Błąd panela V1210

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Śr, 11 wrz 2024, 19:38

Dzień dobry.
Mam taki dziwny problem z PLC Unitronics V1210. Co jakiś czas zawiesza się i nie mogę nic zrobić. Po wystąpieniu błędu panel gaśnie i nie reaguje na dotyk (nic nie wyświetla). Mogę się połączyć ze sterownikiem ale otrzymuje informacje w Visilogic, że plc jest w trybie STOP. Visilogic się przywiesza i nie podświetla żadnych wartości rejestrów czy drabinki. Jak wejdę w zakładkę Komunikacja to mogę odczytać dane sterownika, godzina itp. W sekcji gdzie jest aktualny status sterownika wyświetla brak błędu i informacje, że sterownik jest w trybie bezczynności i w stop. Dopiero jak wymuszę RUN to po połączeniu z visilogic widzę wartości rejestrów i aktualny stan drabinki (sterownik dalej w STOP). Na panelu pojawia się informacja FATAL ERROR i SW WATCHDOG. Sterownik nie wystartuje ciągle jest w stop. Po wyłączeniu napięcia wszystko wraca do normy i znowu pracuje jakiś czas. Dodam, że program jest ciągle taki sam i wcześniej działał. Nawet kupiłem drugi panel i jest to samo. Czy jest jakaś możliwość odczytania przyczyny awarii jeśli na panelu nic się nie wyświetla?
gruku
 
Posty: 96
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez asulenta » Cz, 12 wrz 2024, 11:16

Dzień dobry,
ten problem pojawia się gdy program trafia w nieskończoną pętlę. Oprogramowanie sprawdza czas przejścia od początku do końca programu i gdy przekracza zdefinowany czas w sterowniku uruchamiany jest watchdog. Po wyświetleniu się ekranu FATAL ERROR powinny być dostępny kod LDR - wskazuje fragment programu, gdzie PLC zostało zatrzymane.

W VisiLogic na górnym pasku, Edit -> Find Subroutine by Ladder Error Code wpisujemy kod LDR i wskaże fragment programu, który sprawia problemy.
Arkadiusz Sulenta
Elmark Automatyka S.A.
asulenta
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 12 wrz 2024, 11:04

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Pt, 13 wrz 2024, 07:44

Dzień dobry. Dziękuję za podpowiedź. Problem jest taki , że jak się zatrzyma znika wszystko na ekranie nie reaguje na nic. Widzę informacje w visilogic o godzinie stanie pracy itd. Visilogic pokazuje że jest w stop bez błędu a panel nie reaguje. Uruchomienie podglądu powoduje zawieszenie się visilogic. Dopiero Jak ścianę Start w zakładce komunikacja w visilogic to ekran się włącza i pokazuje błąd faral error. Już wcześniej wpisywałem LDR ale kieruje mnie do pustego wiersza. Nawet wyłączyłem cały podprogram gdzie kierował i dalej jest to samo. Trochę mam dość tego sprzętu. Działał 5 lat 24/24h i zaczął robić taka jazdę kupiłem drugi panel za 6000zl i jest to samo ;(
gruku
 
Posty: 96
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 13 wrz 2024, 07:53

Dzień dobry,
proszę o:
1) przesłanie projektu (może być tutaj lub na nasz adres sterowniki@elmark.com.pl ).
2) jakiej wersji VisiLogic Pan teraz używa?
3) jaki podaje numer Error LDR Code? Najlepsze by było zdjęcie z HMI gdy pokazuje Fatal Error.
4) czy ostatnio aktualizował Pan może OS w tym sterowniku?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 560
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Pn, 16 wrz 2024, 09:59

Dzień dobry.
Na tą chwilę stworzyłem nowy program i przekopiowałem podprogramy i ekrany do nowego programu. Sprawdzę jak to teraz się zachowuje. Czy jest możliwość przekopiowania Alarmów, mam 128 alarmów i nie mam czasu by teraz wszystkie ręcznie od nowa tworzyć;(?.
Co do pytań:
1) program prześlę jak przetestuje po zmianach
2) Visilogic V 9.8.80 (powyżej tej wersji nie mogłem używać jakiś funkcji nie pamiętam już jakiej)
3) zdjęcie w załączniku
4) zaktualizowałem do starszej wersji nowy Panel bo nie działał modem SIM.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
(67.44 KiB) Pobrane 3 razy
gruku
 
Posty: 96
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez asulenta » Pn, 16 wrz 2024, 10:35

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości importu/eksportu alarmów w VisiLogic.
Arkadiusz Sulenta
Elmark Automatyka S.A.
asulenta
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 12 wrz 2024, 11:04


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron