Modbus Unitronics V280

Pytania i odpowiedzi dotyczące sprzętu Unitronics

Moderatorzy: Marek Sikora, Mateusz Sikorski

Modbus Unitronics V280

Postprzez gruku » Pn, 10 paź 2011, 09:41

Witam
Mam pytanie dotyczące komunikacji modbus pomiędzy oplc V280 i falownikami yaskawa. Dokładniej chciałbym dowiedzieć się jak stworzyć program, który cyklicznie odpytywałby falowniki (10szt) o ich parametry (tj. prąd, alarmy itp.)i jednocześnie pozwalał szybko zadać prędkość falownika. Wiadomo, że w tym samym czasie nie można odpytywać wszystkich falowników. Stworzyłem przykładowy program, który bazuje na jednym bloczku odczytu rejestrów i co 1s zwiększany jest adres urządzenia, z którego chcemy czytać, jednakże odpytanie każdego falownika jest co 10s no i w momencie odpytania nie można zadawać parametrów tj. prędkość. Zależy mi na szybkim zadawaniu prędkości ponieważ chce stworzyć program, który sterowałby transportami taśmowymi. Program ma działać w taki sposób, że transporty mają przyspieszać i zwalniać w zależności od miejsca w którym znajduje się element. Drugą sprawą jest synchronizacja wysyłania i odbierania danych. Zauważyłem, że jeśli zwiększę prędkość komunikacji modbus do 57kbs to w czasie jednego odpytania falownika widzę że takich odpytań jest kilkanaście w jednym cyklu i w takiej sytuacji nie dostaję żadnej informacji z falownika. Jeśli ustawie komunikację na 9,6kbs wtedy przy każdym odpytaniu dostaję jedną odpowiedź. W załączniku mój program dla 2 falowników. Pozdrawiam
Załączniki
Modbus.rar
Przykład programu dla dwóch falowników
(109.48 KiB) Pobrane 875 razy
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez Mateusz Sikorski » Pn, 10 paź 2011, 14:26

Witam,
co do przyspieszenia odpytywania falowników to proponowałbym odwrócić bit MB0 i na jego zboczu narastający odpytywać kolejne falowniki wraz z inkrementacją rejestru odpowiedzialnego za numer falownika. Efekt powinien Pana zadowolić.
Co do prędkości samego Modbusa to, czy sprawdził Pan w manualu falownika czy nie ma być ona przypadkiem stała i wynosić 9,6kbs ?
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez gruku » Wt, 11 paź 2011, 06:38

Witam
Dziękuję za odpowiedź. Sprawdziłem falowniki mają możliwość pracy z prędkością komunikacji od 1200kbs do 115200kbs. Ustawiam 57600kbs na sterowniku i w falowniku i przy jednym odpytaniu mam kilkanaście odpowiedzi. Ma Pan jakiś pomysł?. Pozdrawiam
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez Mateusz Sikorski » Wt, 11 paź 2011, 09:21

W poprzedni poście napisał Pan, że przy prędkości 57,6kbs sterownik wysyła kilka zapytań jednocześnie i nie dostaje żadnej odpowiedzi. W ostatni poście natomiast, napisał Pan, że sterownik wysyła jedno zapytanie a dostaje kilka odpowiedzi od falownika.
Jeśli jest tak jak Pan napisał w pierwszym poście to czy realizacja algorytmu wysyłania zapytania do jednego falownika jest oparta na zboczu narastającym któregoś z bitów czy na zwykłym styku (chodzi o wyeliminowanie możliwości wysyłania kilku zapytań jednocześnie do falownika) ?
Jeśli natomiast jest tak Pan napisał w drugim poście to w takim razie falownik źle odpowiada na żądanie Modbus Mastera, który wysyła mu tylko jedno zapytanie a dostaje kilka. Czekam na odpowiedź.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez gruku » Wt, 11 paź 2011, 16:00

Witam
Trochę źle to ująłem. Chodziło o to, że dostałem kilka odpowiedzi ale falownik cały czas wyświetlał błąd CE. Zgodnie z Pana sugestią użyłem zbocze zanegowanego MB0 i jest ok. Mogę komunikować się bez problemu nawet z maksymalną prędkością. Aktualnie mam inny problem. Jutro postaram się jeszcze pokombinować jak nic nie wymyślę to się odezwę. Jeszcze raz dziękuje:)
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez gruku » Pt, 14 paź 2011, 12:33

Witam
Mam pytanie, które bezpośrednio nie dotyczy urządzeń unitronics jednakże pojawiło się przy okazji testowania połączenia modbus pomiędzy V280 a falownikiem Omron. A dokładniej chciałbym się dowiedzieć czy przez komunikację modbus można zmienić taki parametr jak częstotliwość jog-ów. W tej chwili nie mam dostępu do testowanych przeze mnie falowników i nie mogę tego sprawdzić empirycznie. W dokumentacji falownika omron v1000 jest napisane jakie rejestry służą do odczytu jakie do zapisu modbus, są podane rejestry i ich funkcja ale jest to tylko kilkanaście rejestrów wśród których nie ma jog-ów. Zauważyłem, że w dokumentacji falownika przy każdym parametrze podany jest także adres HEX. Czy istnieje możliwość zapisu danych do tego adresu. Istnieje też inny problem, w falowniku występuje parametr b02-01 który pozwala na ustawienie sposobu zadawania częstotliwości np. przez potencjometr, przez modbus. Tylko po włączeniu funkcji zadawania przez modbus (02) falownik zgłasza brak komunikacji modbus, w przypadku zmiany przez modbus tylko jog-ów opcja wyboru częstotliwości musi być ustawiona na wybór poprzez zaciski falownika, wtedy nie dostanę informacji o błędnej komunikacji modbus. Trochę zakręciłem ale mam nadzieje, że komuś uda się to rozszyfrować:)Pozdrawiam
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 14 paź 2011, 13:15

Witam,
problem ten dotyczy falownika firmy Omron.Na początku postu napisał Pan, że nie ma rejestru do którego można zapisywać wartość częstotliwości jog'ów, a pod koniec pisze Pan, że w parametrze b02-01 jednak można ustawić zadawanie częstotliwości jog'ów poprzez Modbus. Musi Pan zapytaću producenta tych falowników czy jest taka możliwość.
Nazwa HEX to nie jest adres tylko format zapisu zmiennej i oznacza on heksadecymalny (inaczej: zapis szesnastkowy). Najczęściej pojawiają się jeszcze formaty: DEC - decymalny (inaczej: dziesiętny) oraz BIN - binarny (inaczej: dwójkowy).
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez gruku » Pt, 14 paź 2011, 13:32

Napisałem, że nie ma rejestru w dziale manuala falownika, który dotyczy komunikacji modbus. Są tam podane dwie tabele rejestrów z których mogę odczytać, zapisać np. częstotliwość falownika. Jednakże w tych rejestrach nie ma nic na temat jog-ów. Zauważyłem, że w głównej tabeli parametrów (wszystkich parametrów - tabela ta znajduję się w manualu ale nie w sekcji komunikacja modbus) przy każdym parametrze jest podany ADRES i tak jak Pan napisał w postaci Heksalnej. Chodziło mi bardziej o to czy tych adresów mogę użyć w komunikacji modbus. Zadawanie częstotliwości poprzez modbus i ustawienie parametru B02-01 na 02 odnosi się do zadawania częstotliwości falownika w danym momencie tak jakby głównej częstotliwości nie można zadawać w ten sposób wartości jog-ów indywidualnie dla każdego. Pozdrawiam
gruku
 
Posty: 93
Dołączył(a): N, 10 sty 2010, 12:16
Lokalizacja: Iława

Re: Modbus Unitronics V280

Postprzez Mateusz Sikorski » Pt, 14 paź 2011, 13:53

Witam,
Jeśli przy adresie jest napisane HEX to i tak może Pan wykorzystać taki rejestr do komunikacji po Modbusie, należy tylko pamiętać aby przeliczać te wartości z HEX na DEC i powinno działać. Pozdrawiam.
Mateusz Sikorski
Elmark Automatyka S.A.
Mateusz Sikorski
 
Posty: 558
Dołączył(a): Śr, 13 lip 2011, 08:08


Powrót do Unitronics



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość