Termoregulator zrealizowany na Vision V700 - jak zrobić?

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Termoregulator zrealizowany na Vision V700 - jak zrobić?

Postprzez Te-Ster » Śr, 8 kwi 2020, 19:48

Witam serdecznie.
Chyba się gdzieś zapętliłem, bo nijak nie potrafię ruszyć zwykłego - wydawało by się - termoregulatora.
Mam sterownik V700, mam moduł z 8 wejściami termoparowymi i próbuję od dwóch miesięcy stworzyć jakikolwiek termoregulator z wykorzystaniem bloku PID. A że czas na oddanie maszyny gonił niemiłosiernie - to zrobiłem zwykłe, ale z czterema temperaturami pośrednimi, porównanie na komparatorach a wyniki komparacji sterują stałymi, malejącymi ze wzrostem temperatury nastawami PWM. Wiem, że strasznie prymitywnie, ale - jak wspomniałem - czas gonił. Teraz już maszyna chodzi, a że wirus panuje - jest więc czas na poprawki w programie.
Proszę o pomoc, tak od podstaw, w zbudowaniu termoregulatora - jednego, resztę sobie sam już wykombinuję. A sprawa wygląda tak:
Mam dwa ekrany - jeden dla operatora, a na nim tylko wartość ustawiana temperatury (Set) i wartość rzeczywista (Real); no jest jeszcze kontrolka sygnalizująca włączenie się wyjścia PWM. I drugi ekran - dostępny tylko dla serwisu, a na nim wszystkie możliwe do ustawienia parametry - czyli: Set, Real, P, I, D, time, itede, itepe... Jak to zrobić, w sensie - jak napisać program - aby to zadziałało? A może da się jeszcze na tym ekranie serwisowym umieścić włącznik Autotune? Dodam, że nikt nigdy nie będzie wymieniał grzałek na tej maszynie, więc Autotune było by uruchomione tylko jeden raz po to, aby uzyskać optymalne parametry - potem, przez całe lata będzie już tylko wykorzystywany PID do termoregulacji.
Domyślam się, że rozwiązanie na pewno jest banalnie proste - ale ja gdzieś na samym początku popełniłem błąd i to mnie zniechęciło do eksperymentów. Zrobiłem to prymitywnie, ale - o dziwo - chodzi dobrze; mam odchyłkę temperatury plus/minus 3 stopnie przy 220*C. Ale jest to mało profesjonalne w roku 2020... :oops:
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam, Stander.
P.S. Mam jeszcze kilka innych problemów do rozwiązania, ale o nich w osobnych wątkach.
Te-Ster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 20 sty 2012, 12:57

Re: Termoregulator zrealizowany na Vision V700 - jak zrobić?

Postprzez Mateusz Sikorski » Cz, 9 kwi 2020, 06:51

Witam,
istnieje nawet przykład takiego rozwiązania.
Załączniki
V280_Input_PT100_output_FB_PWM.rar
(84.73 KiB) Pobrane 461 razy
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Termoregulator zrealizowany na Vision V700 - jak zrobić?

Postprzez Te-Ster » Wt, 21 kwi 2020, 19:00

Dziękuję za info.
Znam ten program, też go "ćwiczyłem"... I też mi nie wyszło.
Ja polecam innym - tym którzy dopiero próbują wystartować z PID - program, który też jest w zasobach ( w zakładce Examples), a mianowicie: "V350_PID simple demo.vlp". W tym programie jest rozbite na osobne składniki samo PID, oraz samo Autotune - to pomoże lepiej zrozumieć działanie i jednego, i drugiego. Ja ten program także "ćwiczyłem" i tak jak wspomniałem na początku oraz w pierwszym poście - coś mi nie wychodziło...
Teraz już wiem co to było.
Otóż:
W obu tych programach blok "PID A.TUNE CONFIG" ma wejście EN sterowane bitem SB2 - czyli "Power-up bit". Jak rozumiem - coś ma się skonfigurować podczas startu systemu i potem ten bit ma być cały czas wyłączony. W żadnym jakimkolwiek moim wcześniejszym programie nigdy nie korzystałem z tego bitu (chodzi tu o SB2) toteż nie wiedziałem jak on powinien się zachowywać. Jak robiłem podgląd działania tych programów to ten bit był u mnie cały czas załączony - myślałem, że to jest jego normalne działanie (czyli, że po załączeniu sterownika ten bit się włączy i już zostaje załączony). Robiąc próby i eksperymenty z tymi PID oraz Autotune zauważyłem, że wartości wyjściowe bloku PID (czyli: PID Output oraz PID Status) nigdy nie ulegają zmianie w trakcie zmiany danych wejściowych. I to mnie wtedy zniechęciło do rozgryzienia tematu, tym bardziej że czas gonił.
Wczoraj podjechałem do tej maszyny, firma stoi z powodu wirusa - miałem czas się pobawić...
I zauważyłem, że wartości wyjściowe bloku PID zaczynają się zmieniać jeżeli bit EN zostanie wyłączony!!!
Sprawdziłem ten bit SB2 - on był u mnie cały czas ZAŁĄCZONY!!! i to mi blokowało działanie PID. Nie wiem czemu tak się stało - jak pierwszy raz załączyłem świeżo zakupiony sterownik V700 to program poprosił o aktualizację - zrobiłem ją, na dodatek kabelkiem COM (a nie USB) bo tak chciała aktualizacja. Napisałem program, uruchomiłem maszynę i dopiero teraz, po kilkunastu tygodniach wyszło, że coś jest nie tak z SB2!!!
Zresetowałem całkowicie sterownik, wgrałem programik testowy dla sprawdzenia działania bitu SB2; po upewnieniu się, że działa prawidłowo (tzn. pojawia się tylko krótki impuls i potem bit ten jest wyłączony) - ponownie wgrałem program mojej maszyny. Maszyna ruszyła normalnie (jak wspomniałem nie korzystałem z tego bitu w moim programie) i zacząłem robić próby z termoregulatorem na PID. Eureka! - nareszcie coś zaczyna działać!
-----------------------------
Reasumując - cały problem polegał na tym, że coś było złego w konfiguracji sterownika V700 - bit SB2 zachowywał się jak bit SB1, czyli był non stop załączony; a to blokowało działanie członu PID.
Pochwalę się tutaj jak już napiszę sprawnie działający termoregulator PID.
Dziękuję za pomoc,
Stander T.
Te-Ster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 20 sty 2012, 12:57


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron