Hasło do ekranu HMI

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Hasło do ekranu HMI

Postprzez malin » Śr, 11 kwi 2012, 07:34

W jaki sposób stworzyć hasło do jednego z ekranów?
malin
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 11 kwi 2012, 07:32

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 11 kwi 2012, 07:39

Witam,
to zależy z jakiego środowiska Pan korzysta, U90Ladder czy może VisiLogic (inaczej dla modeli standardowych, inaczej dla modeli rozszerzonych). Prosiłbym o informacje w jakim sterowniku chciałby Pan to wykorzystać.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez malin » Śr, 11 kwi 2012, 07:51

Zapomniałem napisać, środowisko Visi Logic, steronik V280
malin
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 11 kwi 2012, 07:32

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 11 kwi 2012, 08:12

Witam,
aby zabezpieczyć hasłem jeden z ekranów, proponuję dodać kolejny ekran, na którym trzeba będzie wpisać wcześniej ustawione hasło. W tym celu, po dodaniu kolejnego ekranu, należy wybrać bloczek "Password" (w dziale Numeric) i wkleić go na ekran. W polu Link należy wpisać stałe, numeryczne hasło lub odwołać się do jednej ze zmiennych sterownika.

Następnie w warunkach skoku do kolejnego ekranu należy użyć bitu SB250, który ustawiany jest na "1" w przypadku wpisania poprawnego hasła. W przypadku, gdy hasło będzie niepoprawne bit SB250 będzie cały czas ustawiony na wartość "0".
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez malin » Śr, 11 kwi 2012, 10:02

Dzięki za podpowiedź.

Mam jeszcze jeden problem, nie wiem jak stworzyć na ekranie listę pozycji. Z kilkunastu pozycji wyświetlać się będzie czasami jedna a czasami wszystkie. Czy można to jakoś łatwo zrobić, tak żeby wyświetlały się od 1 do np 14 ale obojętnie która pozycja będzie się wyświetlać ma się wyświetlać od 1.

Jest mi to potrzebne do wyświetlania awarii w maszynie.
malin
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 11 kwi 2012, 07:32

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 11 kwi 2012, 11:19

Witam,
nie wiem czy dobrze Pan zrozumiałem. Chodzi Panu o spis alarmów, które występują w danej chwili, tak ?
Przypuśćmy, że jest ich maksymalnie 14 (od 1 do 14). W przypadku, gdy wystąpi alarm 1 oraz 12 wyświetlą się dwie linie na wyświetlaczu mówiące o tych dwóch alarmach (jeden pod drugim). W tym samym miejscu miały by się także pojawić np, alarmy 5 oraz 14 (w przypadku jednoczesnego wystąpienia), tak?
Może Pan użyć na ekranie bloku"List of Text: By Pointer" w dziale Text, ale tutaj w zależności od danego rejestru będzie wyświetlał się jeden napis, nigdy dwa lub więcej.
Można by też było ustawić 14 bloków z tekstem o awarii jeden pod drugim, ale wtedy gdyby wystąpił np. alarm 12,13 oraz 14 to tekst o nich znajdował by się na samym dole.
Niestety V280 nie ma obsługi alarmów (dostępne w modelach rozszerzonych).

Jeśli nadal to Pana nie urządza to trzeba będzie trochę pokombinować w programie. W programie VisiLogic jest przykład zastosowania bloków Events w sterowniku V120 jako bazy alarmów (nie do końca to samo co w Pana przypadku). Prosiłbym o zapoznanie się z nim, może coś okaże się pomocne.
Przykład wywołuje się poprzez wybranie z górnego paska Help / Examples a następnie ścieżka "...\Unitronics\Unitronics VisiLogic_C\Examples\Version 900\Project examples\Events".
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez malin » Śr, 11 kwi 2012, 11:57

O to dokładnie mi chodzi :) wolałbym mieć jeden po drugim wyświetlany i miałem nadzieję, że uda się to zrobić bez jakieś skomplikowanej logiki, ale cóż, będę musiał się pobawić :)

Dzięki za informacje i pozdrawiam
malin
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr, 11 kwi 2012, 07:32

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez 71tomek » Pn, 11 gru 2017, 11:04

Odnośnie hasła z odwołaniem do zmiennej. Rozumiem, że chcąc zmienić hasło dostępu wystarczy zmienić wartość tej zmiennej, do której się odwołujemy i to wszystko?
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 11 gru 2017, 11:06

Witam,
tak, dokładnie.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez 71tomek » Pn, 11 gru 2017, 11:17

A przy pierwszym wpisaniu hasła po załadowaniu pierwszy raz programu hasło będzie "0"?
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 11 gru 2017, 11:19

Jeśli w tej zmiennej będzie przechowywana wartość "0", to tak. Proszę pamiętać, że zmienne (oprócz tych z przedrostkiem X) są przechowywane w pamięci RAM i są podtrzymywane przez wewnętrzną baterię. Dzięki temu po każdym resecie sterownika, wartości będą zapamiętywane (chyba, że używany jest Power-Up Value w danej zmiennej).
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez 71tomek » Pn, 11 gru 2017, 12:16

V1040
W sumie to "bloczek" password nie pozostawia mi wyboru i mogę przypisać hasło tylko do zmiennej DW (poza const).
Przy okazji pytanie dotyczące początkowych wartości zmiennych przy wgrywaniu.Od czego zależy jaką wartość przyjmie zmienna po wgraniu. Chcę aby po wgraniu zmienna przyjęła określoną wartość ale tylko przy wgraniu. Taka wartość inicjująca. Bez używania power up bo wtedy będzie wracała zawsze do ustalonej wartości po włączeniu zasilania i bez ustawiania jej w drabince (set/ preset). Przykładem może być właśnie hasło. Chcę aby po wgraniu programu hasło było 1234 czyli moja wartość DW7 wynosiła 1234. Da się?
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Cz, 14 gru 2017, 11:27

Witam,
raz wpisując wartość do rejestru DW7 = 1234, zostanie ona zapamiętana dopóki nie zostanie zmieniona przez użytkownika lub gdy bateria podtrzymująca pamięć RAM nie zostanie zużyta lub wyjęta.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Sopocki » Pn, 3 wrz 2018, 13:14

Mateusz Sikorski napisał(a):Witam,
aby zabezpieczyć hasłem jeden z ekranów, proponuję dodać kolejny ekran, na którym trzeba będzie wpisać wcześniej ustawione hasło. W tym celu, po dodaniu kolejnego ekranu, należy wybrać bloczek "Password" (w dziale Numeric) i wkleić go na ekran. W polu Link należy wpisać stałe, numeryczne hasło lub odwołać się do jednej ze zmiennych sterownika.

Następnie w warunkach skoku do kolejnego ekranu należy użyć bitu SB250, który ustawiany jest na "1" w przypadku wpisania poprawnego hasła. W przypadku, gdy hasło będzie niepoprawne bit SB250 będzie cały czas ustawiony na wartość "0".



Przepraszam że tak odkopuję temat ale nie chcę tworzyć nowego.
Próbowałem zrobić hasło według Pańskiej instrukcji. Niestety, po wpisaniu poprawnego hasła wartość bitu SB250 nie zmienia się na "1", w konsekwencji czego nie przenosi do kolejnego ekranu tylko wraca do ekranu, na którym jest bloczek "Password". Visilogic Unitronics V700.
Sopocki
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn, 2 lip 2018, 08:48

Re: Hasło do ekranu HMI

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 3 wrz 2018, 13:20

Odkopał Pan post z 2012 roku, który jest już nie aktualny. Teraz wykorzystując blok Password na ekranie samemu należy podać bit, który ustawi się na "1" po wpisaniu poprawnego hasła (Legal entry bit):
Obrazek
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości