komunikacja modbus z falownikiem

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

komunikacja modbus z falownikiem

Postprzez kaltron » Wt, 28 kwi 2009, 14:00

Witam,
czy ktoś z Państwa miał do czynienia z komunikacją w protokole Modbus RTU pomiędzy sterownikiem serii Vision a falownikiem serii IG5a prod. LG Industrial Systems??? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki w nawiązaniu komunikacji, jeszcze nigdy nie miałem do czynienia z tak opornym sprzętem :evil: (mam na myśli oczywiście falownik)
kaltron
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 23 wrz 2008, 08:32

Re: komunikacja modbus z falownikiem

Postprzez Agnieszka Siewiera » Śr, 29 kwi 2009, 11:57

Aby wyeliminować błędy od strony samego sterownika, proszę na początku spróbować się skomunikować z falownikiem bezpośrednio, za pomocą oprogramowania zainstalowanego na PC-cie np. darmowego programu do pobrania ze strony: http://www.modbus.pl/Modbus_Tester.html.
Odnośnie samego falownika niestety nie mogę Panu pomóc, ale jeżeli chodzi o sterownik PLC służę pomocą (niech Pan pamięta, że w firmie Elmark posty nie giną w czasoprzestrzeni - nestety jednak nie znamy każdego sprzętu na rynku, np. falownika serii IG5a prod. LG Industrial Systems :) )
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: komunikacja modbus z falownikiem

Postprzez kaltron » Śr, 29 kwi 2009, 13:28

Udało mi się w końcu "dogadać" na nastawach 19200,N,8,2. Przeżyłem przy tym małe dejavu - okazało się, że adresy wszystkich rejestrów fizycznie są zaniżone o 1 w stosunku do tego co podaje dokumentacja (swoją drogą ciekawe co dzieje się z adresem opisanym w dokumentacji H0000 :?: ). Kiedyś miałem podobny przypadek z komunikacją V280 z falownikiem L200 prod. Hitachi - adresy wejść / wyjść binarnych też były zaniżone o 1 (adresy rejestrów za to się zgadzały). Nie mam bladego pojęcia dlaczego, a pomoc techniczna zarówno Hitachi jak i LG pytana o to nabiera wody w usta, niemniej jednak falownik pracuje pod Unitronicsem już od ponad roku bez zarzutu. Wykluczyłbym w tym miejscu jednak PLC - wspomniany L200 pracuje w sieci z pięcioma regulatorami Lumela i w ich przypadku wszystko zgadza się w 100% z dokumentacją. Może ktoś z forumowiczów miał podobne przypadki?? Jeśli tak, to piszcie, oszczędzi to zawsze komuś czasu i nerwów.

Pozdrawiam,
Krzysiek.
kaltron
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 23 wrz 2008, 08:32

Re: komunikacja modbus z falownikiem

Postprzez AndrzejB » Cz, 30 kwi 2009, 19:27

Wiatam
Miałem podobne doświadczenia z falownikiem LG IG5A. Sterownik V290 który na jednym porcie pracował jako Master dla falownika zapisywał rejestry z falownika z przesunieciem o 1. Natomiast adresy ze sterownika Oemax samsunga były zapisywane prawidłowo. Na drugim porcie sterownik Unitronix pracował jako slave dla stacji monitorującej. I tam masterem był sterownik GE Fanuc i ten sterownik też zapisywał rejestry z V290 przesuniete o 1. Sadze że jest to spowodowane adresowaniem pamięci w urzadzeniach dla zapytań w protokole Modbus. Jak ktoś miał juz z tym do czynienia to nie ma spcjalnie problemu, jednak mniej doświadczonym może napsuć nerwy. Trzeba dokładnie sprawdzić który rejestr jest zapisywany jako pierwszy.

Ps. Tak jak Pani Agnieszka polecam testery Modbusa na PC. Po takim teście zaraz jest wiadomo jak odpowiada dane urzadzenie.



Pozdrawam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: komunikacja modbus z falownikiem

Postprzez edwinch » Pt, 1 maja 2009, 21:42

Witam na forum

Przesunięcie adresowania o 1 wynika ze specyfikacji protokołu MODBUS. Mianowicie adres modbusowy zaczyna się od 1 i tak na przykład odczyt pierwszego rejestru danych opisane jest wartością 40001. Czwórka na początku oznacza rodzaj przestrzeni adresowej - inna cyfra jest dla wejść inna dla wyjść. 1 to adres pierwszej komórki danych. Problem zaczyna się przy przetwarzaniu tego adresu do postaci bajtowej. Prawidłowa postać dla podanego adresu wygląda następująco: (bajt ująłem w nawias kwadratowy) [Adres urządzenia, np 1] [wysoki bajt adresu 0] [ niski bajt adresu 0] [wysoki bajt ilości danych 0] [niski bajt ilości danych 2] [CRCH] [CRCL] czyli 1 0 0 0 2 CRC.
W postaci wysyłanej na port szeregowy adres pierwszej komórki jest wysyłany jako 0.

Problem z przesuwaniem adresów o 1 pojawia się w wyniku NIEPRAWIDŁOWEJ IMPLEMENTACJI protokołu MODBUS przez producenta urządzenia. Miałem taki przypadek.

Używam MODBUSA do komunikacji V280 z falownikami Schneider typu ATV31. Hula aż miło.

Życzę powodzenia wszystkim zmagającym się z komunikacją
Edwin
edwinch
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 1 maja 2009, 21:24


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości