Komunikacja M91 z laptopem

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez maciejos » Wt, 1 wrz 2009, 18:55

Witam,

Mam prośbę - jestem zupełnie zielony w temacie PLC, ale szybko się uczę;) Są to moje pierwsze kroki - muszę zrobić drobne sterowanie na wspomnianym sterowniku. Napisanie programu nie jest problemem. Nie potrafię natomiast przesłać programu do sterownika.
Już mówię co mam:
1. Sterownik M91-2-UA2 - jest poprawnie zasilony napięciem 24VDC
2. Czterożyłowy przewód ze złączem RJ-11
3. "Przejściówkę" z RJ-11 na złącze DB-9

W laptopie natomiast mam tylko złącze RJ-11(tylko dwa środkowe styki), RJ-45 i USB.
Pierwsza myśl była taka żeby po prostu posłużyć się kabelkiem i z obu stron do RJ-11. Nie przynosi to żadnych rezultatów. Ponieważ w komputerze nie mam złącza DB-9 więc kupiłem przejściówkę z DB-9 na USB. Do przejściówki dodana była płytka - zrobiłem wszystko tak jak było w instrukcji i przejściówka działa bo widać ją w menedżerze urządzeń jako port COM. Ustawiam w menedżerze dokładnie takie same parametry jak w zakładce parametry komunikacyjne PLC w Programie U90Ladder ver. 6.1.1. To również nic nie daje... Przy próbie przesłania programu bądź jakiejkolwiek próbie połączenia się wyskakuje komunikat - "Błąd komunikacji! Sprawdź kabel i numer portu" oraz to, że nie można otworzyć portu komunikacyjnego. Wykluczam wadliwy przewód bo te same czynności wykonywałem również na drugim zestawie.

W instrukcji jest wzmianka o zworkach oraz ustawieniu "0" lub "1" na SI 64 - jednak nie jest to dla mnie jasne. Jeśli uważacie, że tutaj tkwi problem to wyjaśnijcie mi to jak krowie na granicy, proszę. Jestem przekonany, że rozwiązanie jest bardzo proste - problem tkwi w moim braku doświadczenia. Dlatego myślę,że każda podpowiedź może okazać się cenna.


Czekam na szybką pomoc i z góry dziękuje,
Maciej
maciejos
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 1 wrz 2009, 18:09

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez AndrzejB » Wt, 1 wrz 2009, 19:46

Witam
Do podłączenia laptopa ze sterownikiem M91 używamy tylko portu USB z przejsciem na RS232( złacze DB9).
Zainstalować przejścówke zgodnie z instrukcją. W menagerze urządzeń sprawdzić pod jakim numerem COMa widziana jest przejsciówka. Na tym prace z menagerem zakończyć ( niczego innego nie zmieniać). Otworzyć oprogramowanie U90 ladder, kliknac na zakladke "sterownik", po otwarciu wybrac zakladke PLC. W ustwieniech wprowadzic tylko numer portu COM pod jakim widziana jest w menagerze przejsciówka, nastepnie kliknac na zakładkę " uzyskaj wersje" - program powinien ściągnąć ze sterownika aktualne dane. Jeżeli sie uda wszystko powinno dzialać poprawnie.
Powodzenia w walce z nawiązaniem komunikacji.Powinno sie udac :)

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez maciejos » Śr, 2 wrz 2009, 17:52

Robię wszystko dokładnie tak jak Pan opisał, dochodzę do zakładki "uzyskaj wersję" - klikam i niestety ponownie ten sam komunikat, czyli "Błąd komunikacji! Sprawdź kabel i numer portu".
Proszę o więcej pomysłów.

Pozdrawiam,
Maciej
maciejos
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 1 wrz 2009, 18:09

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez AndrzejB » Śr, 2 wrz 2009, 20:52

Witam
No szkoda że sie nie udało. Proponuje sprawdzić jeszcze przejsciówke USB/RS232 czy to napewno przejscie z USB na RS232 a nie inny "patent". Jezeli faktycznie to przejscie z USB na RS232 to proponuje sprawdzic ją na innym urzadzeniu, czy działa poprawnie. Miałem kiedys taki przypadek z tanią przejsciówką która tylko była, a pozatym nic nie można było zrobić. Prosze zwrócić uwagę na odpowiednie gniazdo USB, poniewaz na róznych gniazdach bedzie widziany jako inny port COM. Proponuje uzyć gniazda które było podłączone podczas instalacji przejsciówki.Czasami w niektórych komputerach( miedzy innymi w moim) na innych gniazdach USB komunikacja nie działa. Jeżeli sterownik był z tzw. "pudełka" to raczej port w sterowniku domyślnie jest ustawiony na RS232, kabelek jest oryginalny wraz z przejsciem z RJ na DB9 ( Nie moze to być przejscie z np Jazza bo też nie bedzie działac). Niech Pan napisze czy przy próbie zgrania programu do sterownika U90Ladder otwiera dany port i próbuje je synchronizować . Cos na to zaradzimy . Jeszcze raz prosze sprawdzic przejsciówke czy to napewno przejscie na USB/serial comm port.`

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez Agnieszka Siewiera » Cz, 3 wrz 2009, 07:09

Tak jak Pan Andrzej napisał, przyczyna prawdopodobnie tkwi w samej przejściówce. Jakiej przejściówki Pan używa? Mogę Pana zapewnić, że komunikacja ze sterownikiem na pewno prawidłowo przebiega z przejściówką firmy Moxa, np. UPort 1110
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez maciejos » Cz, 3 wrz 2009, 16:47

Witam,

Odpowiadając po kolei:
1. Na pewno jest to przejście USB/serial comm port - dokładnie jest to ta przejściówka: http://www.allegro.pl/item725273324_pro ... od_ss.html

2. Zgadza się - przy próbie zgrania programu do sterownika otwierany jest port i kilkakrotnie następuje próba synchronizacji.

3. Dałem dziś znajomemu elektronikowi przejściówkę, żeby sprawdził ją w pracy na różnych urządzeniach (sterowniki, lasery) - popracuje nad tym w weekend i w poniedziałek będę miał odpowiedź. Na razie nie chcę inwestować 160zł w nową przejściówkę jeśli nie będę miał pewności, że ta jest niesprawna.

4. Gdyby okazało się, że to problem z przejściówką to słyszałem, że najlepsze są takie instalowane w gnieździe ExpressCard - podobno najbardziej zgodne z rzeczywistym portem RS232. Przykład: http://www.allegro.pl/item726345395_exp ... _w_wa.html
Co Państwo o tym myślą?

Pozdrawiam,
Maciej
maciejos
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 1 wrz 2009, 18:09

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez AndrzejB » Cz, 3 wrz 2009, 21:13

Witam
Sam jestem ciekawy co odpowie znajomy elektronik. Jezeli chodzi o typ przejsciówki czy to jest przez USB czy PCMCIA to nie wypowiem sie bo nie wiem która jest lepsza. Sadze że z założenia powinny działać prawidłowo. Ja osobiście używam przejscia z USB i działa poprawnie ze wszystkimi sterownikami UNITRONICS z którymi miałem do czynienia, jak też z innymi sterownikami PLC, falownikami etc. Czasami warto poświęcic pare groszy wiecej na pewny sprzęt. Ale tak jak Pan napisał nie warto inwestować w nowy sprzet nie majac pewnosci że poprzedni nie działa poprawnie. Gdzieś czytałem na necie że czasami sterowniki kiepsko wspierają VISTE, byc może tu jest problem.

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez maciejos » Cz, 3 wrz 2009, 22:04

To prawda - mam VISTĘ... Ale na płycie dołączonej do przejściówki były wyodrębnione oddzielne sterowniki specjalnie pod Vistę. Wiem, że to jeszcze nie gwarantuje sukcesu ale mimo wszystko mam nadzieję, że to nie jest wina systemu :roll:
maciejos
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 1 wrz 2009, 18:09

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez mariuszotv » Cz, 19 lis 2009, 16:51

Witam
Mam podobny problem z komunikacją. Jeśli udało się Panu rozwiązać problem proszę o opis.
mariuszotv
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 19 lis 2009, 16:45

Re: Komunikacja M91 z laptopem

Postprzez Adrian Surma » Cz, 26 lis 2009, 13:09

Przejściówkę, która współpracuje ze sterownikami Unitronics i działa pod system Windows Vista znajdą Panowie pod linkiem: https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa/uport-1110
Sprzęt działa na pewno. Sami stosujemy Uport1110.
Adrian Surma
Adrian Surma
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt, 6 cze 2008, 07:17


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości