Timer i SB 2

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Timer i SB 2

Postprzez meister » Wt, 6 wrz 2011, 17:48

Witam serdecznie,

mam problem z użyciem timera i bitu SB 2. Chciałbym, aby po włączeniu sterownika PLC pojawił mi się ekran z jakąś informacją, który byłby wyświetlany tylko przez 3 sekundy. Po tym czasie pojawiłoby się domyślne okno. Użyłem styku normalnie otwartego SB 2 z szeregowo połączoną normalną cewką ustawioną jako T 1 (na 3 sekundy). W kolejnej sieci jest styk reagujący na zbocze narastające z szeregowo podłączonym wywołaniem domyślnie utworzonego ekranu Display 1. Linie te zostały utworzone w sieci głównej Main Routine. W tak zaprogramowanym kodzie, ekran w Start-Up Display (który ma się wyświetlać tylko przez te wspomniane 3 sekundy) utrzymuje się ciągle. Nie ma możliwości uzyskania ekranu Display 1. Skoro bit SB 2 jest ustawiony na logiczną 1 tylko w pierwszym cyklu programu, to myślałem, że wsyzstko będzie ok, a nie jest.
meister
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 27 lip 2011, 15:56

Re: Timer i SB 2

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 7 wrz 2011, 07:34

Witam,
taki program nie będzie działał tak jak Pan napisał w ostatnim zdaniu. Bit SB2 będzie miał stan wysoki tylko w pierwszym cyklu programu.
Proponuję aby w pierwszej linii programu ustawić styk SB2 oraz cewkę SET dla np. MB0. W następnej linii styk MB0 niech załącza cewkę dla TD0 (ustawioną na np.3s) a w trzeciej linii zwykły styk TD0 powinien wywołać żądane okno. Dodatkowo zamieszczam zdjęcie wykonanego tak programu.
Załączniki
przykład.jpg
Przykładowe rozwiązanie
(61.14 KiB) Pobrane 928 razy
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Timer i SB 2

Postprzez Tarboszek » Śr, 20 mar 2013, 18:47

Ja mimo instrukcji krok po korku P. Mateusza mam problem z ustawieniem tej pętli aby działało w taki sposób.
Wszystko mam w "Main Routine" w pierwszych 3 liniach.
Nie jestem natomiast w stanie zrobić podglądu ponieważ jest to w pierwszych sekundach działania programu i nie udaje mi się tak szybko połączyć.
Po tym jak już jestem połączony na podglądzie mam zapalone na czerwono wszystko łącznie z ekranem który ma się wyświetlić, jednak do ekranu nie przechodzi i pozostaje cały czas w ekranie powitalnym.
Podpięta mam też wieżę świetlną i też żadnego sygnału nie dostaję.
Docelowo chciałbym alby sygnały na O57 były wysokie przez pierwsze 5s.
Obrazek
Tarboszek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 20 mar 2013, 18:24

Re: Timer i SB 2

Postprzez Adrian Surma » Cz, 21 mar 2013, 08:35

Witam,
Proszę zrobić tak jak poniżej. Ekran startowy będzie widniał na ekranie przez 20 sekund. Wyjście 57 będzie załączone przez 25sekund.

Obrazek

Proszę pamiętać o ustawieniu pola wyboru w nastawach timerów (dotyczy power-up bit). W przeciwnym wypadku timer po kolejnym załączeniu zasilania nie wystartuje na nowo.

Obrazek
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Timer i SB 2

Postprzez Adrian Surma » Cz, 21 mar 2013, 08:55

Poprzednia wersja programy również działa poprawnie po zaznaczeniu pola wyboru:

Obrazek

Miał Pan krótki czas ustawiony - 5 sekund. Pewnie za pierwszym razem szybko zmienił się ekran i, gdy ponownie uruchamiał Pan sterownik timer był już wyzerowany i nie startował po raz kolejny.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Timer i SB 2

Postprzez Tarboszek » Cz, 21 mar 2013, 11:55

Dokładnie tak jak Pan napisał. Udało mi się wcześniej ale tylko raz, tak więc już wiem gdzie leżał błąd.
Dam znać czy się udało jak będę miał dostęp do maszyny.
Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź
Tarboszek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 20 mar 2013, 18:24


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron