OPLC SM43-J-20R

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

OPLC SM43-J-20R

Postprzez kamil_ » Wt, 14 paź 2014, 20:39

Witajcie,

mam do zaprogramowanie sterownik UNITRONICS OPLC SM43-J-20R

Temat wydaje się dość prosty jednak po rozpoczęciu pracy ze sterownikiem pojawiły się problemy, z którymi zwracam się do znających te sterowniki.

Będę wdzięczny za każdą nawet drobną podpowiedź a jeszcze bardziej za przykłady.

Temat jest następujący:
1. Sterownik ma liczyć czas produkcji po wciśnięcia przycisku START, zatrzymywać po wciśnięciu przycisku PAUSE i wznowić ten czas po ponownym wciśnięciu START. Musi być możliwe zerowanie licznika dla kolejnej zmiany pracującej na tym stanowisku. Czas ma być wyświetlany na panelu.
Dobrze byłoby również gdyby było widać np. na wykresie-słupku dwa kolory z których każdy odpowiadałby czasowi pracy i czasowi przerwy.

2. Sterownik ma zliczać wyprodukowane sztuki na podstawie sygnału z czujnika oznaczającego wykonanie ostatniego ruchu przez operatorkę i tutaj zastrzeżenie wynikające ze specyfiki produkcji (czasem operatorka coś poprawia i sygnał pojawia się ponownie ale nie jest to kolejna wyprodukowana sztuka) konieczne jest zabezpieczenie czasowe, aby kolejny sygnał końca cyklu został uwzględniony jako nowa sztuka po 6 s (cykl trwa około 11 s)

Wiem że sygnałem wejściowym w tym przypadku będzie sygnał z czujnika ale nie wiem jak zliczać te impulsy, a tym bardziej zabezpieczyć czasowo,

3. Ma istnieć drugi ekran w którym będą zapisane parametry produkcji, głównie ilość sztuk do wyprodukowania na zmienia tak aby było możliwe porównanie tej ilości z ilością w danym momencie wyprodukowaną, co z kolei ma być przełożone na sygnał świetlny, czyli wysterowanie któregoś z trzech wyjść
- kolor zielony - ilość wyprodukowanych w danym momencie sztuk mieści się w zakresie np +/- 5 sztuk względem ilości która powinna być wyprodukowana w tym momencie
- żółty przekroczenie normy w danym momencie w zakresie +/-6 do +/- 12
- czerwony przekroczenie +/-13 sztuk.

Rzecz drugorzędna to np. raportowanie czasów pracy i ilości wyprodukowanych sztuk do pliku excel lub innego.

Proszę o pomoc odnosząc się w wypowiedziach do konkretnych punktów.

Dzięki i pozdrawiam
kamil_
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt, 14 paź 2014, 20:35

Re: OPLC SM43-J-20R

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 15 paź 2014, 07:10

Witam,

tak z ciekawości czy mógłby się Pan podzielić informacją skąd Pan ma SM43, skoro w producent nam tego jeszcze nie przysłał?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: OPLC SM43-J-20R

Postprzez kamil_ » Śr, 15 paź 2014, 09:26

Oczywiście chodzi o sm35
kamil_
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt, 14 paź 2014, 20:35

Re: OPLC SM43-J-20R

Postprzez Tomasz Ofiara » Śr, 15 paź 2014, 12:38

Witam Panie Kamilu,

Odnosząc się do punktu pierwszego proponuje wykorzystać bit systemowy SB13. Jest on aktywny przy rosnącym zboczu jednosekundowego pulsu SB3. Poniżej zamieszczam przykład zliczania czasu pracy i czasu przerwy, oraz przedstawienie go w formie słupków.
pkt1.gif
(117.03 KiB) Pobrane 820 razy

Po wciśnięciu przycisku START następuje zwiększanie wartości rejestrów MI0-3 z dokładnością do 1 sekundy. Po podzieleniu wartości rejestrów otrzymuje się czas pracy w godzinach i minutach.
Wciśnięcie przycisku PAUSE powoduje przerwanie zliczania czasu pracy i rozpoczęcie zliczania czasu przerwy. Przycisk ZEROWANIE powoduje zerowanie rejestrów.
rys1.jpg
(17.6 KiB) Pobrane 816 razy

Dane można zestawić za pomocą wykresów słupkowych jak przedstawiono poniżej.
rys2.jpg
(8.85 KiB) Pobrane 764 razy

Przypisując wartość rejestru MI0 do elementu Bargraph z zielonym kolorem i ustawiając zakres od 0 do 28800 otrzymamy wykres czasu pracy w ciągu 8 godzin. Można ten zakres zmienić w zależności od potrzeb. Czas przerwy na wykresie słupkowym można uzyskać postępując analogicznie, wykorzystując rejestr MI5.
W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,
Tomasz Ofiara
Tomasz Ofiara
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014, 12:12

Re: OPLC SM43-J-20R

Postprzez kamil_ » Cz, 16 paź 2014, 15:44

Do moderatora:

Proszę o umożliwienie mi edycji postów.

Dzięki :)
kamil_
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt, 14 paź 2014, 20:35

Re: OPLC SM43-J-20R

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 17 paź 2014, 07:09

Witam,
moderować można posty do bodajże 1 godziny. Po tym czasie trzeba napisać kolejnego posta.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości