać łatwiej jest pokazać. Może ktoś mi podrzuci jakiś pomysł. PS. Jeszcze wracam do pytania poprzedniego czy bloczek event może kolidować w jakiś sposób z podprogramem interrupt 2.5ms i czy interupt 2.5ms należy deklarować w programie głównym?.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez AndrzejB » Pt, 19 mar 2010, 21:19

Witam
Faktycznie opis skomplikowany. Problemem wg mnie nie jest tu enter tylko niepoprawnie napisany program. Z opisu domyslam sie że ręczne doregulowanie np wysokosci nie wprowadza nowych danych do rejestru który jest odpowiedzialny za wpis tej zmiennej. Jak kolega może prosze przesłac program na maila elwoautomatyka@home.pl chetnie pomoge.

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Rejestr informujący o wybranej przez dotyk zmiennej

Postprzez GrzegorzK » Pt, 19 mar 2010, 21:23

Zgadzam sie. Jeśli program zezwala na ręczne regulacje to wynik pozycji walcy powinien w tym czasie być przepisany do zmienej zadającej pozycje.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości