Regulacja wysokości walców

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Regulacja wysokości walców

Postprzez gruku » Pt, 2 lip 2010, 14:24

Witam
Mam pewne pytanie, zrobiłem na sterowniku v280 regulację wysokości walców i mam pewien problem a mianowicie w momencie wyłączenia stycznika silnika wysokości, wentylator silnika wykonuję ok 1 obrot co powoduje, że wartość aktualna wysokości jest inna niż ta zadana, czy można coś z tym zrobić czy trzeba założyć hamulec na silnik? Pzdr
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Regulacja wysokości walców

Postprzez solidchip » So, 3 lip 2010, 20:04

Witam,
Jakiego hamulca byś nie założył na silnik, i tak zatrzymanie nastąpi po niezerowym odcinku / czasie hamowania.
Ja bym wstawił parametry (korekty) zadanej wysokości różne dla ruchu w dół i w górę (w górę się słabiej rozpędza niż w dół).
Korektę uzależnił bym liniowo (funkcja linearyzacji) od zadanej drogi do pokonania. Powyżej pewnego odcinka do pokonania dałbym stałą (MAX) wartość korekty, poniżej tej wartości korekta byłaby tym mniejsza im mniejszy odcinek do pokonania.
pzdr
Tomasz Kozłowski
www.SolidChip.eu programowanie sterowników UNITRONICS
solidchip
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 15 maja 2008, 08:26
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Regulacja wysokości walców

Postprzez gruku » N, 4 lip 2010, 09:29

Coś podobnego robiłem problemem jest to, że zauważyłem że czas zatrzymania silnika wysokości nie jest do końca przewidywalny, dla tych samych nastaw zatrzymanie odbywa się w różnym czasie. Czas zatrzymania zależy od wysokości na której znajdują się walce. Próbowałem zrobić system autokorekty. Działało to w ten sposób, że program zadawał 3 wartości wysokości leżącej w górnym, pośrednim i dolnym przedziale wysokości walców, następnie były wykonywane pomiary przy zmianie o bardzo mała wartość i to wszystko było uwzględniane w programie zadającym wysokość jednakże nie spełniło to swojego zadania wydaję mi się, że za mało pomiarów zrobiłem. Czy istnieje jakaś możliwość zrobienia z 30 pomiarów, i żeby program nie zajmował 100 linijek:)
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Regulacja wysokości walców

Postprzez gruku » Pn, 5 lip 2010, 15:15

Kurde zrobiłem linearyzację 10 punktów pomiarowych i nic nie pomogło nadal mam całkiem spory błąd. Nastawianie wysokości odbywa się na śrubie błąd maleje jeśli walce opadają a następnie gdzieś w połowie śruby zaczyna znowu rosnąć. Czy ktoś z was robił już regulacje wysokości walców na śrubie i jak sobie z tym poradził? PZDR
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Regulacja wysokości walców

Postprzez AndrzejB » Cz, 8 lip 2010, 22:12

Do dokładnego pozycjonowanie używa sie serwomotorow, ale to drogie rozwiązanie. Drugim sposobem jest zastosowanie silnika krokowego z odpowiednim sterownikiem. Moc silnika krokowego trzeba odpowiednio dobrać zeby nie gubil kroków a tym samym wprowadzal błedu pozycjonowania. Trzecim rozwiązaniem jest zastosowanie falownika pracujacego z enkoderem w zamknietej petli. Przypuszczam ze pozycjnowanie tzw."programowe" na niewiele sie przyda, zawsze bedzie wprowadzało jakiś bląd.


Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości