V560 a modbus Danfoss

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

V560 a modbus Danfoss

Postprzez arkas » Cz, 24 paź 2013, 23:12

Witam,
mam problem z komunikacją po Modbus RS485 sterownika V560 (port 2) i falownika Danfoss Aqua VLT FC-202. Ustawienia Modbus: 9600, 8n1, przewód: skrętka w ekranie, długość 6m, próbowałem z terminacją i bez terminacji po obu stronach za pomocą przełączników wbudowanych w PLC i falownik. Podłączone piny 1 i 6 w PLC i 68 i 69 w falowniku. Próbuje odczytać parametr 1614 - prąd falownika. Używam w tym celu funkcji Read Holding Register (3) i otrzymuje status 4 i 5. Gdy podłącze sterownik do innego falownika np. LG iG5A (tylko żyła A i B) komunikacja działa bez problemu. Z drugiej strony gdy podłączę Pc z programem Modbus Tester poprzez konwerter USB/RS 485 do falownika Danfoss to również komunikacja działa bez problemu. Próbowałem zmieniać port 2 na port 1 - również bez zmian - cały czas status 4 lub 5. Zmienna SI116 wg mnie powinna mieć wartość 1ale w trakcie testu on-line jest cały czas wartość 0. Po przejściu do INFO do opcji monitorowania portów COM widać że gdy port 2 próbuje nawiązać połączenie ( dokonać odczytu rejestru) w wierszu Protocol zmienia sie napis z Modbus na Pcom a w wierszu RS type z RS485 na RS232. Próbowałem juz chyba wszystkich możliwych kombinacji, zamieniałem żyły A i B, zasilałem sterownik napięciem z zasilacza falownika, zmieniałem kable. Zastanawiam się jeszcze czy nie zmienić portu Com 2 na RS232 i zastosować konwerter RS232/RS485. Co o tym sądzicie?
arkas
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 24 paź 2013, 22:56

Re: V560 a modbus Danfoss

Postprzez GrzegorzS » Pt, 25 paź 2013, 07:44

Witam

Wczoraj telefonicznie rozmawialiśmy na temat wspólnego minusa między V560 a falownikiem Danfossa, jak Pan to w końcu rozwiązał?
Pisze Pan, że z falownikiem LG działało wszystko dobrze, komunikaty 4,5 w RHR(3) sugerują, że V560 wysyła ramkę ale nie otrzymuje odpowiedzi.
Zasilenie sterownika z wewnętrznego zasilacza falownika nie jest najlepszym pomysłem. Proszę spróbować oddzielny zewnętrzny zasilacz dla PLC i z
tego zasilacza minusem wpinamy się na minus falownika w listwie sterującej.
GrzegorzS
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 paź 2013, 07:28

Re: V560 a modbus Danfoss

Postprzez arkas » Pt, 25 paź 2013, 08:52

Witam,
przetestowałem Pańską propozycję. Wpiąłem minus zasilania do zacisku 20 jak i 55 w falowniku. Nic to nie zmieniło.Dzisiaj będę testował konwerter. O wynikach poinformuję.
Załączniki
26.pdf
(393.23 KiB) Pobrane 672 razy
arkas
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 24 paź 2013, 22:56

Re: V560 a modbus Danfoss

Postprzez arkas » N, 24 lis 2013, 22:46

Witam, problem rozwiązany. W konfiguracji modbus dla bloczka Read Holding Register (3) zamiast zmiennej typu MI użyłem typu ML dla wartości odczytanych. Długość odczytywanego wektora stosuję 2 zamiast 1. W tej chwili wszystko działa bez zarzutu.
arkas
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 24 paź 2013, 22:56


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość