regulator PID

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

regulator PID

Postprzez Wojciech FUD-MEN » Pt, 5 gru 2008, 08:23

Witam. Mam pytanie odnośnie ustawienia parametrów regulatora PID. Pacjentem jest M91-2 UN2. Wykorzystuje go do pomiaru i regulacji temperatury w topielniku z klejem (ok 210 stopni). Przedstawię teraz mniej więcej jak zachowuje się układ. Szybkość nagrzewania to około 4st/min. Jeśli wyłacze wszystkie grzałki przy np 225 to temperatura odczytana (pt100) narośnie jeszcze po czasie ok 10min do 234. Potem następuje chłodzenie i włączając grzałki również przy 225 to układ ma minimu przy ok 217 po czasie do 10min.

Bawiłem się chwilkę w obsługę PID w moim M91. Ale mam tylko proste zał/wył z histerezą. Wiem, że da się regulować temp tzw PWM o stałej czasowej np. 1min.
Jest może jakiś opis po polskiemu jak to ustawić? Angielski kumam, ale nie tak dokładnie.

pozdrawiam

voytek.lewy(małpa)elektroda.net
Wojciech FUD-MEN
 

Re: regulator PID

Postprzez KS_Elmark » Pt, 5 gru 2008, 13:06

Witam,
Według mnie na takim obiekcie histereza to dobre rozwiązanie.
PWM - co na to grzałki? Trzeba będzie uważać na zbyt częste zmiany stanów na grzałkach...
PWM o okresie 1 min możesz zaimplementować programowo - sprzętowy PWM w M91 działa w zakresie od 8Hz zaczynając

KS
KS_Elmark
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 5 gru 2008, 12:39

Re: regulator PID

Postprzez AndrzejB » Cz, 8 sty 2009, 13:37

Witam
Jeżeli chodzi o regulacje PID w wersji ON/OFF to nie bedzie ona zbyt dokładna ze względu na dużą bezwładność cieplną grzałek. Najlepszym rozwiazaniem wg mnie bedzie sterowanie PID poprzez wyjście analogowe i regulator napięcia z wejściem analogowym. Daje to dobry rezultat w utrzymaniu stałej temperatury. Jeżeli chodzi o parametry regulatora to najlepiej jest zastosowac program PIDserver. Program sam dobierze wspólczynniki regulatora do danego układu.

Pozdrawiam
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: regulator PID

Postprzez quebec » Pt, 9 sty 2009, 20:39

Witam.
Jeżeli stałe czasowe układu regulacji są duże (tak jak w tym przypadku) to sterowanie grzałek PWM-em z okresem T=5 sek lub więcej zapewni bardzo dobre utrzymywanie regulowanej temperatury. Do tego oczywiście wymagany będzie regulator PID (wystarczy również tylko blok PI w przypadku takiego obiektu regulacji). Warunkiem jest dobre dobranie nastaw regulatora np posługując się metodą Zieglera - Nicholsa.

Pozdrawiam.
Sebastian Charlak
ELEKTRO-SYSTEM s.c.
quebec
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr, 14 maja 2008, 11:35
Lokalizacja: Kutno

Re: regulator PID

Postprzez kaltron » Wt, 13 sty 2009, 10:59

Witam,
również stosuję M91-2-UN2 do regulacji temperatury, u mnie PID działa i to wyśmienicie w następującej konfiguracji: za pomocą wyjścia HSO 0 steruję przekaźnikami SSR, częstotliwość stała 1Hz (niższej się nie da :)), PWM zlinkowane z wyjściem regulatora PID, próbkowanie co 0,5s. Nastawy PID dobierałem metodą Zieglera - Nicholsa, jednak obecnie system operacyjny od 3.72(B08) wzwyż ma zaimplementowany autotuning - jest aktywowany bitem SB109. Co do żywotności grzałek - sterowanie PWM wpływa bardzo pozytywnie na wydłużenie żywotności - dzięki pracy impulsowej sam element grzejny pracuje w stabilnych warunkach.

Pozdrawiam,
kaltron
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 23 wrz 2008, 08:32


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

cron