CANbus i Modbus

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

CANbus i Modbus

Postprzez GrzegorzK » Cz, 12 cze 2008, 11:23

Witam.
Mam V570, V130, V230, i zdalny moduł adaptera EX-RC1 całość ma pracować w sieci CANbus, czy sterownik V570 może pracować dodatkowo z innymi urządzeniami po sieci Modbus?
Pozdrawiam
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: CANbus i Modbus

Postprzez AndrzejB » Cz, 12 cze 2008, 12:02

Witam. Sądze że może. Co prawda nigdy nie używałem sieci CANbus ale stosowałem MODBUS na kilku portach. W sterowniku V280 na porcie 1 pracował MODBUS slave dla stacji monitorującej z wizualizacją InTouch ,a na porcie 2 MODBUS MASTER dla zdalnego modulu oddalonych I/O. Po pewnym czasie na dostawionym porcie 3 RS485 MODBUS MASTER do wymiany danych z falownikiem. Wszystko jest kwestią przypisania odpowiedniego portu i ustawieniu parametrów transmisji.
no i oczywiście wstawieniu odpowiednich blokow funkcyjnych. Dobrze by było żeby sie wypowiedzieli koledzy z ELMARKU
Pozdrawiam
AndrzejB
 

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Adrian Surma » Pt, 13 cze 2008, 10:49

Witam serdecznie, wszystkie sposoby komunikacji miedzy sterownikami były testowane u nas. Zarówno po MODBUS jak i CANbus, pamiętać należy tylko o wprowadzeniu odpowiednich stałych do bloków MODBUS CONFIG: NETWORK ID oraz PORT. W przypadku NETWORK ID master i slave musi mieć przypisany inny numer. Pozdrawiam serdecznie.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: CANbus i Modbus

Postprzez GrzegorzK » So, 14 cze 2008, 00:17

Witam.
Prawdę mówiąc to można powiedzieć że jestem zielony z komunikacji między sterownikami dlatego dziękuje za udzielone informacje. Pisałem co prawda już program dla dwóch sterowników Vision z komunikacją po sieci CANbus. Jednak była to w miarę prosta aplikacja w której mogłem korzystać z przykładów znajdujących się w programie.
W tej chwili próbuję napisać program z wykorzystaniem wyżej wymienionego sprzętu (V570, V130, V230, i zdalny moduł adaptera EX-RC1 )) po sieci UniCAn i nie mogę sobie z tym poradzić. Dlatego pewnie jeszcze nie raz poruszę temat tej sieci. W maszynie dla które ma być napisany program mają być zainstalowane napędy z którymi jest możliwość komunikacji po Modbasie dlatego moje pytanie było czy sterownik może pracować jednocześnie z dwoma różnymi protokołami. Wracając do obecnego mojego problemu z UniCAN czy ma ktoś jakiś przykładowy programy z wykorzystaniem tej sieci. W przykładach które są niema aplikacji z tą siecią.

Pozdrawiam Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 26 cze 2008, 10:32

W załączniku 2 przykładowe programy wykorzystujące protokół UniCAN(nadajnik, odbiornik).
Załączniki
UniCAN.rar
(167.61 KiB) Pobrane 994 razy
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 26 cze 2008, 11:14

" W maszynie dla które ma być napisany program mają być zainstalowane napędy z którymi jest możliwość komunikacji po Modbasie dlatego moje pytanie było czy sterownik może pracować jednocześnie z dwoma różnymi protokołami."

Nie będzie z tym najmniejszego problemu. Protokół przypisany jest do odpowiedniego portu.
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez GrzegorzK » Śr, 2 lip 2008, 08:41

Dziękuje pani Agnieszko za przedstawione przykłady.
Dopiero dziś mam możliwość i czas zapoznania się z nimi.
Pozdrawiam Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Wt, 26 sie 2008, 20:07

Teraz zawiało mnie tutaj. Jak zauważyliście sterownie AO po modbusie nie jest trudne :P hehe teraz po kilku próbach...Teraz proszę Was o podpowiedź w jaki sposób skomunikować 3 sterowniki po Modbusie?? Mam V260(master), 290(slave1) i 120(slave2) proszę o pomoc w tej sprawie, np. jak przesłać jakiś rejest/bit z mastera do slave2?? Sterowniki są połączone szeregowo.
Pozdrawiam ŁukaszSz
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Śr, 27 sie 2008, 08:02

Nie jest to takie trudne. Najważniejsze to nadać każdemu sterownikowi inny numer ID, a portom komunikacyjnym te same parametry. Przykładowy program w załączniku.
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Śr, 27 sie 2008, 08:25

Załączniki
Załączniki
Modbus.zip
(132.26 KiB) Pobrane 884 razy
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Śr, 27 sie 2008, 10:44

Hmmm. Pani Agnieszko to co pani umieściła to w dalszym ciągu jest komunikacja 2-ch sterowników...tak mi sie wydaje. A mi chodzi o to, że są 3 sterowniki i z mastera wysyłam zapytanie/rządanie do sterownika nr 3, czyli slave2 u mnie to jest V120. Połączone są one szeregowo czyli (Port1)Master V260(Port2)-->(Port2)Slave1V290(port1)-->(Port2)Slave2 V120(port1)-
wej wyj wej wyj wej wyj
/|\ |
|_______________________________________________________________\|/

Chodzi mi mniej więcej o taką komunikację. Czyli sterownie sterownikiem V120 poprzez V290, gdzie masterem jest V260.

Pozdrawiam ŁukaszSz
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Śr, 27 sie 2008, 10:46

ehh dołącze rysunek o co mi chodzi, sformatowało tekst nie tak jak chciałem
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Śr, 27 sie 2008, 10:56

Załączam rysunek poglądowy.

Pozdrawiam ŁukaszSz
Załączniki
MasterSlave1Slave2.rar
(2.55 KiB) Pobrane 855 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Śr, 27 sie 2008, 11:30

Nie trzeba tworzyć takiej pętli, wystarczy magistrala, wysyłam załącznik, tylko, że są to inne modele, ale zmieni Pan to sobie w konfiguracji. Proszę korzystać z Helpa w VisiLogic, jest on wyjątkowo przystępny, polecam!
Załączniki
Modbus2.zip
(217.02 KiB) Pobrane 905 razy
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Śr, 27 sie 2008, 11:34

I jeszcze jedno, proszę pamiętać o zaterminowaniu sieci na końcach( przestawienie jumperów na portach). Nie zostało to zaznaczone na schemacie.
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Śr, 27 sie 2008, 15:03

A jeszcze jedno pytanko. Jak należy zarobić końcówki przewodów?? Bo przy połączeniu 2 sterowników kabel jest skrosowny.
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 28 sie 2008, 07:20

Należy połączyć je skrętką, zacisnąć 2 przewody na wtykach RJ, na najbardziej zewnęrznych pinach(1 i 6), i nie pomylić sygnałów A i B, proszę zajrzeć do dokumentacji portów, dostępna po zainstalowaniu VisiLogic i do Helpa:)
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 28 sie 2008, 07:29

Czyli rozumiem ze calą magistralę trzeba zrobić na porcie ethernetowym na skrętce 6 pinowej, a nie tak jak przy komunikacji dwóch sterowników po portach 1 i 2 po 4 pinowym kablu??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 28 sie 2008, 19:51

Ok. dziekuje za pomoc, ale... hehe jak zawsze jest jakies ale... U mnie nie działa. Teraz pytanie, bo ze schematu wynika ze połaczenie musi byc typu full duplex, czy to konieczne??na dzis mam half-duplex. Pytznie drugie, w jaki sposób łaczy Pani skrętkę?? Rozumiem ze nie mozna zamienić sygnałów A i B tylko czy łączy Pani przewody we wtyczce czy jakoś inaczej? Ja połączyłem je za pomocą rozgałęziacza do RJ-11 6-pinowego, z jednej strony jedno gniazdko które podłanczam do slava V120 za pomocą przewodu nieskrosowanego, a z drugiej strony mam dwa gniazda w którym w jedno jest wetknięty przewód z mastera a z drugiego odchodzi przewód do slava, w moim przypadku V290. Nop i pytanie czemu nie działa??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Pt, 29 sie 2008, 19:52

ok nie wiem co jest nie tak. w załączniku macie zdjęcia jak to wszystko wygląda. ustawienia jumperow w dwoch różnych konfiguracjach. Kable nie sa skrosowane sygnały z pinu 1 i 6 nie sa zaminienione.Masterem jest V260 slave1 to V120 a slave2 to V290. Przy takim połączeniu zaden sterownik nie nawiązuje komunikacji :shock: nie wiem czemu??????? Teoretycznie wzystko powinno byc ok. Zrobiłem wszystko jak zaleciła Pani Agnieszka. końce sieci to V260 i V290 jeśli zgodnie z helpem nikt nie zmieniał ustawień fabrycznych to te sterowniki powinny być zaterminowane i założmy żę są bo niebardzo mogę to sprawdzić bo są w obudowie. Jaka inna może być przyczyna tego ze te sterowniki się nie widzą??????Zamieszczam również programy.PROSZĘ O POMOC!!!!

Pozdrawiam Łukasz
Załączniki
siec sterowników1.rar
(493.96 KiB) Pobrane 831 razy
programy.rar
(237.5 KiB) Pobrane 840 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez GrzegorzK » So, 30 sie 2008, 19:52

Jak rozumiem masz połączone wszystkie 6 piny wtyczek równolegle. :idea: Z tego co się orientuje to do komunikacji Modbus potrzebujemy tylko dwie żyły przyłączone na 1 i 6. Dlatego proponuje połączyć sterowniki wykorzystując tylko dwie żyły. Pozostałe piny nie powinny być przyłączane do wtyczek. To jest moje zdanie i mogę się mylić, chociaż w urządzeniu innej firmy z którą mam w tej chwili do czynienia komunikacja jest po dwóch żyłach. Co do programu to nic nie podpowiem, sam jeszcze do komunikacji po Modbus w sterownikach Vision nie miałem czasu się zabrać mimo że pisałem o tym na początku tego forum. :oops: Z pewnością do tego tematu jeszcze powrócę gdy będę miał gotową całą konfiguracje maszyny.
Pozdrawiam Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: CANbus i Modbus

Postprzez ŁukaszSz » Pn, 1 wrz 2008, 17:43

Ok. Podłączyłem tylko dwa przewody na pinie 1 i 6. Nie są pomylone na pewno. I dalej nic...nie wiemco sie dzieje??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: CANbus i Modbus

Postprzez AndrzejB » So, 20 wrz 2008, 14:44

Witam
Nie wiem na ile temat jest jeszcze aktualny bo post jest z pierwszego września, nie mniej jednak cos napisze na ten temat.
Przypuszczam że problem tkwi w konfiguracji sieci MODBUS. Nie wnikając w topologie programu, zakładam że jest wszystko dobrze, bład tkwi w konfiguracji portu COM2 w sterownikach. Wszystkie parametry są ustawione prawidłowo we wszystkich sterownikach, poza jednym ale, a mianowicie Sterowniki V280 i V290 nie są sprzetowo wyposazone w porty RS485 a w konfiguracji portu COM 2 init ustawione jest na RS485. To nie ma prawa nawiązac komunikacji. Sterownik V120 jest wyposażany w port RS484 ustawiany na jumperach. Żeby stworzyć sieć RS485 są dwa rozwiązania.
1. Dokupić i zainstalować w sterownikach V280 i V290 dodatkowy port RS232/RS485 i ustawić na RS485
port ten w sterowniku bedzie widoczny jako COM3
2 Użyc konwertera portów RS232/RS484 np moxa lub innych producentów i podlączyć do portu COM2 tak jak jest w programach.
Sterownik V120 ustawić COM2 jako RS 485 za pomoca jumperów.

I jeszcze jedno Jak pisała wczesniej Pani Agnieszka, nie zapomnieć o zaterminowaniu sieci po obu końcach.
TO MUSI DZIAŁAĆ

Pozdrawiam
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: CANbus i Modbus

Postprzez CeZar85 » Pn, 27 lip 2009, 16:13

Witam serdecznie

Niestety nie dodam nic wnoszacego do omawianego problemu. Mam pytanie dotyczace modbus'a. Otoz pisze pierwszy program z wykorzystaniem tego protokolu. Na czym rzecz polega. Na wejscia sterownika I otrzymuje informacje 0 lub 1 na temat otwartego lub zamknietego zaworu. Zaworow mam 18 wiec musze przeslac 36 bitow ( np 0 1 zawor zamkniety, 1 0 zawor otwarty , 0 0 zawor stan posredni , 1 1 awaria - tak sobie zyczy odbiorca informacji )Wiem ze inicializuje "power - up" port com nastepnie inicjalizuje modbus typlu slave (modem odpytujacy sterownik ma byc masterem) na rs485 predkosc 9600 i teraz mam problem jak najlatwiej wyslac te 36 bitow. Stworzylem tablice z jedna kolumna i 36 wierszami ktora przechowuje wartosci MB wskazane przez adresy czyli stany zaworow. Nie wiem jak powiazac ta tablice z modbusem zeby zostala wyslana.
Wczesniej probowalem uzyc funkcji odczytujace wejscia ale nie wiem czy visilogic przewiduje to ze na snapie mam wejscia I0 do I15 a na dodatkowych modulach dopiero zaczynaja sie wejscia od I32 jesli dobrze pamietam. Jedna zrezygnowalem z tego pomyslu na rzecz funkcji odczytaj z tablicy danych jednak w tym bloczku nie wiem jak wskazac zeby dokladnia ta tablice wysylal poniewaz on widzi tylko zmiennie DW MI i bodazje ML a nie MB...Mysle ze sam problem jest prosty tylko bladze niepotrzebnie. Dziekuje z gory za rade
CeZar85
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 22 lip 2009, 15:52

Re: CANbus i Modbus

Postprzez AndrzejB » Pn, 27 lip 2009, 21:48

Witam
Rozumie że sterownik UNITRONICS ma pracować w tej sieci jako SLAVE. Najprościej przesłać te dane jako trzy rejestry MI. Teraz jak to zrobić. Załóżmy że te 36 bitów to wartości bitowe MB 0 do MB 35. Teraz trzeba przenieść te bity do trzech rejestrów np MI 0 do MI 2,( rejestry 16 bitowe) Uzywamy fukcji vektorowej " BIT TO NUMERIC" Są tam trzy operandy
Pierwszy to start vektora i wpisujemy tu MB 0, Drugi to numer rejestru w którym maja zostać zapisane bity czyli MI 0,W trzecim operandzie wpisujemy długośc wektora do konwersji czyli 15 w dowolnie przyjętym operandzie MI( ja w przykładzie wpisałem MI 10) i w ten sposób mamy zapisane pierwsze 16 bitów w rejestrze MI 0 Tak samo robimy z następną 16 Czyli pierwszy operand MB 15 Drugi operand MI1 trzeci MI 11 i watrość stała 15 . Tak samo z pozostałymi czterema bitami. Teraz odczytujemy ta wartości np. funkcją 3 MODBUS. Dla sterownika VISION zakres adresowania pamięci MI jako SLAVE to 40001 i długosc vektora odczytu 3. ( w załaczniku przykładowa opisana funkcja , pomiąłem konfiguracje MODBUS bo z tym raczej nie ma problemu)
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Następna strona

Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron