Czułość panelu V280

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Czułość panelu V280

Postprzez gruku » Pn, 24 maja 2010, 16:12

Witam
Mam pytanie dotyczące czułości panelu w sterowniku vision v280, a mianowicie czy czułość można w jakikolwiek sposób zmieniać. Interesuję mnie to ponieważ obsługiwałem już kilka paneli innych marek i wystarczyło tylko lekko dotknąć panelu żeby ten zadziałał zaś w v280 trzeba mocno naciskać by panel wykrył dotknięcie. Mam jeszcze jedno pytanie czy V280 obsłuży 18 wyjść i 18 wejść analogowych i na jaką odległość można prowadzić przewody sterujące wejściem analogowym falownika, aby zakłócenia nie wpływały zbyt mocno na sygnał. Z góry dziękuję za odp.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Czułość panelu V280

Postprzez GrzegorzK » Śr, 26 maja 2010, 08:41

Witam
Czułość panelu w V280, mam na zakładzie 5 takich sterowników i w każdym z nich nie zauważyłam problemu z czułością ekranu. Przy każdym z nich wystarczy dotyk a nie nacisk na ekran. Powstaje pytanie z mojej strony czy została zdjęta folia ochrona ekranu ? W momencie pisania programów na te sterowniki były one z folią i wtedy faktycznie była potrzeba naciskania na ekran. Co do ilości wejść i wyjść analogowych to sterownik powinien obsłużyć tą ilość. Ograniczy się jednak ilość wejść/wyjść cyfrowych. Wystarczy snap V200-18-E4XB + 7 szt. IO-AI4-AO2. Długość przewodów wyjść analogowych, przy wykorzystaniu wyjść jako prądowe jest ona znaczna, sprawdzone to mam na odległości około 20m i działa poprawnie. Jednak przy tej ilości wejść i wyjść analogowych skłaniał bym się raczej do wykorzystania modułów ADAM-4017+ i ADAM-4024. stosując komunikacje Modbus RTU. Przy tego typu konfiguracji zmniejszamy koszty o około 2000zł. Ograniczamy się do prowadzenia tylko jednego przewodu komunikacji odległość do 1000m gdzie system ten może zostać rozproszony do kilku punktów czyli mamy mniejszy nakład pracy oraz koszty przewodów. Jeśli było by zainteresowanie to proszę o kontakt na e-mail pomogę w konfiguracji i programie , po dokładny zapoznaniu się potrzebami sterowania.
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Czułość panelu V280

Postprzez GrzegorzK » Śr, 26 maja 2010, 09:44

Wracając do tematu zapomniałem napisać że stosuje tego typu rozwiązanie co prawda z mniejszą ilością wejść wyjść analogowych ADAM ale nie ma od roku żadnych problemów. Przy zastosowaniu tym mam dodatkowo moduły wejść wyjść cyfrowych ADAM-4055 i ADAM-4051 do zbierania informacji o stanie falowników i innych urządzeń jak również załączanie i wyłączanie falowników i dodatkowych urządzeń wykonawczych. (mniejsze koszty instalacji i materiału) Razem pracuje 9 modułów ADAM + V280 z modułem snap i modułami rozszerzę. Układ pracuje w systemie odbioru wstęgi i regulacji jej naprężenia oraz po jej rozcięciu nawijanie jej na dwóch nawijakach z prędkością do 80m/minutę. Istnieje jeszcze jedna możliwość zastosowania protokółu UniCAN, jest szybszy ale również drogi i nie zawsze zachodzi konieczność jego stosowania. Proponuje również sprawdzić czy falowniki nie posiadają komunikacji Modbus. :roll:
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Czułość panelu V280

Postprzez gruku » Śr, 26 maja 2010, 16:26

Dziękuję za odpowiedź. Sprawa wygląda następująco: 1. Falowniki nie posiadają wejścia komunikacyjnego MODBUS, 2. Ilość falowników 18 szt (6 szt oddalonych od skrzynki sterującej ok 20m). Postawione zadanie jest proste, chodzi o sterowanie prędkością silników transportów. Transporty są połączone w kaskadę. Istnieją transporty które w czasie pracy mają 3 różne prędkości. Z tego względu iż nie ma możliwości komunikacji po modbus zostaje mi tylko sterowanie częstotliwością za pośrednictwem wejścia analogowego. Problem jest takiej natury że nigdy nie używałem modbusa próbuję się nauczyć ale nie ma zbytnio czasu. Pisałem już program na unitronicsa z obsługą wejść i wyjść analogowych. Pozdr.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Czułość panelu V280

Postprzez gruku » Śr, 26 maja 2010, 16:29

Jeszcze jedna rzecz, za załączanie transportów i ich zatrzymywanie odpowiada inny sterownik. Ja mam tylko zadawać prędkość transportów z panelu.
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Czułość panelu V280

Postprzez solidchip » Cz, 27 maja 2010, 13:39

Jeśli trzeba łatwo obsłużyć moduły ADAM z komunikacją MODBUS przez sterownik UNITRONICS, polecam artykuł na stronie
http://www.elmark.com.pl/forum/download/file.php?id=52
Opisane są tam głównie moduły wejść / wyjść cyfrowych, ale system analogicznie pracuje z modułami analogowymi.
W razie problemów proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Tomasz Kozłowski
www.SolidChip.eu programowanie sterowników UNITRONICS
solidchip
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 15 maja 2008, 08:26
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Czułość panelu V280

Postprzez gruku » Cz, 27 maja 2010, 16:02

Pytanko czy ten moduł wire-chip jest wymagany przy zastosowaniu unitronicsa v280?
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Czułość panelu V280

Postprzez AndrzejB » Cz, 27 maja 2010, 21:15

Witam
Z opisu wynika że ten modul służy tylko do odczytu temperatury z czujników poprzez protokół modbus. Do sterowania falownikami napewno sie nie przyda. ;)
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Czułość panelu V280

Postprzez solidchip » Pt, 28 maja 2010, 09:31

Na początku moduł służył tylko do pomiaru temperatury, ale z czasem....
może pomóc w innych rzeczach.
Moduł nie jest niezbędny. Jednak zrobienie funkcji na sterownik Vision, która obsłuży dużo urządzeń po MODBUS jest skomplikowane. Wiem, bo taką funkcję zrobiłem. Dużo czasu poświęciłem na testy, ale w końcu jest bardzo uniwersalna i odpluskwiona.
Funkcja, którą zrobiłem (na V280) korzysta z tabeli DT - w niej ma definicje modułów (ID, rodzaj danych), zakresy czytania, adresy MB i MI w sterowniku i w obsługiwanym module. Jak pisałem, jest ona dosyć skomplikowana i nie tworzy się jej w jeden dzień...
Moduł WIRE-CHIP jest natomiast łatwo skonfigurować (makroinstrukcje, później wszystko robi autonomicznie), do V280 nie trzeba dokupować portu 485, bo moduł ma w sobie RS-232 i RS-485. W sterowniku pozostaje miejsce na port ETHERNET.... 8-)
Tomasz Kozłowski
www.SolidChip.eu programowanie sterowników UNITRONICS
solidchip
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 15 maja 2008, 08:26
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron