Problemy z Jazzem

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Problemy z Jazzem

Postprzez Jedrek » Cz, 11 gru 2008, 17:49

Stosując sterownik JZ10-11-R31 do sterowania kaskadą pomp w szafie sterowniczej hydroforni (w czasie normalnej pracy pompami steruje falownik kiedy wystawi brak gotowości pompy przechodzą w układ kaskady sterowany już bezpośrednio ze sterownika) już kilkukrotnie sterownik zatrzymał się wyświetlając na ekranie komunikat: SYS.ERROR 02, 016510651E0041 , po restarcie zasilaniem wracał do normalnej pracy , czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? czy może jest sposób aby sterownik dokonał automatycznego restartu i rozpoczął pracę od nowa?
Jedrek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 11 gru 2008, 17:39

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez Agnieszka Siewiera » Pt, 12 gru 2008, 08:17

Czekamy na odpowiedź od producenta Unitronics.
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez AndrzejB » Pt, 12 gru 2008, 11:10

Witam
Sam jestem ciekawy co odpowie producent. Miałem podobny przypadek ze sterownikiem V290 tez w układzie hydrofrowym, tracił komunikacje z modułami rozszerzeń. Byc może jest to błąd oprogramowania systemoweego sterownika, ale nie sadze. Prosze zwrócic uwage na kilka rzeczy. Mianowicie, jeżeli korzysta Pan z wejśc analogowch ( czujniki ciśnienia itp ) Kabelek musi myć ekranowany i uziemiony ( dłuższy kabelek działa jak antena i zbiera wszelkie "elektromagnetyczne śmieci"co wpływa niekorzystnie na prace procesora ) Styczniki wyknawcze powinny miec cewki zabezpieczane układami RC( szczególnie wiekszej mocy ) Niweluje to tzw "piki napięciowe" podczas rozłączania indukcyjności. I podstawowa sprawa , Filtr RFI przed falownikiem. Sądze że zachowanie tych zasad wyeliminuje błędy systemowe sterownika.

Pozdrawiam
AndrzejB
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez Jedrek » Pt, 12 gru 2008, 11:39

Dziękuję za rady, tor analogowy już wcześniej poprowadziłem niezależnym kablem w ekranie uziemionym, zauważyłem że błąd pojawia się wówczas gdy falownik stwierdza jakiś problem i wyłącza wszystkie styczniki a następnie sterownik próbuje je uruchomić (zrobiłem w Jazzie miniloger i na szczęście nie kasuje mu się pamięć). Niestety fakt cewki styczników nie mają układu RC ale zastanawiam się nad inną sprawą czy nie zamienić przetwornika ciśnienia z napięciowego na prądowy. Problem jest w tym że zjawisko następuje losowo i pomimo moich szczerych chęci i kilkugodzin eksperymentów (załączanie wyłącznie awarie zasilania odpinanie przetwornika na gorąco dopinanie itd.) nigdy nie wystąpił w mojej obecności. Poczekamy na odpowiedź producenta.
Jedrek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 11 gru 2008, 17:39

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez AndrzejB » Pt, 12 gru 2008, 20:24

Witam jeszcze raz dzisiaj ;)
Jeżeli to nie błąd systemowy sterownika to jednak obstawiam styczniki. Szczególnie że problem pojawia sie przy sterowaniu kaskadowym poprzez sterownik . A że problem nie pojawia sie cyklicznie spowodowane jest momentem wyłączenia stycznika, i punktem trafienia na szczyt sinusoidy (zakładam że to styczniki na 230 AC). W moim przypadku problem sięskończył w momencie odfiltrowania cewek. Co do sygnału analogowego to sygnał pętli prądowej jest bardziej odporny na zakłócenia. A przy sterowaniu 4-20mA można kontrolować poprawnosc pracy przetwornika, czego nie zrobimy przy sygnale 0-10V.

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez Agnieszka Siewiera » Wt, 16 gru 2008, 17:15

Odpowiedź producenta jest następująca:
Błąd systemowy lub błąd programowy jest generowany przez tzw. watchdoga, gdy sterownik nie jest w stanie wykonać danej operacji w określonym czasie.
Powodem może być np. zbyt długi kod, zapętlenie lub błąd programowy np. dzielenie przez zero. Drugą przyczyną mogą być ( a tu zapewne tak jest) zakłócenia, które wpływają na wykonywanie programu. Są to głównie zakłócenia elektromagnetyczne (piki). Wtedy właśnie błąd pojawia się losowo. Może on być związany z działaniami zewnętrznymi jak przełączanie:
styków, zaworów elektromagnetycznych, przekaźników zasilania, silników, napędów..
W razie problemów proszę bezpośrednio napisać na sterowniki@elmark.com.pl
Pozdrawiam

Agnieszka Siewiera
Agnieszka Siewiera
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 15 cze 2008, 14:27

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez Jedrek » N, 21 gru 2008, 12:53

Raczej wydaje się mało prawdopodobne aby był to błąd programowy skoro kompilator pozwala załadować program do sterownika (ciekawe czy numer jaki jest wyświetlany wskazuje na konkretny błąd albo miejsce jego wystąpienia bo może jednak jest jakiś problem w kodzie którego na pozór nie widać) ale mam inne pytanie: w związku z tym czy jest możliwość aby taki błąd obsłużyć programowo i rozpocząć pracę od nowa? Na razie przychodzi mi do głowy tylko rozwiązanie sprzętowe bazujące na tym że jeśli sterownik się zatrzyma to wyłącza automatycznie wszystkie swoje wyjścia a więc użycie czasówki odpowiednio skonfigurowanej powinno wyłączyć mu na kilka chwil zasilanie i zrestartować go. Oczywiście lepszym byłby sposób programowy. Zrobiłem mini loger w sterowniku oraz w falowniku zmieniliśmy panel tak aby mieć podgląd tekstowy na zdarzenia i okazała się bardzo ciekawa rzecz mianowicie że zawsze przed zawieszeniem się zanika pomiar na kanale analogowym (kanał napięciowy uniwersalny z przetwornikiem ciśnienia 0-10V, zanika to z znaczy że przez kilka sekud pomiar jest niższy od 0,2V) i następuje to pomiędzy 24 a 2 godziną w nocy. Czyżby piętą achillesową Jaza był kanał analogowy (pozostałe kanały analogowe są nie podłączone).
Jedrek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 11 gru 2008, 17:39

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez AndrzejB » Wt, 23 gru 2008, 15:44

Witam
Niestety ale jeżeli chodzi o restart sterownika to pozostaje tylko droga sprzętowa( czasówka itd) Na drodze programowej zrobić sie tego nie da. Po wygenerowaniu błędu przez watchdoga sterownik zatrzymuje działanie programu. Zastanawia mnie ten tor analogowy, czy Kolega Jedrek mógłby opisac ten pomiar ciśnienia. Bo jak rozumię pompa jest napędzana przez falownik czyli pracuje regulator PID w falowniku. I teraz pytanie , czy czujnik ciśnienia jest podłączony bezpośrednio do falownika czy to jest retransmisja przez JAZZA??.Ciekawi mnie ten problem zaniku sygnału analogowego i czas jego wystepowania.

Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejB
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 12 cze 2008, 12:05

Re: Problemy z Jazzem

Postprzez Jedrek » Wt, 23 gru 2008, 23:08

zagadka zaniku analoga została już rozwiązana, okazało się że co kilka dni w nocy włącza się płukanie filtrów co daje tak duży spadek ciśnienia :), zwiększyliśmy zwłokę na zanik kanału analogowego i komunikat o błędzie zaniku ciśnienia zaniknął; co do sposobu podłączenia ciśnienia to:
przetwornik jest napięciowy 0-10V, jest zasilany z zasilacza sterownika (chodzi o to że jeśli padnie falownik to musi jeszcze pracować kaskada), podłączenie jest klasyczne czyli równoległe (mamy wspólny punkt do którego podłączam 2 przewody 2-żyłowe ekranowane jeden do falownika a drugi do Jazza, oczywiście prowadzę minus i sygnał przetwornika a ekrany są po jednej stronie uziemione). Na razie wszystko pracuje bez zawieszenia ale myslę o sprzętowym restarcie.
Jedrek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 11 gru 2008, 17:39


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości

cron