PID - zwiększające się przeregulowania

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

PID - zwiększające się przeregulowania

Postprzez Marek » Wt, 7 cze 2011, 11:40

Sterownik V530 i snap V200-18-E4XB steruje urządzeniem do przygotowywania próbek do analiz chemicznych.
Sterowanie obejmuje:
- 2 x PID - sterowanie mocą grzałek - wejścia termopara, wyjścia 0-10 V do półprzewodnikowych sterowników mocy
- 1 x Pid - sterowanie chłodzeniem za pomocą ogniwa Peltiera, wejscie termopara, wyjście 0-5V zasilacz Mean Well z wejściem napięciowym
- kilka elektrozaworów i silnik krokowy
W ostatnio wykonanym urządzeniu (wszystkie poprzednie działają prawidłowo) klient po kilku tygodniach zgłosił, że jedna z grzałek stopniowo po każdym cyklu pracy (urządzenie nie działa ciągle, przez większość czasu jest w stanie gotowości i działa tylko chłodzenie) zwiększa się przeregulowanie.
Moje pierwsze podejrzenie to, że mogło dojść do przegrzania (klient nie uruchomił niezbednej do procesu ścieżki gazowej).
Temperatura regulowana -10 stC do 320 stC, (zgodnie z instrukcją producenta im mniejszy zakres wielkości mierzonej tym lepiej algorytm PID działa) mam wprowadzony w bloku PID zakres -20 do 400 stC.
W związku z czym PID pewnie ma ujemną wartości statusu lub jest przekroczony błąd całki.
Ponieważ czekam mnie z tego powodu daleki wyjazd proszę o sugestie co może być przyczyną takiego zachowania się bloku PID i jak zapobiec programowo takim zdarzeniom.
Marek
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 7 cze 2011, 11:05

Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości