Tabea danych na SD

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » So, 18 mar 2017, 22:56

V1040
W jaki sposób dodać tabelę danych do karty SD? Chciałbym z tabeli na SD pobierać receptury do tabeli w plc.
Utworzyłem tabelę w plc. Chciałbym ją skopiować do SD ale
Narzędzia SD card suite nie pozwalają albo nie umiem:
Manager - praca na backupie plików karty
Explorer - nie akceptuje formatu pliku .upd po eksporcie tabeli z plc
Editor - można edytować już istniejące tabele .udt
Dziękuję za pomoc.
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 20 mar 2017, 08:46

Witam,
tabelę danych można skopiować ze sterownika PLC za pomocą bloków funkcyjnych z kategorii SD. Więcej na ten temat znajdzie Pan w Help - jest on bardzo dobrze opisany. W razie problemów proszę o kontakt.
Załączniki
mk_@MSITStore_C_Program%20Files%20(x86)_Unitronics_Unitronics%.pdf
(314.9 KiB) Pobrane 792 razy
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » Pn, 20 mar 2017, 21:08

A gdybym chciał wyeksportować tabele do excella, zedytować w tym pliku i zaimportować dane z excella do tabeli? Wiem, że exp/imp plików .xls jest możliwy, ale jak jest z zasysaniem danych do pliku .udt? Chodzi mi o możliwie szybką edycję większej ilości danych/receptur w .xls i wciąganie ich do tabeli na SD.
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Wt, 21 mar 2017, 08:04

Witam,

oczywiście jest to możliwe z poziomu programu VisiLogic. Wystarczy wejść w Data Tables w drzewku po lewej stronie - wybrać odpowiednio skonfigurowaną tabelę, zaznaczyć kolumny/wiersze, które chcemy zaimportować w tej tabeli a następnie wcisnąć przycisk z górnego menu "Import cells from Excel".
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » N, 26 mar 2017, 20:16

Dziś mam pytanie z załącznikiem. Nie mogę ujarzmić pobierania receptur z tabeli. Nie wiem dlaczego MI210 recipe pointner zeruje się.
Oczekiwane działanie programu:
- po wyborze numeru receptury z klawiatury i zatwierdzeniu enterem na ekranie pojawia się wybrana receptura lub
-wybór możliwy przez przewijanie klikaniem w górę i w dół.
Tymczasem dopiero jeśli po enterze nacisnę strzałkę w dół rzeczywiście wyskakuje wybrana receptura a gdy nacisnę strzałkę w górę wyskakuje o 2 większa niż wybrana.(tak działa tylko do którejś receptury później receptury wybierają się jeszcze wg innego klucza). MI210 się zeruje. Nie wiem o co chodzi.
Jeśli odepnę blok czytania wiersza z receptury, MI210 wyświetla się poprawnie. Coś ewidentnie zrobiłem źle, ale nie mam pojęcia co.
Proszę zerknąć do załącznika. Dzięki
Załączniki
recipes.rar
(431.69 KiB) Pobrane 793 razy
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Wt, 28 mar 2017, 13:30

Proszę spróbować z tym programem.
Załączniki
recipes.rar
(211.41 KiB) Pobrane 811 razy
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » Śr, 29 mar 2017, 14:39

No niestety. Zachowanie programu bez zmian. Zanim wysłałem zapytanie próbowałem na różne sposoby. Między innymi zmieniałem wartość MI210 za pomocą bloczka step in range itp. Odpięcie bloku czytania wiersza z tabeli powoduje poprawnie wyświetlanie zmiennej MI210. Chyba coś jest nie tak z czytaniem tabeli i/lub odświeżaniem ekranu. (w sume to nic więcej w programie nie ma). Może jakiś warunek zerowania zmiennej lub trzeba coś odznaczyć. Nie umiem znaleźć tego błędu. Jeśli ma Pan możliwość proszę spróbować wgrać program. Dziękuję za pomoc.
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Cz, 30 mar 2017, 07:28

Witam,

w odczycie tabeli używa Pan odczytu kolumny Recipe Name, jako String od długości 25, począwszy od rejestru MI200. Niestety nachodzi to na Pański rejestr MI210, który jest pointerem wiersza do odczytu, dlatego wariuje Panu ten odczyt. Proszę zmienić MI210 na taki, który nie jest używany (np. MI 1000). Powinno być wtedy OK.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » Pn, 17 kwi 2017, 21:49

Dzięki. Porada oczywiście pomogła. Modyfikacje, wyszukiwanie wiersza po numerze wiersza i zawartości komórki w dowolnej kolumnie, zapisywanie zmian w DT drabinki i na SD - opanowane.

Chciałbym jeszcze wrócić do modyfikacji tabeli danych. Załóżmy, że jestem użytkownikiem końcowym, nie mam dostępu do drabinki i nie mam możliwości importu pliku xls do tabeli z poziomu programu VL (DT). Chciałbym wygodnie i szybko edytować receptury bez konieczności klikania kolejnych komórek w tabeli, bądź na ekranie.
Czy za pomocą narzędzi SD suite można "hurtowo" edytować tabelę danych przechowywaną na karcie (czyli np. w excelu szybko obrabiać receptury, importować narzędziami SD suite do tabeli na SD,( i dalej jak już to mamy przećwiczone bloczkami funkcyjnymi drabinki SD >>DT))?
Z tego co się zorientowałem po podłączeniu sterownika z komputerem nie można bezpośrednio modyfikować tabeli danych znajdującej się na karcie a jedynie można pracować na backupie tej karty zapisanym na dysku.
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Śr, 19 kwi 2017, 08:42

Witam,
cieszę się, że porady skutkują.

Co do Pańskiego pytania to oprogramowanie SD Card Explorer poradzi sobie z tym, tak jak Pan napisał.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » Pn, 29 maja 2017, 20:24

Chciałbym jeszcze wrócić i podrążyć temat edytowania tabel danych na SD przy pomocy plików excell.
"SD Card Explorer poradzi sobie z tym", ale ja sobie nie radzę z SD Card Explorer. O ile z zapisem tabeli do xls jeszcze jest ok to zamiana xls na odpowiedni format i umieszczenie pliku w odpowiedniej lokalizacji na SD mnie przerasta. Zawsze mam jakiś konflikt formatu pliku - Jedno narzędzie akceptuje tylko .udt inne .upd, jedno może xls tylko importować drugie exportować itp.
Czy może Pan krok po kroku napisać jak i jakimi narzędziami (zakładamy, że nie mam dostępu do drabinki: mam komputer spięty kabelkiem z PLC i SD Card Explorer) :
1. Zawartość tabeli z SD PLC przenieść do xls na dysku komputera
2. Zedytowaną tabelę xls z dysku komputera przenieść na SD PLC
Po wszystkich operacjach format pliku tabeli i jego położenie powinno pozwolić PLC na skopiowanie bloczkiem, tabeli z SD do tabeli drabinki (to już mamy opanowane).
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Wt, 30 maja 2017, 07:29

Witam,

1) eksportując z karty SD plik UDT lub FDT jest Pan w stanie edytować go w programie SD Card Suite -> Data Tables Editor (w tym eksport do XLS lub CSV).
Można też użyć programu DataXport do automatycznego pobierania tabeli danych ze sterownika i zapisie do xls na dysku komputera.

2) W programie SD Card Suite -> Data Tables Editor może Pan edytować tabelę w formacie UDT lub FDT (nie potrzebuje Pan włączać Excel'a) a następnie zapisać go w tym rozszerzeniu i skopiować plik bezpośrednio na kartę SD.

na samym końcu chciałbym Panu polecić 4 webinaria firmy Unitronics na ten temat wraz z gotowym przykładem. Znajduje się on na stronie https://unitronicsplc.com/videos-and-tu ... visilogic/ w zakładce Data Logging -> SD Card Programming – Moderate .
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Tabea danych na SD

Postprzez 71tomek » Wt, 30 maja 2017, 14:15

Dzięki.
No tak, ale nie potrzebuję xls jak mam trzy receptury do zedytowania. Jak mam sto i w każdej 10 parametrów to już bym potrzebował. W xls mogę tabelę przygotować używając formuł, przeciągać itp. To znacznie przyśpiesza pracę. W edytorze udt czy fdt trzeba klikać każdą komórkę...
Reasumując: Czy można zedytowaną tabelę xls z dysku komputera przenieść na SD PLC w odpowiednim formacie dla drabinki? Jak?
Już wcześniej studiowałem filmy webinar i sieć ale z tym xls do sd nic nie znalazłem. Dlatego męczę ten temat na forum.
71tomek
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz, 27 wrz 2012, 09:34

Re: Tabea danych na SD

Postprzez Mateusz Sikorski » Cz, 1 cze 2017, 08:32

W takim razie proszę edytować plik xls a następnie w Excel'u zaznaczyć daną tabelę do skopiowania i wkleić ją do programu Data Tables Editor.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości