Błąd panela V1210

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Śr, 11 wrz 2024, 19:38

Dzień dobry.
Mam taki dziwny problem z PLC Unitronics V1210. Co jakiś czas zawiesza się i nie mogę nic zrobić. Po wystąpieniu błędu panel gaśnie i nie reaguje na dotyk (nic nie wyświetla). Mogę się połączyć ze sterownikiem ale otrzymuje informacje w Visilogic, że plc jest w trybie STOP. Visilogic się przywiesza i nie podświetla żadnych wartości rejestrów czy drabinki. Jak wejdę w zakładkę Komunikacja to mogę odczytać dane sterownika, godzina itp. W sekcji gdzie jest aktualny status sterownika wyświetla brak błędu i informacje, że sterownik jest w trybie bezczynności i w stop. Dopiero jak wymuszę RUN to po połączeniu z visilogic widzę wartości rejestrów i aktualny stan drabinki (sterownik dalej w STOP). Na panelu pojawia się informacja FATAL ERROR i SW WATCHDOG. Sterownik nie wystartuje ciągle jest w stop. Po wyłączeniu napięcia wszystko wraca do normy i znowu pracuje jakiś czas. Dodam, że program jest ciągle taki sam i wcześniej działał. Nawet kupiłem drugi panel i jest to samo. Czy jest jakaś możliwość odczytania przyczyny awarii jeśli na panelu nic się nie wyświetla?
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez asulenta » Cz, 12 wrz 2024, 11:16

Dzień dobry,
ten problem pojawia się gdy program trafia w nieskończoną pętlę. Oprogramowanie sprawdza czas przejścia od początku do końca programu i gdy przekracza zdefinowany czas w sterowniku uruchamiany jest watchdog. Po wyświetleniu się ekranu FATAL ERROR powinny być dostępny kod LDR - wskazuje fragment programu, gdzie PLC zostało zatrzymane.

W VisiLogic na górnym pasku, Edit -> Find Subroutine by Ladder Error Code wpisujemy kod LDR i wskaże fragment programu, który sprawia problemy.
Arkadiusz Sulenta
Elmark Automatyka S.A.
asulenta
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 12 wrz 2024, 11:04

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Pt, 13 wrz 2024, 07:44

Dzień dobry. Dziękuję za podpowiedź. Problem jest taki , że jak się zatrzyma znika wszystko na ekranie nie reaguje na nic. Widzę informacje w visilogic o godzinie stanie pracy itd. Visilogic pokazuje że jest w stop bez błędu a panel nie reaguje. Uruchomienie podglądu powoduje zawieszenie się visilogic. Dopiero Jak ścianę Start w zakładce komunikacja w visilogic to ekran się włącza i pokazuje błąd faral error. Już wcześniej wpisywałem LDR ale kieruje mnie do pustego wiersza. Nawet wyłączyłem cały podprogram gdzie kierował i dalej jest to samo. Trochę mam dość tego sprzętu. Działał 5 lat 24/24h i zaczął robić taka jazdę kupiłem drugi panel za 6000zl i jest to samo ;(
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 13 wrz 2024, 07:53

Dzień dobry,
proszę o:
1) przesłanie projektu (może być tutaj lub na nasz adres sterowniki@elmark.com.pl ).
2) jakiej wersji VisiLogic Pan teraz używa?
3) jaki podaje numer Error LDR Code? Najlepsze by było zdjęcie z HMI gdy pokazuje Fatal Error.
4) czy ostatnio aktualizował Pan może OS w tym sterowniku?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 564
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Pn, 16 wrz 2024, 09:59

Dzień dobry.
Na tą chwilę stworzyłem nowy program i przekopiowałem podprogramy i ekrany do nowego programu. Sprawdzę jak to teraz się zachowuje. Czy jest możliwość przekopiowania Alarmów, mam 128 alarmów i nie mam czasu by teraz wszystkie ręcznie od nowa tworzyć;(?.
Co do pytań:
1) program prześlę jak przetestuje po zmianach
2) Visilogic V 9.8.80 (powyżej tej wersji nie mogłem używać jakiś funkcji nie pamiętam już jakiej)
3) zdjęcie w załączniku
4) zaktualizowałem do starszej wersji nowy Panel bo nie działał modem SIM.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
(67.44 KiB) Pobrane 15 razy
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez asulenta » Pn, 16 wrz 2024, 10:35

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości importu/eksportu alarmów w VisiLogic.
Arkadiusz Sulenta
Elmark Automatyka S.A.
asulenta
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 12 wrz 2024, 11:04

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » So, 21 wrz 2024, 21:51

Witam.
Jakoś ciężko mi rozkminić ten panel. Stworzyłem nowy projekt przekopiowalem podporgoramy i ekrany i panel działał 2 dni a następnie zaczął pokazywać jakoś dziwny mrugający ekran. Co ciekawe panel był w trybie run i normalnie mogłem się z nim połączyć. W podglądzie communikacji odczytałem Status - erasing. Do tego napisał sobie jakieś głupie dane do rejestrów. Sprawdziłem czy gdzieś m nadpisywane rejestry ale nie praktycznie wszystkie rejestry MI nadpisuje bzdurami.
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 23 wrz 2024, 07:15

Sprawdź proszę wartości bitów SB 8 oraz SB 9. Czy mrugający ekran po ~2 dniach jest efektem, że w międzyczasie sterownik był wyłączony? Czy "głupie" dane wpisywane do rejestrów są w trakcie działania programu, czy po jego wyłączeniu i ponownym włączeniu?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 564
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Pn, 23 wrz 2024, 08:28

Witam. Dziękuje za odpowiedź. Podsumowując nie ma żadnego błędu napięcia baterii ani błędu pamięci (SB8, SB9). Problem pojawił się na starym panelu i po zakupie nowego dalej jest. Z tego co widzę nadpisywane są właściwie wszystkie rejestry i MI i MB. Dzieje się to w trakcie pracy panelu, jest on w trybie RUN ale nie pozwala w takiej sytuacji na zmianę jakichkolwiek rejestrów za pomocą programu Visilogic, wyświetla wartości rejestru ale nie pozwala je zmienić. Wcześniej zauważyłem, że przy tym problemie w odczycie statusów PLC miałem status pamięci - erasing, a w piątek Status (nie pamięci tylko ogólny) - erasing.
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 23 wrz 2024, 08:57

W którym konkretnie miejscu pokazuje Status - Erasing? Chodzi o Communication -> Communication & OS -> trzecia zakładka -> PLC Status -> Flash Status po wciśnięciu przycisku GET?
Czy może Pan przesłać do nas program i wskazać, które rejestry się nadpisują? Sprawdzilibyśmy to jak najszybciej.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 564
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Cz, 10 paź 2024, 09:03

Dzień dobry. Poległem:). Walczyłem z ustaleniem przyczyny wysypywania się panela udało się nawet na pracę 5 dni bez awarii ale po 2-3 dniach średnio wywala czarny ekran z błędem Stop Mode - Fatal Error (status Idle). Co do linijki Ldr to adres kieruje do losowej linijki kodu, nawet pustej :). Z tego co udało mi się ustalić awaria występuje przez zapis obszaru MI różnymi cyframi. Usunąłem wszystkie pętle z programu, korzystam z odczytu Modbus IP R/W Mix gdzie dokładnie podaję obszar odczytywany i zapisywany a w programie widzę, że wartości jednego slava zapisują się do wartości drugiego slava MI200-MI245 przepisują się do MI300-MI345 co nie powinno być możliwe do tego rejestry od MI300 do MI4095 są nadpisywane różnymi wartościami. Nie mam nigdzie takich pętli które mogłyby to zrobić. Czy może się tak dziać ponieważ program jest z byt obszerny?. Posiadam OS 4.6 (15). Proszę mi nie proponować nowego firmware bo nowy panel miał najnowszy i nie mogłem na nim uruchomić modemu Cinterion BGS2T, po wgraniu starego oprogramowania ruszył od razu. Może gdzieś przegapiłem coś ale żeby nadpisać 4000 zmiennych to musi być jakaś pętla, której ja w programie nie widzę. W załączniku program może uda się komuś odnaleźć problem ja już mam dość.
Link do programu https://drive.google.com/file/d/1-QAFOq ... sp=sharing hasło - elmark
Z góry dziękuje za pomoc
Załączniki
Bez tytułu.jpg
(108.63 KiB) Pobrane 4 razy
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Cz, 10 paź 2024, 09:08

Na załączonym screenie widać, że nadpisanie danych pojawiło się w trakcie odczytu slave nr. 2 i nadpisane zostały wszystkie MI, nawet MI 930, które jest przepisywane z ML501.
Załączniki
program.jpg
(254.28 KiB) Pobrane 3 razy
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Cz, 10 paź 2024, 10:29

W podprogramie !Main Routine w drabince nr:
1) 9 - w blokach TCP/IP Sock Init Socket 0 oraz 1 ma Pan wpisany ten sam nr portu. Nie może tak być, ponieważ oba porty zachowują się w przypadkowy sposób (najczęściej się blokują oba Socket'y). Socket 1 proszę zostawić, natomiast w bloku inicjacji Socket 0 proszę wpisać 505. Nie ma to znaczenia, ponieważ na tym sockecie PLC jest Masterem.
2) 10 - pierwszym warunkiem jest styk normalnie otwarty SB 1 (zawsze 1). Inicjacji Modbus TCP nie wolno wywoływać, co skan programu. Proponuję zastąpić to bitem SB 2 (1 tylko w pierwszym skanie programu).

Czy Inicjacja Modbus na Socket #3 (także drabinka numer 10 w Main Routine) ma się nigdy nie odbyć (styk odwrócony SB1)?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 564
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Błąd panela V1210

Postprzez gruku » Cz, 10 paź 2024, 20:31

Dziękuję za odpowiedź. Odniose się do uwag:
- port został zmieniony na 505 przedwczoraj rano ;)
- wywołanie modbus było tylko raz przy starcie PLC, dziś trochę mieszałem w programie i przez przypadek przeniosłem w zle miejsce
- wyłączyłem ten socket żeby nie było zbędnych możliwości połączeń.
Dziś rano przed napisaniem tego komentarza zrobiłem powyższe kroki i to praktycznie jedyne co mogłem jeszcze zrobić. Czekam na reakcję PLC ( muszę tylko poprawić to wywołanie modbus).
Pozdrawiam
gruku
 
Posty: 101
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Błąd panela V1210

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 11 paź 2024, 06:59

W takim razie czekam na rezultaty.
P.S. Nie da się wyłączyć Socket odłączając blok Socket Init. Każdy Socket jest zainicjowany przy starcie PLC. Żeby nie zostawiać tego przypadkowi lub początkowym ustawieniom używa się bloku "Socket Init" aby zawsze był inicjowany w sposób, który my oczekujemy.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 564
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron