Wejścia/Wyjścia Analogowe

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Wt, 5 sie 2008, 09:25

Witam po przerwie ;). Mam teraz problem z wyjściem analogowym. Po wgraniu aplikacji z przykładów na AO 0(zerowym) nie pojawia sie zadany sygnał napieciawy, czyli trapez napięciowy od 0V do 8V? Pytanie dotyczy także tego, co daje zrobienie sterowania tego wyjścia za pomoca przerwań?? Czy mogę zrobić regulację napięciową/prądową na zwykłej inkrementacji i dektrementacji??
I pytanie odnośnie wejścia analogowego: Mając dostępne wejście napięciowe(analogowe), a do tego wejścia muszę podłączyć czujnik ciśnienia o sygnale prądowym 20mA to czy wystarczy mi podłaczenie R=0,5kohma??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Śr, 6 sie 2008, 20:11

Wystawienie trapezu od 0 do 8V na AO powiodło się na sterowniku Vision 290 natomiast nie mam napiesia na V260? Dlaczego? Co musze zmienić w przykładowym programie? Jaki jest przelicznik dla wyśietlacza w V260?
Pozostałe pytania dalej aktualne :P..

Pozdrawiam ŁukaszSz
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Cz, 7 sie 2008, 11:29

Witam
Proszę o umieszczenie w załączniku programu który pan wgrywa do sterownika 260. Postaram się pomóc w zmianie programu.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 7 sie 2008, 13:05

Program wgrywam z sampli VisiLogica dostepnych na dysku C:. Jak juz wspomniałem na V290 widać i cały wykres który jest rysowany na ekranie i sterownik wystawia napiecie na wyjściu. W V260 jest problem bo sterownik rysuje na ekranie tylko górna część wykresu na moje oko od około 5-6V do 8V no i nie wystawia nic na wyjściu.
Załączniki
V280_Analog_Output_Immediate_Interrupt_Static_Axis.rar
(94.15 KiB) Pobrane 1100 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Cz, 7 sie 2008, 13:20

Należy przeskalować TRENd CONFIG wartości które są tam wpisane w przykładowej aplikacji są ustalone dla wyświetlacza 320x240 a Pana V260 ma wyświetlacz 240x64. A jeżeli na wyjściu nie pojawia się napięcie to proszę sprawdzić czy dobrze skonfigurowane jest to wyjście w HW CONFIGURATION (tak jak w załączonym zdjęciu).
Załączniki
conf.JPG
(68.08 KiB) Pobrane 1217 razy
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 7 sie 2008, 13:46

Wyjście HW jest dobrze skonfigurowane. Dziekuje bardzo hehe:]. Czy mógłbym prsić o odpowiedz na pozostałe pytania zawarte w pierwszym poscie?
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 7 sie 2008, 13:49

Aha i jak sie przelicza wartości przerwań na volty?? czy jest zależnośc liniowa??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Cz, 7 sie 2008, 14:17

Tak jest zależność liniowa. Nie trzeba koniecznie używać przerwania do wysterowania wyjścia analogowego. Wykorzystanie w tym przykładzie przerwania 2.5ms służy bardziej jako prezentacja nowych możliwości oprogramowania.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 7 sie 2008, 17:31

OK na V260 rysuje w porządku, ale wyjścia nie wystawia ani napieciowego ani prądowego :|. Czy trzeba zrobić coś innego oprócz zminy w HW na zakres prądowy. I jesli Pan może to proszę o podanie maksymalnego zakresu napięciowego i prądowego tzn. jeśli 8V to 3583 to zeby osiągnąć 10V to jaka jest liczba przerwań w tym wypadku? lub jeżli można zrobić to za pomocą zwykłej inkrementacji to jaka jest liczba tych inkrementacji potrzebna do wystawienia na wyjściu 10V? I o taki sam przelicznik prosiłbym do wystawienia wyjścia prądowego.
Z góry dziękuję.
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Cz, 7 sie 2008, 17:57

W dokumentacjach SNAPÓW mamy podany RESOLUTION : 12 bit(4096units) tak więc przypisując do MI0 4095 mamy 10V albo 20mA w zależności jak skonfigurujemy w HW CONFIGURATION. Tak więc aby uzyskać 10V albo 20mA należy wykonać 4095 inkrementacji.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 21 sie 2008, 17:55

Ok wszystko pięknie działa. Teraz takie pytanko: czy istenie programowa możliwość zmiany biegunów AO?? Mam silniczek ktry może się kręcić w prawo i lewo. I nie zależnie od tego czy wykonuję inkrementację do 4095 czy dekrementację do -4095 to silniczek kręci sie w tym samym kierunku. Czy jest możliwość zrobienia prawo/lewo?? :mrgreen:
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Cz, 21 sie 2008, 19:05

Aha i mam tak skonfigurowane wyswietlanie zmiennej jak w załączniku i nie wyswitla mi liczb całkowitych z częścią dziesiętną tylko liczby całkowite (wolty) na miejscu części setnych. Co trzeba zminić??
Załączniki
variable.jpg
(30.56 KiB) Pobrane 1145 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Cz, 21 sie 2008, 19:15

Przy takiej konfiguracji na wyświetlaczu pojawiać się będą tylko liczby całkowite od 0 do 10. Jeżeli chce Pan dodatkowo liczby po przecinku to należy dostawić dodatkowy blok Numeric Number, który będzie wyliczany funkcjami matematycznymi w odpowiednich blokach w drabince programu. Jakiego rodzaju silnikiem chce Pan sterować?. Proszę o wysłanie w załączniku całego programu. Jutro mając przy sobie sterownik postaramy się Panu pomóc. Pozdrawiam
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Pt, 22 sie 2008, 11:19

Załączam plik z programem. W tym momencie jest to silniczek (z brakku innego) stosowany do wysówania szuflady w napędach CD-ROM :] wiec oczywiscie jest jednofazowy silnik prądu stałego, a za tem i program nie jest rozbudowany ani skomplikowany. Ja go steruje w tym momencie napięciowo. Można też za pomoca modulacji PWM, ale jeszcze nie próbowalem ;], bo to juz troche bardziej skomplikowane...wszystko przede mną :mrgreen:

Jesli jest to możliwe proszę o pomoc w obu przypadkach sterowania.
Załączniki
AO ze zmiennymi.zip
(85.7 KiB) Pobrane 1093 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » Pt, 22 sie 2008, 11:31

Odnośnie regulacji PWM to czy wstawiając bloczek PWM Scan zamiast dloczku INC lub DEC w załączonym wcześniej moim programie, to czy otrzymam taki sam wynik sterowania AO napięciaowym??
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez GrzegorzK » N, 24 sie 2008, 06:17

Panie Łukaszu mam propozycje co do konfiguracji wyświetlacza żeby wyświetlał wartości po przecinku. Proponuje w konfiguracji wartości Display w wartość Max. Wpisać 1000 i bez dodatkowych wyliczeń matematycznych w programie będzie pan miał pokazane na wyświetlaczu wartości po przecinku. Proszę również zmienić ilość wyświetlanych liczb całkowitych z 3 na 2. Mam problem z rozpakowaniem pańskiego programu dlatego więcej nie jestem wstanie nic podpowiedzieć
Pozdrawiam
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » N, 24 sie 2008, 11:03

Ok dziękuję. Zamieszczam program jeszcze raz. Możę teraz uda sie ropakować.
Załączniki
AO ze zmiennymi.rar
(80.6 KiB) Pobrane 1089 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » N, 24 sie 2008, 17:59

OK zamieszczam działające sterownie AO poprzez Modbusa. Jeśli ktoś może to proszę o pomoc w sprawie tego czy da się zminić kierunek obrotu silniczka o którym mówiłem wcześniej... Może będą inne propozycje rozwiązań do sterownia po sieci(jakiejkolwiek) to zapraszam do umieszczania swoich plików :mrgreen: :geek:
Załączniki
sterowanie AO.rar
(186.42 KiB) Pobrane 1092 razy
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez ŁukaszSz » N, 24 sie 2008, 18:05

Aha i jeszcze jedno. Programy działają, ale występuke różnica w napięciu zadawanym przez mastera a tym jakie pojawia się na AO1 na slavie. Różnica wynoski kilka mV zatem niedużo. Problem polega na tym, że nie wiem jaki jest powód pojawiania sie tej różnicy? Proszę o wskazówki.
ŁukaszSz
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr, 4 cze 2008, 13:55

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez GrzegorzK » Pn, 25 sie 2008, 11:28

Witam Panie Łukaszu na tej konfiguracji nie zmieni pan kierunku obrotów silnika. Wyjścia analogowe są 0-10V.przy bezpośrednim sterowaniu wyjściem samego silniczka jest to niemożliwe, aby zmienić kierunek silnika musi nastąpić zmiana polaryzacji na silniku. Dlatego powinno być zastosowane wyjście -/+10V takie wyjścia posiada moduł IO-AI4-AO2 .
Pozdrawiam Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez GrzegorzK » Pn, 25 sie 2008, 11:35

Co do problemu z różnicą napięć między masterem a slavie to muszę dokładnie przejrzeć programy i wtedy może da się coś zaradzić.
Pozdrawiam Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez Adrian Surma » Pn, 25 sie 2008, 11:38

Zmiany polaryzacji można dokonać używając odpowiedniego przekaźnika w którym jest taka możliwość. Do takiego rozwiązania potrzebne będzie wyjście (dwustanowe) które odpowiednio wysteruje przekaźnik.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17

Re: Wejścia/Wyjścia Analogowe

Postprzez GrzegorzK » Pn, 25 sie 2008, 12:59

Zgadzam się że można zastosować przekaźnik z stykami przełączanymi które zmienią polaryzacje, ale wymaga to dopisania kawałka programu i wolnego wyjścia dwustanowego. Jest to rozwązanie ale może być zawodne przy częstym przełączaniu polaryzacji, no i po jakimś czasie mamy dodatkowe spadki napięcia związane z zużyciem się styków. Pan Łukasz pisze o drugim problemie róźnic kilka mV na wyjściach to przy tym rozwiązaniu mogą się one jeszcze zwiękrzyc po jakimś czasie. Na chwile obecną nie wiem jaki jest powód róźnic napięć na sterownikach.
Pozdrawiam Grzregorz
Pozdrawiam Grzegorz
GrzegorzK
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 11 cze 2008, 08:15


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości